PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Ekonomika, podnikání

Jaká máte jako zaměstnanec práva v případě, že se vám stal pracovní úraz?

14.09.2021
K úrazům a zraněním může dojít kdykoliv a kdekoliv, tedy i v zaměstnání. Byli jste již vy nebo někdo z vašich blízkých v podobné situaci? A víte přesně, na co máte z pozice zaměstnance právo, a za jakých podmínek?
Ilustrační snímek | Foto: depositphotos.com
Jako pracovní je úraz označován tehdy, přihodí-li se vám během plnění vašich pracovních úkolů nebo s těmito úkoly přímo souvisí. Zahrnuje to tedy i úrazy, jež se vám přihodily během teambuildingu nebo služební cesty. Neplatí to ovšem pro cestu z a do práce, ani cestu na oběd, pokud obědváte mimo objekt zaměstnavatele.

Na co máte v případě úrazu nárok


Pokud jste v době úrazu dodržovali všechny bezpečnostní předpisy, nosili předepsané ochranné pomůcky a nebyli jste pod vlivem některé návykové látky, máte u zaměstnavatele nárok na finanční odškodnění. V opačném případě se zaměstnavatel zcela nebo zčásti zprostí odpovědnosti.

Nároky zaměstnance tvoří 5 na sobě nezávislých položek, z nichž první dvě jsou podmíněné vystavením neschopenky a pobytem v pracovní neschopnosti:

- náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti,
- náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti,
- náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění,
- účelně vynaložené náklady spojené s léčením,
- náhrada věcné škody.

Měsíčně vyplácené položky


Náhradu za ztrátu výdělku vám zaměstnavatel ze zákona musí vyplácet pravidelně jednou měsíčně. Pokud tak nečiní, bude vám muset zaplatit také úrok z prodlení.

Jednorázově vyplácené položky


Jako náhradu za způsobenou bolest a případné ztížení pracovního uplatnění dostanete od zaměstnavatele jednorázovou sumu, vypočtenou na základě odborného lékařského posudku. V něm je bodově ohodnocena závažnost vašeho úrazu, přičemž každý bod znamená 250 Kč.

Zaměstnavatel vám rovněž musí proplatit náklady, které jste vynaložili v souvislosti s léčbou pracovního úrazu. Tyto náklady je však nutné spolehlivě doložit, proto si u všech relevantních položek schovávejte doklad o zaplacení.

Poslední jednorázová suma se týká náhrady věcné škody, tedy proplacení vašich vlastních věcí, které by během úrazu došly k újmě. Jde tedy například o rozbitý telefon nebo hodinky, ale také roztržené oblečení a podobně.

Není snad třeba dodávat, že zdraví je lepší než jakákoliv finanční kompenzace. Chovejte se proto na pracovišti zodpovědně a vždy noste relevantní oděvy i ochranné pomůcky.

Autor: Pl
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Ekonomika, podnikání

Přichází doba optimalizace, transformace a automatizace

Optimalizace podnikových procesů a šetření operačních nákladů nebylo nikdy více aktuální než právě teď. Většina firem dříve či později bude muset projít nezbytnou transformací, aby byla schopna držet krok s konkurencí. Ne všechny společnosti však ...

Bankovní asociace: česká ekonomika poroste letos o 3,4 %

Hlavní ekonomové bank zastoupení v prognostickém panelu České bankovní asociace (ČBA) téměř nezměnili, vzhledem k potvrzujícím se známkám nastupujícíh ...

Leyenová v Praze oznámila schválení Národního plánu obnovy pro Česko za 180 miliard korun

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš se v pondělí 19. července 2021 v Praze setkal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, kte ...

Pětina Čechů už platí mobilem. Hotovosti se přesto vzdát nechtějí

Češi jsou otevřeni inovacím. Oproti loňskému roku narostl počet lidí využívající "chytré" způsoby placení - mobilem dnes platí pětina Čechů a na 82 % ...

V Česku se dokončilo nebytových budov nejvíce za 15 let

Meziročně se v roce 2020 dokončilo o 4,2 % více nových nebytových budov než v roce předchozím. Největší budovy budou sloužit průmyslu a skladování, by ...

Pátek 24.9.2021
Praha
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.