PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

AČR: Na Vítkově byli oceněni vojáci, kteří se vrátili z mise na Slovensku a Kosovu

17.07.2023
V pátek 14. července 2023 převzali na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově medaile Za službu v zahraničí příslušníci 2. úkolového uskupení, kteří se vrátili ze Slovenska a vojenský pozorovatel OSN, který byl nasazen v Kosovu. Na Slovensku Češi velí. Jejich úkolem je společně s Němci, Slovinci a Američany posílit schopnosti Ozbrojených sil Slovenské republiky při obraně území Aliance.
Foto: acr.army.cz
Náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec během svého vystoupení připomněl, že aktuální situace v Kosovu a ruská agrese na východě Evropy ukázaly, jak dobře jsme my i celá Severoatlantická aliance připraveni bránit naši svobodu. Česká republika rychle reagovala na výstavbu základny mnohonárodního praporu na Slovensku a potvrdila odhodlání aktivně bránit východní křídlo. "Jsme na vás velice hrdi, že jste úkoly spojené s touto zahraniční misí splnili na výbornou. Navíc jste celé Alianci prokázali, že dovedete být nejen skvělí parťáci, ale také výteční velitelé. Ostatně to, že velíme bojovému uskupení, je poctou nejen naší armádě, ale celé naší zemi," zdůraznil náměstek Blažkovec a pochválil vojáky za jejich zapojení do několika charitativních projektů.

Vojáci podpořili tříletého Jiříka, který onemocněl lymfoblastickou leukémií, cestou Vojenského fondu solidarity pak válečné veterány a jejich rodiny. Darovali krev slovenským pacientům ve vojenské nemocnici v Ružomberoku.

Zástupce velitele Velitelství pro operace brigádní generál Václav Vlček podtrhl, že mnohonárodní bojové uskupení na Slovensku se stalo naší největší zahraniční misí a společně s našimi chemiky a ženisty v Pobaltí tvoří pevnou součást obrany východního křídla Aliance. "Měl jsem možnost sledovat přípravu úkolového uskupení na bázi 42. mechanizovaného praporu před nasazením na Slovensku, ale především jsem s týmem odborníků provedl hodnocení bojové připravenosti celého mnohonárodního bojového uskupení. Můžu jen potvrdit, že AČR má reálné schopnosti k zabezpečení velení mnohonárodním jednotkám v zahraničí," zhodnotil během svého vystoupení generál Vlček.

Poděkoval slovenské straně za vytvoření vhodných podmínek pro pobyt našich vojáků ve vojenském výcvikovém prostoru Lešť a Německu za významný příspěvek do mnohonárodního bojového uskupení a podporu našeho úsilí. V závěru zdůraznil, že velké úcta a poděkování patří rodinám a blízkým vojákům, kteří museli doma vše zvládnout sami.

V sestavě 2. úkolového uskupení Armády ČR na Slovensku sloužilo přesně 464 vojáků z povolání, z toho 35 žen. Jádro tvořili příslušníci 42. mechanizovaného praporu. Jednotka převzala operační úkol 12. prosince 2022 a předala ho svým nástupcům 12. června 2023. Mnohonárodní jednotce velel plukovník Karel Navrátil.

Vojenský pozorovatel major Miroslav Šanda se během roční mise UNMIK v Kosovu podílel na podpoře bezpečnosti, stability a dodržování lidských práv v zemi. Vzhledem k tomu, že je zde bezpečnostní situace nestabilní, Česká republika vyslala do regionu jednotku Vojenské policie.

Vybraným vojákům byli během slavnostního nástupu uděleny Záslužné kříže ministryně obrany ČR, čestné odznaky AČR Za zásluhy, věcné dary a pamětní mince.

V souladu s mandátem může ČR vyslat v rámci posílení východního křídla Aliance v Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Polsku, na Slovensku a v Maďarsku až 1 200 do 31. prosince 2024.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

České dráhy prodaly zbývající část pozemků na smíchovském nádraží v Praze za dvě miliardy

České dráhy a společnost Sekyra Group podepsaly dohodu o odkupu zbývajících pozemků v okolí smíchovského nádraží, na kterých vyrůstá nová pražská čtvrť Smíchov City. Dohoda zahrnuje narovnání podmínek odkupu, které znamená výrazné navýšení ceny za ...

AOPK: Vznikla nová platforma k řešení problémů spojených s invazními druhy v ČR

PRŮHONICE - Odborníci na biologické invaze i ochránci přírody se sešli na půdě Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích, aby prodiskutovali, jak omezit ...

ČSÚ: Nové obecní volby se v sobotu konaly v deseti obcích

Voliči v deseti obcích na území šesti krajů v sobotu rozhodli o novém složení obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů zde klesl pod zákonem stanove ...

Prodejce drůbeže v Holešovické tržnici klamal zákazníky, prezentoval neexistující farmu

Inspektoři Státní veterinární správy z hlavního města odhalili při kontrole prodejce v Holešovické tržnici klamání spotřebitele ze strany jednoho z pr ...

ŘSD: Zahajujeme výstavbu protihlukové stěny u D1 v Praze - Šeberově

Už příští týden v úterý 19. září 2023 zahajují silničáři výstavbu protihlukové stěny u dálnice D1 v Praze - Šeberově. Provoz na nejvýznamnější dopravn ...

Čtvrtek 28.9.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes