PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Magazín

Osobní bankrot - účinná cesta, když si už nevíte rady s dluhy

12.08.2020
Pokud si nevíte rady s dluhy, či vám dokonce hrozí exekuce, jistě vás napadne jedno řešení - osobní bankrot. Co ale takový osobní bankrot vlastně je, jaké podmínky musí být splněny a co pro vás bude znamenat?
Ilustrační snímek | Foto: Archiv ID
Co je to osobní bankrot a jak ho dosáhnout
"Vyhlásit osobní bankrot", tedy podat návrh na zahájení insolvenčního řízení formou oddlužení, může osoba, která peníze dluží, a to u krajského soudu (tzn. podáváte vy prostřednictvím advokáta, notáře, soudního exekutora nebo tzv. akreditované osoby). V návrhu musí dlužník uvést očekávané příjmy, příjmy za poslední rok, prokázání úpadku a seznam majetku. Vše podložené přílohami, které uvedené skutečnosti dokazují. Cílem je prokázat, že dlužník bude schopen během následujících pěti (tří) let splatit alespoň část dluhu. V průběhu procesu oddlužení musí dlužník vykonávat výdělečnou činnost, a naopak nesmí prodávat svůj majetek, převádět jej na někoho jiného, brát si nové půjčky apod.

Jak se splácí dluh
Pokud soud oddlužení povolí, rozhodne o zpeněžení vašeho majetku, který se začne prodávat a dluh se hradí z tohoto prodeje, přičemž ostatní závazky jsou vám odpuštěny. Nebo se nastaví splátkový kalendář (splácíte každý měsíc určitou částku) a během následujících pěti (tří) let, pokud řádně splácíte a uhradíte minimální částku svého dluhu, bude oddlužení ukončeno a zbytek dluhu vám bude odpuštěn.

Jaké jsou podmínky oddlužení
Pro povolení oddlužení však musíte splňovat určité podmínky. Zaprvé, oddlužení je zpravidla možné pouze pro fyzické osoby (nikoli podnikající fyzické osoby či právnické osoby, např. obchodní společnosti). Dále musíte být v úpadku, nebo vám úpadek musí hrozit, což znamená, že nejste schopni splácet své dluhy - musíte mít závazky u nejméně dvou věřitelů, které jste nezaplatili, a to 30 dní po splatnosti. Musíte také prokázat, že oddlužení myslíte vážně a poctivě (insolvenční řízení na vás neproběhlo za posledních 5 let a oddluženi jste nebyli za posledních 10 let, nechováte se lehkomyslně nebo nedbale). Ondřej Benc, interní právník ManpowerGroup vysvětluje: "Během oddlužení musíte zaplatit alespoň 30 % dluhu, od 1. července 2020 to může být i méně, ale minimem je 2 178 Kč měsíčně. Zároveň vám musí zbýt nezabavitelná částka 6 429 Kč měsíčně na běžný život, zbytek vám bude následně odpuštěn. Po dobu splácení byste neměli zatajovat žádné příjmy, dokonce ani výhry či dary, a veškeré peníze navíc použít na splácení dluhu. Zároveň vám nesmí vznikat nové dluhy."

Co získáte
V první řadě vám oddlužení zajistí ochranu před exekucí a dražbou vašeho majetku. Zároveň vaše dluhy nebudou narůstat, protože se přestanou načítat úroky. Velkou roli hraje i odpuštění dluhu - někdy i více než 70 %. A nakonec - za nejdéle pět let budete zcela bez dluhů.

Problematika je poměrně rozsáhlá a složitá. "Pokud o oddlužení uvažujete, je lepší se obrátit na odborníka, který vám s řešením situace pomůže. Doporučil bych insolvenčního správce, nebo advokáta, který se insolvencím věnuje," radí Benc.

Autor: Dana Samková
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Magazín

Kyberútočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace

Společnost ESET vydala svou nejnovější zprávu ESET Threat Report H1 2024. Zpráva shrnuje globální vývoj kybernetických hrozeb na základě dat z telemetrie a odborného pohledu analytiků společnosti, a to od prosince 2023 do května 2024. Infostealery, ...

Augmentace: Před a po - vše co chcete vědět o proměně prsou

Augmentace, známá také jako zvětšení prsou, je chirurgický zákrok, který je jedním z nejčastěji prováděných estetických operací na světě. Pro mnoho že ...

Nový Volkswagen Golf R přijíždí na start, je výkonnější a rychlejší

Volkswagen představuje nové vrcholné verze modelové řady Golf. Nové modely Golf R1 a Golf R Variant2 přijíždějí na start s optimalizovanou jízdní dyna ...

Modernizace a servis osvětlení v bytových domech

Osvětlení společných prostor v bytových domech hraje klíčovou roli v

Konzolové regály: Efektivní skladování dlouhého a neskladného zboží

Konzolové regály představují ideální řešení pro skladování dlouhého a neskladnéh

Úterý 16.7.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes