PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Magazín

Češi během nouzového stavu sportují, ale také více pijí alkohol

28.04.2020
Většině Čechů se i v době omezení pohybu při nouzovém stavu kvůli epidemii koronaviru dařilo dodržovat zdravý životní styl, i když někteří začali více jíst a jiní zvýšili spotřebu alkoholu.
Foto: pixabay.com
Ukázal to průzkum Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR), který pojišťovna v období od 14. do 16. 4. 2020 zrealizovala prostřednictvím agentury IPSOS na reprezentativním vzorku 1 649 respondentů. Celkem 66 % respondentů uvedlo, že se jim i v době vládních opatření dařilo dodržovat zdravý životní styl. Téměř 70 % lidí i nadále sportuje. Naopak téměř 40 % Čechů začalo více jíst a téměř 18 % lidí zvýšilo konzumaci alkoholu.

"Chtěli jsme zmapovat chování lidí ve výjimečných podmínkách a odpovědět na otázku, jaké příležitosti nebo hrozby pro zdraví lidí a nás jako jejich partnera z této mimořádné situace plynou. Zdraví našich pojištěnců je pro nás prioritní, dlouhodobě podporujeme zdravý životní styl a jsme rádi, že naše obavy z jeho zhoršení se naplnily jen částečně. Jsme mírně optimističtí, neboť si uvědomujeme možný doběh negativních důsledků v čase," uvádí Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

Češi zůstávají v kondici
Celkem 66 % respondentů uvedlo, že se jim i během nouzového stavu daří dodržovat zdravý životní styl jako je dostatek spánku, pitný režim, pravidelný pohyb či kvalitní strava. Téměř 70 % Čechů uvedlo, že i během karantény sportuje. Ze sportovních činností se Češi nejvíce věnují chůzi (47,5 %) a cyklistice (17,3 %). Cyklistiku preferuje 22 % mužů, kdežto u žen vede cvičení na domácích strojích (14,3 %). Z domácího cvičení volí Češi nejčastěji cvičení na strojích (13,2 %) a jógu (7 %). Třetina lidí během nouzového stavu vůbec nesportovala (30,4 %).

Psychika trápí především mladé
Celkově náročnější, a to jak psychicky nebo fyzicky, případně obojí, je období koronaviru pro více než polovinu Čechů (60,7 %). Psychicky hůře zvládají období nouzového stavu mladší ročníky do 35 let (37 %). Z nich 18,3 % je ve věku 18-26 let a 19 % je v kategorii 27-35 let. Na třetím místě jsou lidé ve věku 54-65 let, kde situaci špatně snáší 16,1 %.

Přes polovinu mladých více jí
Téměř 40 % lidí uvedlo, že během "karantény" konzumuje více jídla než obvykle. Více se přejídají ženy (42,1 %), muži si přilepšují v 36,1 % případech. Nejvíce si v jídle začala dopřávat nejmladší kategorie respondentů ve věku 18-26 let (52 %).

Více alkoholu
Téměř 18 % dotazovaných uvedlo, že během opatření konzumuje větší množství alkoholu. Více pijí muži (18,7 %) než ženy (16,4 %). Nejvíce konzumuje alkohol věková skupina 27-35 let (22,2 %) v závěsu s nejmladšími ročníky 18-26 let (20,6 %). Nejméně si alkoholu přidávají lidé ve věku 54-65 let (12,7 %).

Sexuální život netrpí
Celkem 80,3 % lidí uvedla, že na jejich sexuální život nemají nouzová opatření téměř žádný nebo žádný dopad. Pro téměř 6 % dotazovaných je nyní sex dokonce lepší. Nejvíce se sexuální vztahy zlepšily u věkové kategorie 27-35 let (10 %). Zlepšení sexuálních vztahů vnímá 6,4 % mužů a 5,4 % žen.

Rodinné vztahy zůstávají dobré
Celkem 81 % lidí odpovědělo, že se jejich vztahy s rodinou během karantény nezhoršily. Ve skupině, která uvedla, že došlo ke zhoršení vztahů, bylo 10,4 % případů zhoršení vztahů s partnerem, vztah s rodiči utrpěl ve 4,7 %, vztah s dětmi ve 3,9 % a stejné číslo ukazuje i na zhoršení vztahu s ostatními příbuznými (3,9 %).

Nejreflektovanějšími problémy bylo zhoršení vztahů s partnerem, kterými nejvíce utrpěla věková skupina 27-35 let (13,2 %) a lidé ve věku 36-44 let (13 %). Zhoršením vztahu s partnerem více trpí ženy (11,7 %) než muži (9,2 %).

Autor: Mgr. Kateřina Jíchová
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Magazín

Nemáte partnerku, ale i přesto si chcete užít reálný pocit ze sexu?

Sexuální uspokojení je již dlouho spojováno s celou řadou pozitivních účinků na naše tělo i mysl. Vědci i doktoři jasně dokázali, že přehnaná zdrženlivost se projevuje ve vyšším riziku rozvoje psychických nemocí, stejně jako onemocnění srdce a ...

Co by měl udělat cizinec, než si rezervuje letenku do Prahy?

Máte ve svém blízkém okolí cizince, který se v brzké době chystá navštívit hlavní město České republiky? Pokud se vás ptal na rady a tipy ohledně toho ...

Jste cizincem a pobýváte na území ČR? A zdravotní pojištění uzavřené máte?

Pro české občany je zdravotní pojištění povinné. Nezbytné ale je podle zákona pro cizince, kteří v ČR dlouhodobě pobývají. Jaké mají možnosti? ...

Vyhrávat ve velkém: top české kasinové destinace

Je možné v českých kasinech skutečně proměnit pár korun ve vysokou návratnost, jak se často kasina chvástají ve svých marketingových nástrojích a rekl ...

Jak získat profesionální vzhled s oblečením od TATUUM?

Chcete udělat dobrý dojem ve svém profesním životě, ale nevíte, jak se obléci vhodně k příležitosti? Značka TATUUM nabízí řešení pro ty, kteří si cení ...

Neděle 3.12.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes