PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Pankrácká věznice bude za energie šetřit 8 milionů korun ročně

18.12.2023
Ve Vazební věznici Praha Pankrác proběhla v uplynulých měsících modernizace, která zahrnovala částečné zateplení 15 objektů a rekonstrukci energetického hospodářství. Opatření umožní snížit stávající náklady na energie a vodu o téměř 20 procent. Projekt je řešen metodou energetických služeb se zárukou úspor (EPC), kdy dodavatel za úsporu přímo ručí ve smlouvě. Investice bude pokryta z budoucích úspor nákladů na energie a z dotace. Desetiletý projekt má na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO. Modernizace věznice má i ekologický přínos. Úspory energií představují ekvivalent 6 725 tun CO2.
Foto: cez.cz
"Věznice jsou ideálními areály pro EPC projekty, jde o velké komplexy budov, kde se energie spotřebovávají 24 hodin denně, a proto je tu opravdu velký potenciál pro energetické úspory. Právě ty jsou v posledních měsících stále aktuálnějším tématem, ať už pro firmy, obce nebo veřejné instituce. Ve velkém se snaží šetřit i veřejný sektor, i proto jsou úsporné projekty stále oblíbenější u státních institucí a organizací. Mohli bychom ale šetřit mnohem více, jen ve veřejném sektoru bychom modernizací budov uspořili desítky miliard korun ročně," říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

"O projektu jsme začali uvažovat už před několika lety. Důvodem takto rozsáhlé akce byl především zhoršující se stav energetického hospodářství a vězeňských budov. Nyní tedy místo dvou starých prádelen máme novou moderní centrální prádelnu, starou centrální parní kotelnu nahradila účinná teplovodní kotelna, včetně výkonného tepelného čerpadla. Také osvětlení prošlo významnou proměnou za celkem 3,3 milionů korun," pochvaluje si generální ředitel Vězeňské služby České republiky Simon Michailidis.

EPC jsou projekty, kdy zákazník i dodavatel mají stejný cíl, tedy dosáhnout smluvně garantovaných úspor. Pokud by některý rok úspory elektřiny, tepla a vody byly nižší, pak by ENESA doplatila zbytek.

Součástí projektu je i zateplení objektů a nová okna. Vzhledem k tomu, že výstavba věznice začala v roce 1885, bylo nutné dodržovat i požadavky Národního památkového ústavu. Zateplení, stejně jako kvalitnější, ale úspornější LED osvětlení, přineslo vyšší komfort jak pro zaměstnance, tak i pro vězně, kterých je v tomto areálů téměř 1 100.

Ke sledování výše úspor pomáhá také důsledný energetický management. Díky němu má vedení věznice neustálý dohled nad energetickým hospodářstvím a jeho výsledky mohou přispět k odhalení míst, kde je další potenciál úspor.

Vězeňská služba ČR dlouhodobě usiluje o zlepšení energetické bilance svých budov. Realizace energeticky úsporných opatření za 115 mil. korun proběhla i ve Valdicích, v jedné z nejstřeženějších věznic v ČR. Zde musel dodavatel počítat s tím, že jeho zaměstnanci se nebudou moci pohybovat bez ostrahy. Zakázáno bylo používání mobilních telefonů. I tuto zakázku získala ve výběrovém řízení ENESA, firma s 60% podílem na trhu úspor z titulu EPC.

"Valdice pro nás byly velkou školou organizace práce a logistiky ve vězeňském prostředí. Ale jsme za tuto zkušenost rádi, o to lépe jsme si nyní poradili na Pankráci. Podobné areály skrývají obrovské množství příležitostí k úsporám. Vzhledem k tomu, že většinou vznikaly před desítkami, někdy i stovkami let, jejich energetická náročnost neodpovídá dnešním požadavkům na energetické a tepelné hospodářství, což se nám daří postupně měnit, " dodává Pavol Fraňo, generální ředitel společnosti ENESA.

Modernizace věznice má i ekologický přínos. Za dobu trvání projektu zde ušetří 25 olympijských bazénů vody. Úspory energií představují ekvivalent 6 725 tun CO2.

Zdroj: ČEZ
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

ČEZ Akademie opět vyráží s roadshow o úsporách za zákazníky. Do léta objede 20 měst po celé ČR

Zkontrolovat správnost nastavení záloh, probrat možnosti, jak uspořit co nejvíc za energie, zkonzultovat pořízení fotovoltaiky či tepelného čerpadla, nebo dozvědět se o nejběžnějších praktikách energošmejdů. Odborníci ČEZ Prodej opět vyrážejí do ...

Dopravní podnik hl. m. Prahy daroval ukrajinským městům Mykolajiv a Buča pět autobusů

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ve spolupráci s hlavním městem Prahou a prostřednictvím neziskové organizace Člověk tísni daruje na Ukrajinu další ...

Na Náměstí Republiky v Praze je k vidění výstava Ministerstva zahraničí 25 let Česka v NATO

Ministerstvo zahraničních věcí zahájilo 2. března výstavu zaměřenou na výročí vstupu Česka do NATO, která prezentuje českou cestu do Aliance, důležito ...

Trvalé změny PID od 3. března 2024

K celostátnímu termínu změn jízdních řádů dochází k drobným trvalým úpravám vybraných příměstských a regionálních autobusových linek PID, které vzešly ...

České dráhy: Mezi Křižanovem a Vlkovem u Tišnova začíná dlouhodobá výluka

Od pátku 1. března 2024 začíná platit dlouhodobý výlukový jízdní řád na trati 250 Praha - Havlíčkův Brod - Brno. Až do 30. září 2024 nahradí České drá ...

Pondělí 4.3.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes