PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Ekonomika, podnikání

Jaká máte jako zaměstnanec práva v případě, že se vám stal pracovní úraz?

14.09.2021
K úrazům a zraněním může dojít kdykoliv a kdekoliv, tedy i v zaměstnání. Byli jste již vy nebo někdo z vašich blízkých v podobné situaci? A víte přesně, na co máte z pozice zaměstnance právo, a za jakých podmínek?
Ilustrační snímek | Foto: depositphotos.com
Jako pracovní je úraz označován tehdy, přihodí-li se vám během plnění vašich pracovních úkolů nebo s těmito úkoly přímo souvisí. Zahrnuje to tedy i úrazy, jež se vám přihodily během teambuildingu nebo služební cesty. Neplatí to ovšem pro cestu z a do práce, ani cestu na oběd, pokud obědváte mimo objekt zaměstnavatele.

Na co máte v případě úrazu nárok


Pokud jste v době úrazu dodržovali všechny bezpečnostní předpisy, nosili předepsané ochranné pomůcky a nebyli jste pod vlivem některé návykové látky, máte u zaměstnavatele nárok na finanční odškodnění. V opačném případě se zaměstnavatel zcela nebo zčásti zprostí odpovědnosti.

Nároky zaměstnance tvoří 5 na sobě nezávislých položek, z nichž první dvě jsou podmíněné vystavením neschopenky a pobytem v pracovní neschopnosti:

- náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti,
- náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti,
- náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění,
- účelně vynaložené náklady spojené s léčením,
- náhrada věcné škody.

Měsíčně vyplácené položky


Náhradu za ztrátu výdělku vám zaměstnavatel ze zákona musí vyplácet pravidelně jednou měsíčně. Pokud tak nečiní, bude vám muset zaplatit také úrok z prodlení.

Jednorázově vyplácené položky


Jako náhradu za způsobenou bolest a případné ztížení pracovního uplatnění dostanete od zaměstnavatele jednorázovou sumu, vypočtenou na základě odborného lékařského posudku. V něm je bodově ohodnocena závažnost vašeho úrazu, přičemž každý bod znamená 250 Kč.

Zaměstnavatel vám rovněž musí proplatit náklady, které jste vynaložili v souvislosti s léčbou pracovního úrazu. Tyto náklady je však nutné spolehlivě doložit, proto si u všech relevantních položek schovávejte doklad o zaplacení.

Poslední jednorázová suma se týká náhrady věcné škody, tedy proplacení vašich vlastních věcí, které by během úrazu došly k újmě. Jde tedy například o rozbitý telefon nebo hodinky, ale také roztržené oblečení a podobně.

Není snad třeba dodávat, že zdraví je lepší než jakákoliv finanční kompenzace. Chovejte se proto na pracovišti zodpovědně a vždy noste relevantní oděvy i ochranné pomůcky.

Autor: Pl
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Ekonomika, podnikání

Češi se nejčastěji pojišťují proti úrazu, hospitalizace v nemocni se tolik nebojí

V České republice je aktivních asi 4,7 milionu smluv životního pojištění. Na nich se Češi nejčastěji pojišťují proti úrazu. A to i přes to, že podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se nejvíce bojí smrti. Nejméně je naopak trápí delší ...

ČBA: Ve vlastní nemovitosti bydlí 71% Čechů, téměř třetina z nich si na ni vzala hypotéku

Téměř pětina Čechů si plánuje vzít hypoteční úvěr. Při rozhodování je pro ně klíčová výše úrokové sazby i výše měsíční splátky. Většina hypoték se vej ...

Česká národní banka nechala pravidla pro hypotéky beze změn

Bankovní rada České národní banky (ČNB) projednala Zprávu o finanční stabilitě - jaro 2024, která slouží jako východisko pro nastavení nástrojů makroo ...

RegioJet zahajuje sezónu spojů do Chorvatska s mimořádným zájmem. Prodaná je více než polovina míst

RegioJet, největší český dopravce v oblasti dálkové a mezinárodní autobusové dopravy, oznámil, že již za necelých 14 dní, v pátek 31. května, vypraví ...

S umělou inteligencí české firmy zatím příliš nepracují, ukázal průzkum

Víc než polovina firem v Česku zatím s umělou inteligencí ve svém podnikání nepracuje. Většina podniků, která AI využívá, pak s tímto nástrojem neprac ...

Úterý 23.7.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes