PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Letecké muzeum Kbely zahájilo svou 56. sezonu

06.05.2024
V sobotu 4. května se po zimní přestávce otevřely brány Leteckého muzea Kbely sousedícího s 24. základnou dopravního letectva. Návštěvníci se mohou těšit na nový exponát ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha. Jedná se o vrtulník Mi-35, který ještě nedávno sloužil v Armádě ČR. Zahájena bude také výstava "Rotory nad Afghánistánem", mapující nasazení vrtulníků Mi v misích Armády ČR. Připraveno je také několik renovovaných předmětů ze stávajících sbírek.
Foto: mocr.army.cz
Ještě nedávno létal ve výzbroji Vzdušných sil AČR, loni byl spolu s dalšími stroji tohoto typu slavnostně vyřazen a nyní díky dobré spolupráci Vojenského historického ústavu Praha s Armádou ČR a Ministerstvem obrany ČR rozšíří sbírkové fondy Leteckého muzea Kbely. Řeč je o vrtulníku Mi-35 výrobního čísla 3369 ve speciálním markingu připomínajícím 80. výročí vzniku 311. československé bombardovací peruti RAF. Na obou stranách trupu je vyobrazena hlava tygra, který symbolizuje příslušnost 221. vrtulníkové letky k asociaci elitních "tygřích letek" NATO.

K dokreslení významu vrtulníků typu Mi pro českou armádu a pro podtrhnutí významu nového přírůstku sbírkového fondu Vojenského historického ústavu Praha připravil tým VHÚ Praha výstavu "Rotory nad Afghánistánem", která představí působení českých příslušníků Vzdušných sil AČR v nelehkých podmínkách vojenských misí ISAF a Resolute Support. Vystaveny budou zejména předměty z podsbírky Varia-Mise, které byly dosud skryty očím návštěvníků v depozitářích. Většinu z nich předali do sbírek VHÚ sami účastníci zahraničních misí.

Návštěvníky v 10.30 přívítal ředitel Vojenského historického ústavu Praha brig. gen. Aleš Knížek, velitel Vzdušných sil Armády ČR genmjr. Petr Čepelka a velitel 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou brig. gen. Rudolf Straka. Právě odtud pochází nový přírůstek do sbírek VHÚ.

Velkou pomoc získal Vojenský historický ústav od státního podniku LOM Praha na základě dlouhodobé spolupráce. Tentokrát se odborníci LOM Praha podíleli na přepravě stroje z jeho z domovské 22. základny vrtulníkového letectva do Kbel, kde jej zaměstnanci složili opět dohromady. Při zahájení 56. sezony byl vystaven vedle staršího modelu, verze Mi-24D, který pro Letecké muzeum Kbely pro výstavní účely připravili také zaměstnanci tohoto státního leteckého opravárenského podniku.

Mimo vrtulníků je na statické ukázce vystaven také zrekonstruovaný letoun Northrop F-5E Tiger II, jehož opravu dokončila v závěru loňského roku společnost Česká aviatická. Jen v den slavnostního zahájení 56. sezony byly vystaveny letouny z depozitáře. Návštěvníci unikátně na venkovní stojánce mohli vidět MiG-21UM 9332, MiG-21MFN 4405 a Fouga CM-170 Magister.

V muzeu za zavřenými dveřmi se nezahálí


O tom, že pracovníci Leteckého muzea Kbely přes zimu nezaháleli, se návštěvníci přesvědčí také v hangárech muzea. Některé exponáty byly přesunuty, aby uvolnily místo pro další a doplnily expozici zejména na Staré Aerovce.

Důkazem umu restaurátorů Leteckého muzea Kbely je výstavní premiéra letounu Taylor E-2 Cub s výrobním číslem 147, který se do sbírek Vojenského historického ústavu dostal bez křídel již v roce 1969. Restaurátoři jej podle dobové dokumentace postupně dávali dohromady a letos bude poprvé vystaven tak, jak původně vypadal. Jeho pohnutou historii, včetně specifikace, si můžete přečíst v rubrice Exponát dne.

Pečlivé péči restaurátorů byla svěřena Pilotní cvičná kabina PCK-53, která sloužila pro trénink pilotů za letu podle "přístrojů", tedy bez přímé viditelnosti. V hangáru je vystavena nejen kabina samotná, ale také ovládací pult, který trenažér ovládal. "Návštěvníci si mohou všimnout, že kryt kabiny má jinou barvu než kryt pod trupem trenažéru. Ten kolegové objevili při renovaci ovládacího stolu schovaný v šuplíku, takže na něj nepůsobilo světlo, čili to je původní barva," říká vedoucí Leteckého muzea Kbely Miroslav Khol. Mezi řečí podotkl, že při vyjmutí sedačky pilota našli kolegové zapadlou dobovou minci a ve stole časopis Svět sovětů z roku 1962. Při renovaci byla opravena nejdříve samotná kabina následovaná stolem s ovládacím pultem. Důkladné očisty se dočkal kontrolní panel a kabeláž. K ovládacímu panelu v desce stolu naši restaurátoři vyrobili páčky přepínačů, které byly ulámané. Do kontrolního panelu namontovali ukazatel polohy podvozků a klapek.

Pozornosti návštěvníků by rozhodně nemělo uniknout první oficiálně stavěné československé ultralehké letadlo ŠP-1 Špunt, jehož renovace byla o zimní přestávce také dokončena. Špunt vznikal na ČVUT, konkrétně v Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní. Jde o jediný československý ultralehký letoun, který prošel státními letovými zkouškami ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu.

V hangárech staré Aerovky je vystaven také renovovaný dvouhlavňový kanón Grjazev-Šipunov GŠ-23, který je v nové sezoně přemístěn k letounu MiG-23BN. Pozorní návštěvníci si všimnou i kanónové lafety z MiGu 15, řezu raketou LR-130 a řezu raketovým motorem SRP-1.

Zdroj: Ministerstvo obrany
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Úřad vlády sníží spotřebu energie o desítky procent díky vody z Vltavy

PRAHA - Úřad vlády ČR cílí na úsporná energetická řešení svého provozu. Právě vypsal soutěž na využití tepelného potenciálu Vltavy pomocí tepelných čerpadel k vytápění Strakovy akademie. Ambicí úřadu je snížit oproti současnosti spotřebu tepla na ...

Pražská ordinace Armády spásy zachránila život již desítkám lidí

Armáda spásy je mezinárodní organizace a součástí jejího poslání je poskytovat pomoc potřebným lidem bez jakékoli diskriminace. Opakovaně také uvádí, ...

Poznejte tajemství bývalého protiatomového krytu v podzemí pražského muzea

PRAHA - Co vše ukrývá muzeum? Jak to vypadá v muzejním podzemí a jaký je pohled na Prahu ze střechy při západu slunce? To za běžného dne nepoznáte. V ...

Dopravce Eznis Airways nabídne přímé lety z Prahy do Mongolska

Letiště Václava Havla Praha nabídne poprvé v historii pravidelné přímé lety do Ulánbátaru. Dopravce Eznis Airways bude do mongolské metropole létat od ...

Úřad práce: Nezaměstnanost v Praze v květnu klesla na 2,7 %

K 31. 5. 2024 evidovaly kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR v hl. m. Praze celkem 27 643 uchazečů o zaměstnání a podíl nezaměstnaných se tak meziměsíč ...

Čtvrtek 13.6.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes