PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Češi fandí nejen fotbalu, ale nově i válečným veteránům

06.11.2023
PRAHA - Včera večer skončilo ve Fortuna Areně utkání mezi SK Slavia Praha a FC Viktoria Plzeň. Šlo o první akci na podporu Vojenského fondu solidarity a válečných veteránů pod hlavičkou nedávno uzavřeného memoranda mezi Ministerstvem obrany a Ligovou fotbalovou asociací. Sportovní výsledek v tomto případě nebyl důležitý. Podstatné je, že se fanoušci s válečnými veterány setkali a přispěli do sbírky pořádané ke Dni válečných veteránů. Děkujeme!
Foto: mocr.army.cz
Bylo to doslova armádou nabité odpoledne a večer. Ve vojenském duchu se nesla předzápasová fanzóna i program přímo na stadionu. Fanouškům byly k dispozici stánky odboru pro válečné veterány a válečné hroby MO, Vojenské zdravotní pojišťovny ČR, Československé obce legionářské a rekrutačního střediska. Zároveň se zde představil Vojenský fond solidarity, jenž od roku 2014 pomáhá vojákům a jejich blízkým, kteří se ocitli v těžké životní situaci.

Hlavní pozornost ale po zásluze přitáhli čtyři váleční veteráni, bojovníci 4. brigády rychlého nasazení a účastníci řady zahraničních operací včetně těch nejnebezpečnějších. Podplukovník Jiří Pazděra, nadpraporčík Michal Baka, rotný Milan Cisár a Daniel Kotrba. Ti všichni se mnohokrát ocitli v přímém kontaktu s nepřítelem, všichni se v těchto situacích zachovali jako hrdinové. Za všechny - rotný Milan Cisár byl v roce 2018 u sebevražedného útoku na české vojáky v Bagrámu v Afghánistánu. Pět Čechů bylo zraněno a Milan Cisár je pomohl vytáhnout z trosek vozu a odtáhnout do bezpečí. Jedním z nich byl i Daniel Kotrba, dnes už bývalý voják z povolání, který výbuchem utrpěl vážná zranění a musel podstoupit náročnou léčbu. S návratem do běžného života mu nemalou měrou pomohl právě Vojenský fond solidarity.

Tato čtveřice hrdinů si od celého stadionu, kde nechyběli čelní představitelé resortu obrany a armády, vysloužila potlesk vstoje, který zakončil signál Večerka k uctění památky všech našich padlých ve válečných konfliktech.

Novodobí váleční veteráni jsou novodobí hrdinové


Právě pomoc novodobým válečným veteránům byla ústředním motivem odpoledne. "Veteránů druhé světové války už je jen osm desítek, zatímco novodobých účastníků zahraničních vojenských misí je více než 16 tisíc a další přibývají. Jak jsou tito lidé významní pro naši vlast a její obyvatele ale bohužel ví jen málokdo. To má nová kampaň, jejíž součástí byl i dnešní zápas, změnit," vysvětluje ředitel odboru pro válečné veterány a válečné hroby MO plukovník Robert Speychal.

On a jeho nový tým si dali za úkol malý zájem veřejnosti o tuto problematiku změnit. "Naším vzorem je Velká Británie či USA, kde pojem veterán znamená skutečně mnoho. Tito lidé se těší obrovské úctě, uznání a podpoře celé společnosti včetně nejvyšších kruhů," zdůrazňuje.

Váleční veteráni, ať už druhováleční či právě novodobí, přísahali obětovat svůj život, denně riskují své zdraví a životy nejen ve válce, ale i v místech, kde svojí přítomností brání rozšíření chaosu a vzniku konfliktu. O jejich činech a statečnosti se ale veřejnost dozví často až tehdy, kdy v souvislosti s výkonem služby přijdou o život. "Oni si ale naši pozornost zaslouží mnohem dříve a my je potřebujeme víc, než si možná sami uvědomujeme," zdůrazňuje Speychal a připomíná, že válečným veteránem mohou být i policisté či civilisté, kteří jsou Českou republikou vyslaní do ohrožených oblastí.

Koupí vlčího máku novodobé hrdiny podpoříte


Válečné veterány a jejich nejbližší, kteří se ocitli v těžké životní situaci, podporuje od roku 2014 Vojenský fond solidarity, společný projekt Ministerstva obrany a Charity ČR. U příležitosti nadcházejícího Dne válečných veteránů, který připadá na 11. listopad, si dnes mohli fanoušci fotbalu za dobrovolný příspěvek zakoupit vlčí mák, symbol tohoto svátku, a potřebným pomoci.

"Výtěžek z dnešní sbírky poputuje na konto Vojenského fondu solidarity. Sbírka ke dni Válečných veteránů trvá do 17. listopadu, lidé ale mohou VFS podpořit kdykoliv a různými způsoby," podotýká Speychal a připomíná, že nejbližší akcí na podporu veteránů budou celodenní oslavy Dne válečných veteránů v Praze 2 na náměstí Míru tento pátek 10. listopadu. Přispět do kasiček na podporu VFS bude možné i zde.

Dalším fotbalovým zápasem ve vojenských barvách pak bude 9. prosince v EPET Areně na pražské Letné utkání AC Sparta Praha a FK Jablonec. Přijďte fandit nejen skvělému sportu, ale i poděkovat válečným veteránům za jejich službu. Zaslouží si to!

Zdroj: Ministerstvo obrany
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

ČEZ Akademie opět vyráží s roadshow o úsporách za zákazníky. Do léta objede 20 měst po celé ČR

Zkontrolovat správnost nastavení záloh, probrat možnosti, jak uspořit co nejvíc za energie, zkonzultovat pořízení fotovoltaiky či tepelného čerpadla, nebo dozvědět se o nejběžnějších praktikách energošmejdů. Odborníci ČEZ Prodej opět vyrážejí do ...

Dopravní podnik hl. m. Prahy daroval ukrajinským městům Mykolajiv a Buča pět autobusů

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ve spolupráci s hlavním městem Prahou a prostřednictvím neziskové organizace Člověk tísni daruje na Ukrajinu další ...

Na Náměstí Republiky v Praze je k vidění výstava Ministerstva zahraničí 25 let Česka v NATO

Ministerstvo zahraničních věcí zahájilo 2. března výstavu zaměřenou na výročí vstupu Česka do NATO, která prezentuje českou cestu do Aliance, důležito ...

Trvalé změny PID od 3. března 2024

K celostátnímu termínu změn jízdních řádů dochází k drobným trvalým úpravám vybraných příměstských a regionálních autobusových linek PID, které vzešly ...

České dráhy: Mezi Křižanovem a Vlkovem u Tišnova začíná dlouhodobá výluka

Od pátku 1. března 2024 začíná platit dlouhodobý výlukový jízdní řád na trati 250 Praha - Havlíčkův Brod - Brno. Až do 30. září 2024 nahradí České drá ...

Pondělí 4.3.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes