PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

V Praze bylo v minulém roce vykázáno 186 lidí kvůli domácímu násilí

08.02.2019
PRAHA - Počet odhalených případů domácího násilí za posledních pět let v Praze mírně klesl, přesto bylo v hlavním městě loni vykázáno 186 osob, což je druhý nejvyšší počet v rámci všech krajů České republiky. O jedenáct případů více zaznamenali jen v Ústeckém kraji. Oběti nejen domácího násilí se mohou kdykoli obrátit na speciální linku Intervenčního centra.
Ilustrační snímek | Foto: Hlavní město Praha
"Smutné na odhalených případech je fakt, že se domácí násilí ve společných domácnostech odehrává za stále zvyšujícího se počtu dětí. Jenom za loňský rok si odnáší nepříjemné zážitky do budoucna 160 nezletilých dětí, které prokazatelně v těchto podmínkách musely vyrůstat," popsala radní hlavního města pro sociální oblast Milena Johnová.

Oběťmi loňských případů domácího násilí se staly většinou ženy. "Překvapilo nás nicméně, že výrazně vzrostl zájem o pomoc u odborníků Intervenčního centra také u mužů, kteří řešili své problémy s násilím svých manželek či partnerek," přiblížil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján s tím, že na zvýšený zájem ze strany mužů měla pozitivní vliv i loňská mediální kampaň.

Při řešení případů se setkávali odborníci Intervenčního centra nejčastěji s oběťmi domácího násilí, mezi nimiž převládaly matky s dětmi. Jako to bylo v případu klientky, která dala už po jednom vykázání partnerovi druhou šanci. Jejich soužití sice nějakou chvíli zase normálně fungovalo, ale postupně se vše vracelo do původních kolejí. Partner začal pozvolna klientku i děti opět týrat.

"Začalo to křikem a nadávkami pod jakoukoliv i vymyšlenou záminkou. Postupně své agresivní chování partner stupňoval až k fyzickému napadání, které vyústilo ve fackování a bití. Partner klientku dokonce opakovaně znásilnil," vylíčila jeden z otřesných případů vedoucí Intervenčního centra Zuzana Chomová. Zoufalá žena se následně opět obrátila na Intervenčním centrum, protože měla obavy kontaktovat policii. "Myslela si, že jí už nebudou moci pomoct, protože svoji situaci nevyřešila napoprvé. Nevěděla, že policie může násilnou osobu vykázat i opakovaně," doplnila Chomová.
Pracovníci Intervenčního centra jí následně pomohli s vyřízením finančních příspěvků, právnička jí na její žádost připravila návrhy na rozvod a na úpravu poměrů k dětem. "Intenzivně využívala sezení u psychologa, které jí pomohlo nahlédnout na svoji situaci, posílit si sebevědomí a schopnosti zvládnout velmi obtížné chvíle. Pomoc dětského psychologa jsme zajistili i jejím dvěma dětem," uvedla Chomová.
Vzhledem k tomu, že se podařilo klientce s dětmi zajistit i ubytování, mohla nastartovat svou životní změnu, najít si následně odpovídající byt a začít s dětmi žít nový život. Dlouhodobě spolupracuje s psychologem a sama vnímá, že je na dobré cestě. "Důležité bylo, že klientka vyhledala, i přes první nepříjemnou zkušenost s domácím násilím, opět pomoc a rozhodla se neudržitelnou situaci včas řešit," připomněla Chomová s tím, že služby Intervenčního centra loni využilo 488 osob.

V poslední době také přibývá případů, kdy se stále častěji dopouštějí domácího násilí děti na svých rodičích v seniorském věku, jako v případě matky se synem, kterého loni musela policie kvůli týrání vykázat z bytu. "Situace ve společné domácnosti byla dlouhodobě velmi vyhrocená. Syn matku neustále ponižoval, nadával jí a i ji fyzicky napadal. Klientka mu musela navíc odevzdávat všechny peníze," upřesnila odhalený případ Chomová.
I přes hrozné chování vůči matce bylo vykázání syna z bytu pro ženu velmi obtížným obdobím. "Při prvním kontaktu s Intervenčním centrem odmítla jakékoliv řešení, bylo jí syna líto. Ten jí totiž hned po vykázání poslal srdceryvný dopis, ve kterém sliboval, že se polepší a vše bude dobré. Uvítala ale možnost přijít si o svém trápení promluvit," doplnila Chomová.
Na základě konzultace si seniorka začala uvědomovat, že je to již poněkolikáté, co syn slibuje nápravu a nikdy k tomu nedošlo. Rozhodla se tedy více dbát na své bezpečí a ochranu a požádala o prodloužení vykázání, aby měla klid promyslet si další kroky. "S tím jsme jí pomohli. Navíc jí pracovníci vysvětlili, že syn může využít specializovaný program Viola, který pomáhá lidem, kteří mají problém s agresí. Prostřednictvím policie syn informace a kontakty na program Viola dostal," dodala Chomová.

"Domácí násilí neznamená, že musí téct krev. V pořádku nejsou ani facky, ponižování nebo třeba omezování toho vyrazit si večer ven. Pražané se mohou poradit na linkách 281 911 883 nebo 734 510 282 Intervenčního centra, kde jim pracovníci rádi vyjdou vstříc a poradí, jakým způsobem se zachovat," řekla na závěr radní Johnová.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Od soboty startuje druhý denní pár spojů do Krakova

Od soboty 13. dubna startuje druhý denní pár vlaků z České republiky do Krakova. Rozšiřuje se tak nabídka spojení do turisticky velmi atraktivního města zapsaného na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. České dráhy nabízejí v kooperaci se ...

Nová legislativa motivuje obce i občany k třídění odpadů

13.04.2019 | Zpravodajství

Ministerstvo životního prostředí odeslalo do mezirezortního připomínkového řízení novou odpadovou legislativu. Jejím cílem je především zvýšení tříděn ...

Ocenění Randstad Award pro nejatraktivnějšího zaměstnavatele letos putuje do ŠKODA AUTO

12.04.2019 | Z regionu

PRAHA - Nejatraktivnějším zaměstnavatelem na českém trhu se dle letošního průzkumu personálně poradenské agentury Randstad stala společnost ŠKODA AUTO ...

Výstavu A COOL BREEZE připravila Galerie Rudolfinum jako svoji výstavu roku

12.04.2019 | Kultura

PRAHA - Výstava A Cool Breeze odkrývá nové možnosti prostorového zobrazování figury v současném umění v souboru děl sedmnácti mezinárodních umělců. Hl ...

Policisté ukončili vyšetřování zastírání původu finančních prostředků vylákaných z Metropolitního spořitelního družstva

12.04.2019 | Krimi

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) ukončili vyšetřování případu s krycím názvem Al ...Pátek 19.4.2019
Praha
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.