PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Ředitelky a ředitelé Českých center jednají v Praze o posílení veřejné diplomacie

11.06.2024
Ve dnech 10. až 14. června 2024 se v Praze setkávají na každoroční poradě ředitelky a ředitelé Českých center. Příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí prezentuje českou kulturu na 28 místech světa na čtyřech kontinentech. Jednat se v následujících dnech bude o tom, jak Česká centra dále přispějí k posílení veřejné diplomacie Česka.
Foto: mzv.gov.cz
Poradu v pondělí 10. června v Černínském paláci zahájil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský a generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková. Ta zároveň představila novou strategii Českých center pro léta 2024 až 2027, k jejímž ústředním motivům patří důraz na evropské ukotvení české kultury i podpora demokratických hodnot a dialogu ve společnosti. Tématem diskuzí je také působení Českého centra na Tchaj-wanu, které zahájí svou činnost v pátek 14. června 2024 výstavou s názvem Krátké příběhy české fotografie.

"Role Českých center nekončí u kulturní diplomacie. Jejich poslání je mnohem větší - zahrnuje také oblasti vzdělávání, vědy, ekonomiky a veřejné diplomacie v nejširším možném smyslu slova. Práce Českých center přispívá k hlubšímu porozumění Česka a jeho hodnot v zahraničí, což je pro naši zemi nesmírně důležité." uvedl Jan Lipavský.

Generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková se své funkce ujala loni v prosinci. Po půl roce v ní představila svou vizi na příští čtyři roky.

"Česká centra jsou tady od toho, aby šířila českou kulturu a hodnoty, z nichž vychází. To je ten nejlepší ‚brand‘ Česka. To co ještě nedávno mohlo být celkem poklidnou činností - organizování koncertů, networkingu, výstav - jako by přestalo být v závětří. Víme, že tvůrčí svoboda nemůže fungovat bez otevřené, demokratické společnosti," uvedla.

Porada bude v následujících dnech pokračovat v prostorách Villy Pellé v Praze.

V průběhu jednoho roku se v zahraničí - od Tokia po New York - uskuteční téměř 1 700 českých akcí, které navštíví více než 7,5 milionu návštěvníků. Vedoucí Českých center spolu proberou zkušenosti z uplynulých dvanácti měsíců a zároveň programové priority na příští rok.

Letos se Česká centra zapojila do projektu Rok české hudby. Ten vychází z 200. výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany, zároveň ale podpořila současné české hudební talenty a jejich vystoupení a tvůrčí pobyty v zahraničí. Program Českých center v těchto měsících tvaruje i jiné významné výročí - sto let od úmrtí jednoho ze zakladatelů světové moderní literatury a světoznámého Pražana Franze Kafky. Ohlas v zahraničí vzbudila také výstava Nekonečné vesmíry - České hry a jejich globální úspěch, věnovaný gamingu čili počítačovým hrám.

Cyklus Evropské dialogy připomíná odkaz prvního českého prezidenta a dramatika Václava Havla. Silným tématem české veřejné diplomacie zůstávají ženy ve veřejném prostoru - například v egyptské Káhiře pokračuje úspěšný cyklus České hrdinky, který vzdává hold výjimečným ženám české historie. S obdobným motivem pracuje také jeden z aktuálních hudebních projektů, a to výstava České primadony v newyorské Met Opeře, na níž Česká centra spolupracovala s Národním muzeem.

Pro letní olympijské hry v Paříži tamní České centrum s partnery chystá výstavu Art Grand Slam, jež spojuje umění a sport. Jiný projekt Cycle-Up, na němž se Česká centra podílejí, umění prováže s debatou o udržitelnosti a ekologické dopravě.

Další klíčovou oblastí, v níž Česká centra působí, je výuka češtiny v zahraničí. O kurzy je tradičně největší zájem na Ukrajině a také v Japonsku, třetí příčku obsazuje Londýn. Zájem o tyto kurzy roste, například mezi lety 2022 a 2023 o více než deset procent.

Zdroj: Ministerstvo zahraničí
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Úřad vlády sníží spotřebu energie o desítky procent díky vody z Vltavy

PRAHA - Úřad vlády ČR cílí na úsporná energetická řešení svého provozu. Právě vypsal soutěž na využití tepelného potenciálu Vltavy pomocí tepelných čerpadel k vytápění Strakovy akademie. Ambicí úřadu je snížit oproti současnosti spotřebu tepla na ...

Pražská ordinace Armády spásy zachránila život již desítkám lidí

Armáda spásy je mezinárodní organizace a součástí jejího poslání je poskytovat pomoc potřebným lidem bez jakékoli diskriminace. Opakovaně také uvádí, ...

Poznejte tajemství bývalého protiatomového krytu v podzemí pražského muzea

PRAHA - Co vše ukrývá muzeum? Jak to vypadá v muzejním podzemí a jaký je pohled na Prahu ze střechy při západu slunce? To za běžného dne nepoznáte. V ...

Dopravce Eznis Airways nabídne přímé lety z Prahy do Mongolska

Letiště Václava Havla Praha nabídne poprvé v historii pravidelné přímé lety do Ulánbátaru. Dopravce Eznis Airways bude do mongolské metropole létat od ...

Úřad práce: Nezaměstnanost v Praze v květnu klesla na 2,7 %

K 31. 5. 2024 evidovaly kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR v hl. m. Praze celkem 27 643 uchazečů o zaměstnání a podíl nezaměstnaných se tak meziměsíč ...

Čtvrtek 13.6.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes