PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

VFN Praha: Díky novému přístroji dokážeme získat o nádorech přesnější a rychlejší informace

20.12.2023
Nový přístroj PET/CT a dvě nové špičkové gamakamery za více než 154 milionů korun využívá modernizované diagnostické centrum Ústavu nukleární medicíny 1. LF UK a VFN. Současné vybavení umožní navýšit počty vyšetřených pacientů a uspokojit tak vysokou poptávku po vyšetřeních, která jsou průkaznější, rychlejší a bezpečnější.
Foto: VFN Praha
"Na pracovišti se pravidelně setkávají mezioborové specializované skupiny pro vzácné endokrinologické onkologické syndromy, problematiku pokročilé diagnostiky karcinomu prostaty a pro selekci pacientů vhodných k radionuklidové léčbě neuroendokrinních nádorů," představuje pracoviště MUDr. David Zogala, Ph.D., přednosta Ústavu nukleární medicíny 1. LF UK a VFN. Ústav nukleární medicíny 1. LF UK a VFN patří k největším pracovištím svého typu v ČR a zajišťuje vyšetření v celém spektru nukleárně medicínské diagnostiky a také terapii v ambulantním režimu. Vedle intenzivní spolupráce s Radiodiagnostickou klinikou 1. LF UK a VFN jsou zde dalšími důležitými partnery onkologové, hematologové, kardiologové, endokrinologové, urologové, internisté, chirurgové, pediatři a další odbornosti včetně zdánlivě vzdáleného kožního a očního lékařství.

PET/CT při moderní diagnostice nádorů


Technologie PET/CT je považována za nejmodernější metodu v diagnostice nádorových onemocnění. Spojuje vyšetření pozitronovou emisní tomografií (PET) a výpočetní tomografií (CT). Nový přístroj PET/CT (konkrétně model GE MI 5 DR) ve všech těchto klíčových parametrech překonává předchozísystém. "Umožňuje při vhodném nastavení procesů vyšetřit více nemocných, s lepší kvalitou obrazu, a tedy i s vyšší diagnostickou přesností, zároveň snížit míru jejich ozáření. Z pohledu pacienta může být vítané, že vlastní obrazové snímání trvá kratší dobu," vyjmenovává benefity nové technologie přednosta MUDr. David Zogala. PET přidává k výpočetní tomografii důležitou informaci o funkci buněk a tkání. Umožňuje tak výrazně zpřesnit diagnostiku - zlepšit stanovení rozsahu onemocnění, pomoci interpretovat povahu nejasných ložisek a lépe cílit léčbu, popřípadě sledovat její efekt.

Nové PET/CT přináší ještě řadu vylepšení a nových možností týkajících se technických řešení, která dokážou kompenzovat chyby obrazu vznikající v důsledku dýchacích pohybů, až po vybavení umožňující přesné plánování radioterapie podle informací získaných nejen klasicky z CT, ale právě z PET. Lepší je i nová technologie sloužící k aplikaci kontrastní látky pro CT, jejíž obsluha je pro personál komfortnější než u předchozí varianty. Nové možnosti přináší i doprovodné softwarové vybavení sloužící lékařům pro vlastní hodnocení nálezů. "Jaká onemocnění diagnostikujeme, to určuje použitá vyšetřovací látka, takzvané radiofarmakum. V ČR se nejčastěji používá speciální varianta glukózy ("značený cukr"), označovaná jako FDG. Zobrazuje metabolický obrat, který bývá zvýšený u většiny nádorů. Pomocí PET/CT s FDG mohou být diagnostikovány také některé typy zánětů, například záněty srdce a cév.," vysvětluje přednosta Ústavu nukleární medicíny 1. LF UK a VFN MUDr. David Zogala, Ph.D.

Upřesnění rozsahu a chování nádoru


Obecně se většina diagnostiky na PET/CT týká onkologických onemocnění. "Pacienti k nám chodí nejčastěji již se známým diagnostikovaným nádorem. Naším úkolem je upřesnit jeho rozsah, vlastnosti a hodnotit vývoj stavu, efekt terapie, případně hledáme, zda nedošlo k opětovnému vzplanutí nemoci. Nejčastěji se na PET/CT vyšetřují nádory plic, melanom a většina typů lymfomů (nádorů převážně postihujících mízní uzliny)," uvádí MUDr. Václav Ptáčník, primář Ústavu nukleární medicíny 1. LF UK a VFN. "Velký pokrok je zaznamenán v diagnostice karcinomu prostaty a vzácných takzvaných neuroendokrinních nádorů, pro které máme ve VFN k dispozici nejmodernější radiofarmaka. Důležitou roli může PET hrát i v diagnostice Alzheimerovy choroby, u které lze zobrazovat změny mozku, které jsou s ní spojeny," vyjmenovává škálu diagnostikovaných nemocí MUDr. David Zogala. Poptávka po vyšetřeních je veliká a v současné době se počítá s navýšením počtu vyšetření na 19 pacientů v běžný pracovní den. "V případě příznivé personální situace rozšiřujeme provoz i o některé víkendové dny. Na starším přístroji se roční počty vyšetření pohybovaly okolo 3,5 tisíc, v závislosti na různých vnějších faktorech (dopady COVID-19, poruchy, havárie). Na novém přístroji bychom se měli dostat na počet zhruba 4 tisíc vyšetření za rok," dodává přednosta Ústavu nukleární medicíny.

Jak vyšetření PET/CT probíhá


Průběh vyšetření částečně závisí na typu používaného radiofarmaka a vybavení konkrétního pracoviště. Obecně jej lze popsat tak, že po splnění administrativních požadavků, poučení a rozhovoru s pacientem je nutné podat radiofarmakum. To probíhá pomocí automatizovaného systému a ohebné jehly zavedené do žíly (tzv. nitrožilní kanyly). Pak, opět v závislosti na použitém radiofarmaku, nemocný po určitou dobu vyčkává ve speciální kabince, protože od okamžiku aplikace zjeho těla vychází radioaktivnízáření. Po uplynutístanovené doby pacient přechází na lůžko přístroje k samotnému vyšetření. Obvykle se zahajuje snímáním výpočetní tomografie (CT), eventuálně s aplikací kontrastní látky. Samotné CT vyšetření je dnes velmi rychlé, v řádu desítek sekund. PET trvá déle, vlastní obrazové snímání zabere v součtu zhruba 20 minut.

"Naším hlavním cílem je získat co nejkvalitnější diagnostické informace z obou použitých modalit, tedy z CT i PET. V tom nám velmi pomáhají kolegové z Radiodiagnostické kliniky, se kterými velmi těsně a dobře spolupracujeme. PET/CT je takzvaná hybridní vyšetřovací metoda a k jejímu správnému hodnocení je třeba účasti lékařů obou specializací, tedy radiologie a nukleární medicíny," komentuje multioborovou spolupráci přednosta David Zogala. Vyhodnocení vyšetření a popis lékaři probíhá obvykle ihned po obrazovém snímání. Po vyloučení akutních nečekaných závažných nálezů a pozdní alergické reakce pacient odchází. Celkově je třeba počítat zhruba se třemi hodinami na oddělení. "Často se bohužel nevyhneme určitému čekání pacientů, provoz někdy vyžaduje neplánované změny v pořadí vyšetření, objevují se zdravotní komplikace, poruchy, eventuálně je třeba doplnit určitá snímání navíc," dodává primář MUDr. Václav Ptáčník.

Gamakamery posouvají diagnostiku dál


Ústav nukleární medicíny 1. LF UK a VFN obnovil vedle PET/CT také přístrojové vybavení pro konvenční nukleární medicínu. S podporou programu EU-REACT byly vyměněny dvě gamakamery za nové modely GE NM 830 a GE NM/CT 870 DR. Lékaři je využívají k zobrazování vnitřních orgánů a jejich funkce pomocí radioaktivně značených léčivých přípravků, takzvaných radiofarmak. Dokáží vyhledat metastázy, vyšetřit plíce, ledviny, trávicí trakt, některé žlázy s vnitřní sekrecí či odhalit určité neurologické poruchy. V neposlední řadě mají vyšetření důležitou roli v diagnostice ischemické choroby srdeční.

"Moderní kamery jsou citlivější, pro vytvoření snímku je tak možné použít menší množství radiofarmak, popřípadě zkrátit dobu nutnou pro vyšetření. Mají navíc mnohem lepší obrazové rozlišení. Jedna z nových gamakamer přináší také plnohodnotnou CT jednotku, což dále rozšiřuje a zpřesňuje diagnostické možnosti," naznačuje přínos gamakamer přednosta Ústavu nukleární medicíny 1. LF UK a VFN MUDr. David Zogala, Ph.D.

Zdroj: VFN Praha
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Praha hledá úspory v energetice, ušetří při rekonstrukci Vinohradského divadla i Průmyslového paláce

Oddělení energetického manažera Magistrátu hl. m. Prahy pomáhá městským částem hledat úspory v energetice a plnit legislativu a Klimatický plán hl. m. Prahy. Za tři roky svého fungování kromě pořádání odborných seminářů a vzdělávání pomohlo ...

Národní pedagogické muzeum a knihovna JAK bude mít od 1.8. novou ředitelku

S účinností k 1. srpnu 2024 jmenoval ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek na základě výsledků výběrového řízení do funkce ředitelky Nár ...

Ministerstvo financí: Auditoři vystoupí na podzimní zakázkové tour v krajských městech

V říjnu odstartuje v Praze série konferencí určená pro zadavatele veřejných zakázek s názvem "VZ Tour 2024 - Inspirace a inovace ve veřejných zakázkác ...

Na tratích ve Středočeském kraji jezdí už šest RegioFoxů v barvách PID

Už šest moderních motorových jednotek RegioFox PID vozí cestující na tratích ve Středočeském kraji. Jednotky s čísly 004, 005, 008, 018, 019 a 020 voz ...

Hlavní město Praha našlo pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve 12 pražských lokalitách

Praha uzavře pachtovní smlouvy na 12 svých zemědělských pozemků. Celkem se podařilo zajistit ekologicky šetrné hospodaření na 187 hektarech v lokalitá ...

Čtvrtek 25.7.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes