PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Ekonomika, podnikání

Jaká máte jako zaměstnanec práva v případě, že se vám stal pracovní úraz?

14.09.2021
K úrazům a zraněním může dojít kdykoliv a kdekoliv, tedy i v zaměstnání. Byli jste již vy nebo někdo z vašich blízkých v podobné situaci? A víte přesně, na co máte z pozice zaměstnance právo, a za jakých podmínek?
Ilustrační snímek | Foto: depositphotos.com
Jako pracovní je úraz označován tehdy, přihodí-li se vám během plnění vašich pracovních úkolů nebo s těmito úkoly přímo souvisí. Zahrnuje to tedy i úrazy, jež se vám přihodily během teambuildingu nebo služební cesty. Neplatí to ovšem pro cestu z a do práce, ani cestu na oběd, pokud obědváte mimo objekt zaměstnavatele.

Na co máte v případě úrazu nárok


Pokud jste v době úrazu dodržovali všechny bezpečnostní předpisy, nosili předepsané ochranné pomůcky a nebyli jste pod vlivem některé návykové látky, máte u zaměstnavatele nárok na finanční odškodnění. V opačném případě se zaměstnavatel zcela nebo zčásti zprostí odpovědnosti.

Nároky zaměstnance tvoří 5 na sobě nezávislých položek, z nichž první dvě jsou podmíněné vystavením neschopenky a pobytem v pracovní neschopnosti:

- náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti,
- náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti,
- náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění,
- účelně vynaložené náklady spojené s léčením,
- náhrada věcné škody.

Měsíčně vyplácené položky


Náhradu za ztrátu výdělku vám zaměstnavatel ze zákona musí vyplácet pravidelně jednou měsíčně. Pokud tak nečiní, bude vám muset zaplatit také úrok z prodlení.

Jednorázově vyplácené položky


Jako náhradu za způsobenou bolest a případné ztížení pracovního uplatnění dostanete od zaměstnavatele jednorázovou sumu, vypočtenou na základě odborného lékařského posudku. V něm je bodově ohodnocena závažnost vašeho úrazu, přičemž každý bod znamená 250 Kč.

Zaměstnavatel vám rovněž musí proplatit náklady, které jste vynaložili v souvislosti s léčbou pracovního úrazu. Tyto náklady je však nutné spolehlivě doložit, proto si u všech relevantních položek schovávejte doklad o zaplacení.

Poslední jednorázová suma se týká náhrady věcné škody, tedy proplacení vašich vlastních věcí, které by během úrazu došly k újmě. Jde tedy například o rozbitý telefon nebo hodinky, ale také roztržené oblečení a podobně.

Není snad třeba dodávat, že zdraví je lepší než jakákoliv finanční kompenzace. Chovejte se proto na pracovišti zodpovědně a vždy noste relevantní oděvy i ochranné pomůcky.

Autor: Pl
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Ekonomika, podnikání

Minimální mzda vzroste od ledna o 1 600 korun, zvýší se i některé úrovně zaručené mzdy

Na 18 900 korun od ledna vzroste minimální mzda. To představuje růst o 9,2 %, tedy o 1 600 korun. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády, který vypracovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle předlohy porostou také některé úrovně zaručené mzdy, ...

GasNet zahájil jako první v Česku prodej bioLNG

Společnost GasNet, největší tuzemský distributor plynu a český lídr v LNG pro nákladní silniční dopravu, spustila prodej nízkoemisního zkapalněného bi ...

Třetina Čechů se při online nakupování setkala s podvodem. Vyplývá to z nového průzkumu Avastu

Třetina Čechů a Češek (33 %) tvrdí, že se při online nakupování setkala s podvodem. Pouze 46 % dotázaných ale věří, že dokáží poznat, zda je jejich ná ...

ČSÚ: Podíl licencovaných patentů je v Česku stále nízký

Celkový počet licencí na ochranu průmyslového vlastnictví dosáhl v minulém roce 890, nejvíce z nich připadlo na patenty. Firmy, vysoké školy a veřejné ...

Zaměstnavatelé budou v roce 2024 zvyšovat mzdy o 5 až 10 procent

Po několikaměsíčních propadech reálných mezd se karty začínají obracet. Zaměstnavatelé již letos zvyšovali mzdy a budou v tom pokračovat i v roce 2024 ...

Sobota 9.12.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes