PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Kultura, volný čas

Společný orchestr žáků ZUŠ a hráčů České filharmonie zazní již tuto sobotu ve Dvořákově síni Rudolfina

23.06.2023
Vzdělávací projekt České filharmonie, který spojuje filharmoniky s žáky základních uměleckých škol z celé České republiky, vyvrcholí po celoročních přípravách koncertem pod taktovkou Petra Altrichtera.
Foto: ceskafilharmonie.cz
Na programu koncertu, který se uskuteční díky podpoře investiční skupiny Progresus, jež se ve svých partnerských aktivitách zaměřuje na cílenou podporu talentů, jsou skladby Carla Marii von Webera, Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského. Žáci základních uměleckých škol a hráči České filharmonie společně vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 24. června 2023 od 11 a 17 hodin.

"Proč tady vůbec jsme? Co vás sem přivedlo? Proč vlastně děláte muziku?" Tyto otázky položil v přátelské debatě na začátku společného zkoušení žákům základních uměleckých škol dirigent Petr Altrichter. "Kvůli mamince, tatínkovi, kamarádovi nebo kvůli kantorovi? Protože se nudím, protože chci něco dělat nebo protože někdo jiný chce, abych něco dělal? Tohle všechno jsou důležité důvody, ale ještě jedna věc by měla být důležitější. Hudba by měla být něčím, co děláte rádi. Protože jenom tehdy, když ji děláte rádi, u ní zůstanete celý život, i když ji třeba nebudete dělat profesionálně. Pokud ji děláte z nějakého jiného důvodu, tak společný rok uběhne, všechno z vás vyprchá a na všechno zapomenete. Muzika je svět, do kterého vstoupí jenom ten, kdo má muziku rád. Je to svět, který je velice hluboký, svobodný a krásný."

Vstoupit do Společného orchestru žáků základních uměleckých škol a hráčů České filharmonie je velkou výzvou jak pro začínající generaci umělců, tak pro profesionály. Každý z mladých účastníků tohoto projektu musí mít velké odhodlání a chuť na sobě pracovat, touhu rozvíjet svůj talent a být nadšený ze společného tvoření. Žákům základních uměleckých škol umožňuje spolupráce s filharmoniky poznat život velkého orchestru přímo v prostorách Rudolfina, nasát zkušenosti filharmoniků a pracovat pod taktovkou vynikajících dirigentů.

"Život je jako lavička na rozcestí. Člověk si může v klidu sednout a pozorovat kolemjdoucí... Sedět na lavičce s sebou nepřináší žádná rizika, ale málo zážitků. Když se však někdo rozhodne vstát a vyrazit na cestu, hrozísice, že se ztratí, pokud nebude věřit svým nohám, ale také ho jistě čeká řada překvapení... Tento orchestr považuju za jednu z nejkrásnějších cest, po které jsem měl tu čest jít. Zejména doprovodné komentáře pana dirigenta a filharmoniků mi několikrát pomohly citově si všechno užít do nejmenších detailů. To mi pomohlo jednak zorientovat se v notách, ale také v životě. Být součástí něčeho velkého, to je ta věc, která dáčlověku nadhled a otevře mu srdce vstříc životu," vyznal se jeden z letošních účastníků.

Společný orchestr vzniká ve spolupráci České filharmonie a Asociace základních uměleckých škol už od roku 2014. V prvních dvou letech s orchestrem intenzivně pracoval šéfdirigent Jiří Bělohlávek, na kterého od roku 2018 navázal dirigent Petr Altrichter. Každým rokem se projektu účastní třicítka filharmoniků a na šest desítek žáků základních uměleckých škol, kteří jsou do programu vybíráni z jednotlivých krajů České republiky. Od ledna do června se všichni potkávají na přípravných zkouškách a nacvičují společné vystoupení pro velké publikum Dvořákovy síně. Výběr účastníků projektu je výlučně na spolupracujících základních uměleckých školách, které jsou nejlépe informovány o schopnostech a motivaci svých žáků. Některé z účastníků projektu vede později jejich cesta do České studentské filharmonie, Orchestrální akademie, a dokonce i přímo do České filharmonie.

