PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Na zahradní aukci Arthouse Hejtmánek pršelo a ceny rostly

07.06.2016
Unikátní Autoportrét Otakara Kubína (1913-14) se na čtvrteční  aukci v Arthouse Hejtmánek v Praze prodal za 5 952 000 korun.  Svou vyvolávací cenu tak obraz překročil  o 4 miliony a stal se tak nejvyšší položkou celé aukce. Jde o třetí nejdražší Kubínovo dílo, které se v tuzemsku vydražilo. Rekordního prodeje se dočkala i plastika Otakara Švece: efektní dvojportrét Voskovec a Werich se prodal za 458 000 korun, což je dosud nejvíce za dílo tohoto autora na českém trhu. Uvedené ceny jsou včetně aukční provize.
Ilustrační snímek | Foto: arthousehejtmanek.cz
V pořadí čtvrtá aukce v Arthouse Hejtmánek v Bubenči v Praze se konala již podruhé v malebné galerijní zahradě. Zájemcům o umění nabídla více než 300 položek z kolekce cenných starožitností, výtvarných děl, nábytku, soch, historických zbraní a designu z období od 13. do 21. století. Celkem se vydražila díla za 45 999 000 Kč.  Napínavou atmosféru dražby nenarušil ani déšť, jehož bubnování vytvořilo k několika licitacím správně dramatickou kulisu: pořadatelé totiž i tentokrát zahradu prozíravě zastřešili, takže ani silná průtrž mračen nerušila dražitele z vášnivého přihazování a zvyšování cen.

Očekávaného maxima se dočkala i menší verze slavného obrazu Václava Brožíka Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém (před 1883), která se z vyvolávací ceny 1,2 miliónů korun vyšplhala až na 3 224 000 korun. Na 2 232 000 korun se dostal i vůbec největší nabízený obraz Velká sfinga v Gíze, monumentální plátno o velikosti 240 x 335 cm z roku 1903 od německého symbolistního malíře Karla Wilhelma Diefenbacha. Za pozornost stojí rovněž prodej dvojbusty Voskovec a Werich od Otakara Švece, dílo z polychromované sádry, které dle informace od prodejce pochází údajně přímo z majetku Jana Wericha. Dílo se vydražilo za 458 000 korun, což je tuzemským rekordem tohoto autora.

Výtečně šly na odbyt také starožitnosti, umělecká řemesla a nábytek: hned v úvodu aukci rozproudila licitace o zřejmě nejstarší kousek z celé dražby, německou aquamanile - bronzovou nádobu na vodu ve tvaru lva - ze 13. století, která začínala na 250 000 a končila na 868 000 korunách. Nejdráže prodanou starožitností však byla honosná osmanská šavle pocházející patrně z bitvy u Vídně roku 1683. Překrásná historická zbraň v pozlacené stříbrné montáži zdobená jadeitem a tyrkysy se vydražila za 4 216 000 korun, přičemž cena vyvolávací byla 900 000 korun. Jednou z nejdráže prodaných starožitností 20. století byla i kubistická komoda architekta Josefa Chochola vydražená za 1 364 000 miliónu korun. Poměrně lítý souboj se odehrál i o párové vázy Gallé z vrstveného skla (1885, Francie), jejichž cena vyskočila z vyvolávacích 350 000 až na 1 240 000 korun a dosáhla tak výrazného domácího aukčního maxima pro Émila Gallé.

Sám galerista Tomáš Hejtmánek hodnotí aukci jako velmi úspěšnou: "Všechny očekávané hity aukce v podobě obrazů, ale i téměř všechna díla v dalších uměleckých i cenových kategoriích našla na aukci své nové majitele, což svědčí jak o kvalitě, tak o pestrosti letošní kolekce,uvedl Hejtmánek.

Galerie Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála v tuzemsku orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, vždy  také nabízí zajímavé a  neobvyklé umělecko-řemeslné předměty a slouží i jako showroom pro koupi a prodej uměleckých předmětů. Funguje rovněž jako soukromá galerie, kde se pravidelně konají výstavy.

Autor: Jana Bryndová, Magdalena Bičíková
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Středočeský kraj se ostře ohrazuje proti návrhu MČ Prahy 6 týkající se regulace dopravy při příjezdech z kraje

Rada Středočeského kraje na svém včerejším jednání přijala usnesení, ve kterém se ostře ohrazuje proti návrhu městské části Prahy 6 v souvislosti s plánovaným opatřením, které by v budoucnu mělo vést k omezování automobilové dopravy na příjezdech ze ...

Praha zprovoznila další část cyklostezky A1 mezi Stromovkou a ulicí Varhulíkové

Do vzácných přírodních oblastí Prahy se i letos vrací stáda skotu, ovcí a koz

Česká inspekce životního prostředí oslavila Den Země na osvětové akci v Újezdě nad Lesy

V soutěži Adapterra Awards bude bojovat o vítězství 11 pražských projektů

Sobota 27.4.2024
Praha
Další regiony »

Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes