PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Kultura, volný čas

Vojenský historický ústav Praha láká na novou výstavu o čs. armádě na východní frontě

10.11.2023
VHÚ Praha připravil výstavu k 80. výročí účasti čs. vojáků při osvobození Kyjeva. Za účasti ministryně obrany a dalších zástupců resortu obrany a Armády CR představil také výjimečnou publikaci "Zahraniční operace Armády České republiky v obrazech", která vůbec poprvé a v uceleném rozsahu mapuje všechny novodobé zahraniční operace, jichž se zúčastnili čeští vojáci.
Foto: VHÚ Praha
Výstava s názvem 1943 československá armáda na východní frontě, která se věnuje vzniku a bojovému nasazení čs. exilových jednotek na východní frontě, je od 10. listopadu do 21. března 2024 k vidění v Armádním muzeu Žižkov. Výstava rovněž připomíná 80. výročí osvobození ukrajinského Kyjeva, kdy českoslovenští vojáci prokázali svoje schopnosti a velkou odvahu.

Úvodní část reflektuje období 1939 až 1942, přibližuje boj proti německé okupační moci ve stínu stalinského režimu, kdy řada československých občanů odhodlaných bojovat za svobodu skončila v sovětských lágrech.

"Oceňuji, že historici na této výstavě popsali kromě válečných faktů o čs. armádě i krutost stalinského režimu. O hrůzách gulagů nám zde vyprávějí českoslovenští občané z Podkarpatské Rusi, kteří utíkali před násilnostmi maďarských okupantů. Bohužel, jak vidíme v současné válce na Ukrajině, úcta k lidskému životu je i v dnešním Putinově Rusku stále neznámým slovem," řekla v projevu ministryně obrany Jana Černochová.

Výstava se věnuje vzniku čs. jednotky v Buzuluku, jejímu bojovému vystoupení u Sokolova, bitvě o Charkov a osvobození Kyjeva, kde se českoslovenští vojáci vyznamenali. Zabývá se také válečnými osudy významných osobností našich vojenských dějin - např. Otakara Jaroše, Ludvíka Svobody, Heliodora Píky, Josefa Buršíka, Antonína Sochora a Richarda Tesaříka.

Návštěvníci zde spatří řadu unikátních sbírkových předmětů, například jmenování podplukovníka Ludvíka Svobody velitelem čs. vojenské jednotky, snímky, které vyfotil Otakar Jaroš nebo osobní věci Richarda Tesaříka a Antonína Sochora. Návštěvníky upoutá také dioráma, které zachycuje výjev z bojů u Sokolova, obranné postavení československých vojáků u pravoslavného kostela.

Během vernisáže výstavy byla také slavnostně představena publikace nadpraporčíka Leoše Krejči Zahraniční operace Armády České republiky v obrazech.

Tato kniha vůbec poprvé a v uceleném rozsahu prostřednictvím mnoha fotografií doplněných texty na 380 stranách mapuje všechny novodobé zahraniční operace, jichž se zúčastnili čeští vojáci. Většina fotografií, které přibližují jednotlivé operace, má v knize svou premiéru.

"Máme před sebou nejen encyklopedii zahraničních operací, ale především unikátní sbírku fotografií. Ty přinášejí obraz "neobyčejně obyčejných" životů vojenských profesionálů se všemi jejich radostmi, starostmi, bohužel však také i chvílemi smutku, které služba v zahraničních operacích přináší," konstatovala ministryně obrany a popřála všem vojákům, aby z budoucích zahraničních operací přiváželi co nejméně smutných vzpomínek.

Zdroj: Ministerstvo obrany
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Kultura, volný čas

Český rozhlas Dvojka a hvězdy hudebního nebe vzdají poctu skladateli Petru Hapkovi

PRAHA - Petr Hapka by v květnu 2024 oslavil 80. narozeniny. Český rozhlas Dvojka se rozhodl této mimořádné osobnosti české hudby vzdát poctu koncertem. 17. dubna 2024 ve vyprodaném Kongresovém centru v Praze zazpívají největší hity Petra Hapky ...

AV ČR: Architekt a fotografie. Josefa Schulze ukáže nová výstava ve Window Gallery

Praha - Ústav dějin umění Akademie věd ČR (ÚDU AV ČR) včera otevřel výstavu fotografií ve Window Gallery, netradiční galerii ve výlohách knihovny ústa ...

Třetí květnovou sobotu se uskuteční Den otevřených dveří v Českém rozhlase

V roce 2024 se Český rozhlas pyšní 101 lety od zahájení svého pravidelného vysílání. Přidejte se k oslavě tohoto významného milníku v sobotu 18. květn ...

V květnu se v ringu utkají profesionální vojáci se špičkami bojových sportů

Praha - Způsobů, jak podpořit Vojenský fond solidarity, je nepočítaně. Chrudimští výsadkáři zvolili ten nejtěžší možný. Rozhodli se, že uspořádají cha ...

Ceny Anděl: Album roku nahráli November 2nd, do Síně slávy vstoupil Jiří Korn

Praha - Česká hudební akademie udělila 30. března Ceny Anděl Coca-Cola 2023. Celkem bylo oceněno patnáct nahrávek a projektů. Nejlepší album nahráli N ...

Čtvrtek 18.4.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes