PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Kultura, volný čas

Vojenský historický ústav Praha láká na novou výstavu o čs. armádě na východní frontě

10.11.2023
VHÚ Praha připravil výstavu k 80. výročí účasti čs. vojáků při osvobození Kyjeva. Za účasti ministryně obrany a dalších zástupců resortu obrany a Armády CR představil také výjimečnou publikaci "Zahraniční operace Armády České republiky v obrazech", která vůbec poprvé a v uceleném rozsahu mapuje všechny novodobé zahraniční operace, jichž se zúčastnili čeští vojáci.
Foto: VHÚ Praha
Výstava s názvem 1943 československá armáda na východní frontě, která se věnuje vzniku a bojovému nasazení čs. exilových jednotek na východní frontě, je od 10. listopadu do 21. března 2024 k vidění v Armádním muzeu Žižkov. Výstava rovněž připomíná 80. výročí osvobození ukrajinského Kyjeva, kdy českoslovenští vojáci prokázali svoje schopnosti a velkou odvahu.

Úvodní část reflektuje období 1939 až 1942, přibližuje boj proti německé okupační moci ve stínu stalinského režimu, kdy řada československých občanů odhodlaných bojovat za svobodu skončila v sovětských lágrech.

"Oceňuji, že historici na této výstavě popsali kromě válečných faktů o čs. armádě i krutost stalinského režimu. O hrůzách gulagů nám zde vyprávějí českoslovenští občané z Podkarpatské Rusi, kteří utíkali před násilnostmi maďarských okupantů. Bohužel, jak vidíme v současné válce na Ukrajině, úcta k lidskému životu je i v dnešním Putinově Rusku stále neznámým slovem," řekla v projevu ministryně obrany Jana Černochová.

Výstava se věnuje vzniku čs. jednotky v Buzuluku, jejímu bojovému vystoupení u Sokolova, bitvě o Charkov a osvobození Kyjeva, kde se českoslovenští vojáci vyznamenali. Zabývá se také válečnými osudy významných osobností našich vojenských dějin - např. Otakara Jaroše, Ludvíka Svobody, Heliodora Píky, Josefa Buršíka, Antonína Sochora a Richarda Tesaříka.

Návštěvníci zde spatří řadu unikátních sbírkových předmětů, například jmenování podplukovníka Ludvíka Svobody velitelem čs. vojenské jednotky, snímky, které vyfotil Otakar Jaroš nebo osobní věci Richarda Tesaříka a Antonína Sochora. Návštěvníky upoutá také dioráma, které zachycuje výjev z bojů u Sokolova, obranné postavení československých vojáků u pravoslavného kostela.

Během vernisáže výstavy byla také slavnostně představena publikace nadpraporčíka Leoše Krejči Zahraniční operace Armády České republiky v obrazech.

Tato kniha vůbec poprvé a v uceleném rozsahu prostřednictvím mnoha fotografií doplněných texty na 380 stranách mapuje všechny novodobé zahraniční operace, jichž se zúčastnili čeští vojáci. Většina fotografií, které přibližují jednotlivé operace, má v knize svou premiéru.

"Máme před sebou nejen encyklopedii zahraničních operací, ale především unikátní sbírku fotografií. Ty přinášejí obraz "neobyčejně obyčejných" životů vojenských profesionálů se všemi jejich radostmi, starostmi, bohužel však také i chvílemi smutku, které služba v zahraničních operacích přináší," konstatovala ministryně obrany a popřála všem vojákům, aby z budoucích zahraničních operací přiváželi co nejméně smutných vzpomínek.

Zdroj: Ministerstvo obrany
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Kultura, volný čas

Kulturní instituce Středočeského kraje představily svůj adventní program

Středočeské galerie a muzea představily bohatý adventní program. Návštěvníci se mohou těšit na výstavy, vánoční trhy, koncerty, výtvarné dílny či soutěže napříč Středočeským krajem. Tento rok advent začíná 3. prosince, ale některé akce mohou zájemci ...

Rozhlasová Galerie Vinohradská 12 představí od 4. prosince výstavu My tři králové jdeme k vám

V Galerii Vinohradská 12 budou od 4. prosince představeny unikátní černobílé fotografie Josefa Vrážela, které zachycují útržky z koledování v rámci Tř ...

Venkovní Galerie Vltavská končí, začíná v ní poslední výstava s příznačným názvem Co bude, Vltavská?

Ve venkovní Galerii Vltavská na kaskádách u stanice metra Vltavská Galerie hl. m. Prahy (GHMP) a Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zahájily devátou a ...

Advent a Vánoce ve středních Čechách: Betlémy, tradice a zážitky

Adventní čas si ve středních Čechách užijete naplno. Navštivte vánoční trhy, kde se ponoříte do kouzla vánoční atmosféry a ochutnáte tradiční lahůdky. ...

Česká filharmonie oslaví ve Dvořákově síni Rudolfina sametovou revoluci debutem Antonia Pappana

První český orchestr provede na již tradičních Koncertech pro svobodu a demokracii Nänie Johannesa Brahmse, Houslový koncert e moll Felixe Mendelssohn ...

Sobota 9.12.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes