PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

AČR: Na Vítkově byli oceněni vojáci, kteří se vrátili z mise na Slovensku a Kosovu

17.07.2023
V pátek 14. července 2023 převzali na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově medaile Za službu v zahraničí příslušníci 2. úkolového uskupení, kteří se vrátili ze Slovenska a vojenský pozorovatel OSN, který byl nasazen v Kosovu. Na Slovensku Češi velí. Jejich úkolem je společně s Němci, Slovinci a Američany posílit schopnosti Ozbrojených sil Slovenské republiky při obraně území Aliance.
Foto: acr.army.cz
Náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec během svého vystoupení připomněl, že aktuální situace v Kosovu a ruská agrese na východě Evropy ukázaly, jak dobře jsme my i celá Severoatlantická aliance připraveni bránit naši svobodu. Česká republika rychle reagovala na výstavbu základny mnohonárodního praporu na Slovensku a potvrdila odhodlání aktivně bránit východní křídlo. "Jsme na vás velice hrdi, že jste úkoly spojené s touto zahraniční misí splnili na výbornou. Navíc jste celé Alianci prokázali, že dovedete být nejen skvělí parťáci, ale také výteční velitelé. Ostatně to, že velíme bojovému uskupení, je poctou nejen naší armádě, ale celé naší zemi," zdůraznil náměstek Blažkovec a pochválil vojáky za jejich zapojení do několika charitativních projektů.

Vojáci podpořili tříletého Jiříka, který onemocněl lymfoblastickou leukémií, cestou Vojenského fondu solidarity pak válečné veterány a jejich rodiny. Darovali krev slovenským pacientům ve vojenské nemocnici v Ružomberoku.

Zástupce velitele Velitelství pro operace brigádní generál Václav Vlček podtrhl, že mnohonárodní bojové uskupení na Slovensku se stalo naší největší zahraniční misí a společně s našimi chemiky a ženisty v Pobaltí tvoří pevnou součást obrany východního křídla Aliance. "Měl jsem možnost sledovat přípravu úkolového uskupení na bázi 42. mechanizovaného praporu před nasazením na Slovensku, ale především jsem s týmem odborníků provedl hodnocení bojové připravenosti celého mnohonárodního bojového uskupení. Můžu jen potvrdit, že AČR má reálné schopnosti k zabezpečení velení mnohonárodním jednotkám v zahraničí," zhodnotil během svého vystoupení generál Vlček.

Poděkoval slovenské straně za vytvoření vhodných podmínek pro pobyt našich vojáků ve vojenském výcvikovém prostoru Lešť a Německu za významný příspěvek do mnohonárodního bojového uskupení a podporu našeho úsilí. V závěru zdůraznil, že velké úcta a poděkování patří rodinám a blízkým vojákům, kteří museli doma vše zvládnout sami.

V sestavě 2. úkolového uskupení Armády ČR na Slovensku sloužilo přesně 464 vojáků z povolání, z toho 35 žen. Jádro tvořili příslušníci 42. mechanizovaného praporu. Jednotka převzala operační úkol 12. prosince 2022 a předala ho svým nástupcům 12. června 2023. Mnohonárodní jednotce velel plukovník Karel Navrátil.

Vojenský pozorovatel major Miroslav Šanda se během roční mise UNMIK v Kosovu podílel na podpoře bezpečnosti, stability a dodržování lidských práv v zemi. Vzhledem k tomu, že je zde bezpečnostní situace nestabilní, Česká republika vyslala do regionu jednotku Vojenské policie.

Vybraným vojákům byli během slavnostního nástupu uděleny Záslužné kříže ministryně obrany ČR, čestné odznaky AČR Za zásluhy, věcné dary a pamětní mince.

V souladu s mandátem může ČR vyslat v rámci posílení východního křídla Aliance v Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Polsku, na Slovensku a v Maďarsku až 1 200 do 31. prosince 2024.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

ŘSD: Rekonstrukce mostu na silnici I/12 v Úvalech u Prahy zahájena

V Úvalech u Prahy na silnici I/12, v ulici u Přeložky, byla započata úplná rekonstrukce mostu. Akce, jejímž smyslem je demolice starého a výstavba nového mostu ovlivňuje dopravu v oblasti pouze částečně. Provoz je veden po mostním ...

V celé Praze i Středočeském kraji budou všechny autobusové a trolejbusové zastávky na znamení

V celé Praze i Středočeském kraji bude od 29. června 2024 sjednocen charakter všech autobusových a trolejbusových zastávek PID. Pro výstup v každé zas ...

Při ÚOCHB AV ČR vzniká nová firma působící na poli genové terapie

Technologie z laboratoří Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR dostala výjimečnou příležitost uspět v bouřlivě se rozvíjejícím segmentu genové ter ...

V plzeňském areálu Škoda Group začala výroba nových tramvají 52T pro Prahu

Ve výrobních halách plzeňského areálu Škoda Group začalo vypalování plechových dílů, ze kterých se postupně začne svařovat karoserie první nové tramva ...

Správa železnic: Přestavba Masaryčky se naplno rozbíhá, začnou první dopravní omezení

Stavební činnost na české železnici neutichne ani v období hlavních prázdnin. Platí to i pro rekonstrukci pražského Masarykova nádraží, která nabírá n ...

Čtvrtek 20.6.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes