PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Komunitní lednice na Žižkově spojila sousedy

21.09.2018
PRAHA - V Komunitním centru Žižkov proběhla ve čtvrtek 20. září Sousedská slavnost. Na akci se potkali sousedé ze širokého okolí Koněvovy ulice, pobavili se a vyzkoušeli svou zručnost během tvůrčích dílniček. A nejen to - cílem bylo seznámit je s komunitní lednicí, která je v rámci projektu Samsung Bezezbytku v Komunitním centru Žižkov umístěna, a zábavnou formou je informovat, jak sami mohou předejít plýtvání potravinami.
Ilustrační snímek | Foto: byznysprospolecnost.cz
Jednou z možností, jak předcházet plýtvání potravinami a zároveň pomoci těm, kteří jich nemají dostatek, je jejich sdílení. Podpořit to je cílem projektu komunitních chladniček Samsung Bezezbytku, z nichž jedna je umístěna právě v KC Žižkov. Každý, kdo v dané komunitě žije, pracuje, podniká, či se v ní pravidelně pohybuje, může do lednice vložit cokoliv, co nespotřebuje a co je zároveň před datem spotřeby. A kdokoliv další si z lednice zase může vzít, co potřebuje nebo chce. Právě na popularizaci myšlenky komunitních lednic zábavnou formou a podporu omezení plýtvání potravinami byl zaměřen program celého čtvrtečního odpoledne v komunitním centru.

Probíhaly zde workshopy. Děti i dospělí si mohli vytvořit papírové korálky anebo si vyrobit náramky přátelství. Tematicky se vyráběly také podzimní girlandy a nechybělo oblíbené šití látkových pytlíků na svačinu. Nejeden dětský obličej se rozzářil, když se na něm objevila oblíbená postavička nebo zvířátko. Celý program byl ukončen promítáním filmu Nesmrtelný les.

V rámci projektu Samsung Bezezbytku jsou v Praze rozmístěny již tři komunitní lednice, které by měly pomáhat snižovat množství vyhozených potravin v daných lokalitách. "Myšlence sdílení potravin věříme. Trápí nás ohromné množství vyhozených potravin a jejich nedostatek na druhé straně. Rádi bychom prostřednictvím komunitní lednice propojili lidi v nejbližším okolí. To, co jednomu přebývá, si jednoduše vezme ten, kdo to potřebuje," říká Zuzana Mravík Zelenická, zodpovědná za CSR projekty Samsungu v ČR a SR.

Klára Prokopová, zodpovědná za Komunitní centrum Žižkov, říká: "Atraktivní prostor a bezpečné prostředí Komunitního centra Žižkov nabízí smysluplné trávení volného času několika cílovým skupinám, jako jsou rodiny s dětmi a mládež v nepříznivé sociální situaci, senioři a příslušníci etnických menšin. Díky projektu Samsung Bezezbytku dostal komunitní život na Žižkově další rozměr. Lidé ze Žižkova se mohou zapojit do projektu proti plýtvání potravinami a sami tak pomoci dobré věci."

Význam komunitní lednice z projektu Samsung Bezezbytku pro městskou část vysvětluje David Gregor, místostarosta Prahy 3: "Rádi bychom prostřednictvím komunitní lednice propojili jednotlivé komunity v nejbližším okolí na Praze 3. Se záměrem, mít sdílenou lednice, už pracujeme delší dobu - včetně průzkumu na toto téma mezi obyvateli Prahy 3. Ohlas na to byl velmi pozitivní. Jsem velmi rád, že se podařilo mou myšlenku ?To, co jednomu přebývá, si jednoduše vezme ten, kdo to potřebuje" dotáhnout do finále."


Komunitní lednici z projektu Samsung Bezezbytku najdou zájemci z řad dárců i uživatelů na adrese:
Komunitní centrum Žižkov, Koněvova 65a, Praha 3
Komunitní centrum a zahrada Kotlaska - Nad Kotlaskou I., 180 00 Praha 8
Studio ALTA, U Výstaviště 21, Praha 7 - kavárna "Obývák"

Do lednice lidé nosí jídlo, které bude dále někdo konzumovat, a právě proto existují určitá pravidla, na které dohlíží koordinátor lednice. "Do lednice se nesmí dávat nahnilé nebo zkažené potraviny. Všechno jídlo musí být před koncem uvedeného data spotřeby. Potraviny musí být v originálním balení. Výjimku tvoří například ovoce a zelenina," říká Veronika Doubnerová, manažerka projektu Samsung Bezezbytku.

Orientační seznam vhodných potravin pro komunitní lednice:
- uzavřené, balené, originálně označené potraviny před datem spotřeby
- čerstvé ovoce
- čerstvá zelenina
- čerstvé pečivo
- neotevřené pasterizované mléko
- jogurty
- sýry
- neotevřené ovocné šťávy, džusy
- čerstvá vejce (viz datum spotřeby)
- konzervované a neotevřené potraviny

Seznam vybraných nevhodných potravin pro komunitní lednice:
× vařené jídlo z domova nebo z jiného necertifikovaného zdroje
× nepasterizované mléko
× maso
× ryby (vyjma konzervovaných ryb)
× alkohol, či potraviny, které jej obsahují

Projekt Samsung Bezezbytku (www.samsungbezezbytku.cz) iniciovala a v rámci svých aktivit společenské odpovědnosti rozvíjí společnost Samsung Electronics Czech and Slovak. Projekt realizuje ve spolupráci s aliancí udržitelného podnikání BPS - Byznys pro společnost.

Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Fotogalerie:

Od soboty startuje druhý denní pár spojů do Krakova

Od soboty 13. dubna startuje druhý denní pár vlaků z České republiky do Krakova. Rozšiřuje se tak nabídka spojení do turisticky velmi atraktivního města zapsaného na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. České dráhy nabízejí v kooperaci se ...

Nová legislativa motivuje obce i občany k třídění odpadů

13.04.2019 | Zpravodajství

Ministerstvo životního prostředí odeslalo do mezirezortního připomínkového řízení novou odpadovou legislativu. Jejím cílem je především zvýšení tříděn ...

Ocenění Randstad Award pro nejatraktivnějšího zaměstnavatele letos putuje do ŠKODA AUTO

12.04.2019 | Z regionu

PRAHA - Nejatraktivnějším zaměstnavatelem na českém trhu se dle letošního průzkumu personálně poradenské agentury Randstad stala společnost ŠKODA AUTO ...

Výstavu A COOL BREEZE připravila Galerie Rudolfinum jako svoji výstavu roku

12.04.2019 | Kultura

PRAHA - Výstava A Cool Breeze odkrývá nové možnosti prostorového zobrazování figury v současném umění v souboru děl sedmnácti mezinárodních umělců. Hl ...

Policisté ukončili vyšetřování zastírání původu finančních prostředků vylákaných z Metropolitního spořitelního družstva

12.04.2019 | Krimi

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) ukončili vyšetřování případu s krycím názvem Al ...Neděle 21.4.2019
Praha
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.