"Člověk nemá vždycky štěstí na to, aby jeho talenty padly na úrodnou půdu, protože tu úrodnou půdu kolem sebe nemá. My se ji ve Společném orchestru snažíme tvořit: žáci základních uměleckých škol do ní dávají zvídavost a nadšení, členové České filharmonie zkušenost a porozumění a učitelé ze ZUŠek dlouhodobou péči a zájem o ‚své ovečky‘. Všichni dohromady dávají lásku k hudbě a ovšem taky spoustu práce. Věřte, že je znát, že tahle půda není vyprahlá... A zúrodňuje svět i pro nás ostatní," říká Petr Kadlec, vedoucí oddělení vzdělávacích programů České filharmonie.

V letošní sezoně Společný orchestr žáků základních uměleckých škol a hráčů České filharmonie podpořilainvestiční skupina Progresus. "Snažíme se vždy podporovat takové projekty, které dávají smysl, vidíme jejich přínos a jsou skutečně adresné. A projekt Společného orchestru v České filharmonii toto všechno splňuje. Účastní se ho na šedesát talentovaných hudebníků, převážně ve věku od 12 do 18 let, kteří už od útlého dětství se svými učiteli na ZUŠ poctivě cvičí a hudba se jim stala zálibou a pro některé z nich i profesní životní cestou," uvádí spolumajitel a zakladatel investiční skupiny Progresus Lukáš Zrůst a doplňuje: "I ti nejtalentovanější žáci bohužel v tomto věku hru na hudební nástroje opouští, a proto je potřeba s nimi velmi cíleně pracovat a motivovat je. A co může být větší motivací než mít příležitost usednout vedle zkušeného filharmonika, učit se od něj, a nakonec předvést své umění v českém kulturním svatostánku po jejich boku před nabitým sálem. Je také poměrně velké množství dětí, které z finančních důvodů nemohou svůj talent plně rozvíjet, a právě i ty chceme podporovat na jejich vysněné cestě. Žádný dobrý scénář dle mého nesmí zůstat jen na papíře. Nemohu se dočkat, až se Rudolfinum v sobotu rozezní tóny mladých talentů."

Progresus Invest Holding založili Lukáš Zrůst a Lukáš Foral v roce 2021 s cílem rozvíjet potenciál firem a vytvářet projekty přínosné pro společnost i životní prostředí. Nejvýznamnější oblastí podnikání skupiny je realitní development. Skupina čerpá z know-how a zkušeností úspěšné společnosti RD Rýmařov, která je již 50 let největším českým výrobcem dřevostaveb a nyní před sebou má významné rozvojové plány a investice.

Zdroj: Ministerstvo kultury
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Kultura, volný čas

Výstava v Národním technickém muzeu představí inovace z Česka pro zdravější svět

Výstava s názvem "České mozky léčí svět" přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání ...

Praha získala část umělecké sbírky sochaře Zbyňka Sekala

Hlavní město získalo z pozůstalosti po zemřelé Marii Sekal uměleckou sbírku obrazů a soch. Jedná se především o díla, která vytvořil její manžel, význ ...

V Muzeu Policie ČR proběhne v sobotu 8. června policejní muzejní noc

Muzeum Policie ČR pořádá v sobotu 8. června 2024 policejní muzejní noc, kterou zahájí koncertem Hudba Hradní stráže a Policie ČR. Návštěvníci si budou ...

Bonjour léto! Česká televize přínáší francouzskou tematiku v letním programu

Během léta se Česká televize promění v prostor plný francouzského šarmu. Diváci si budou moci vychutnat přímé přenosy olympijských her z Paříže, kulto ...

Švandovo divadlo uvede písničkový retro muzikál Návrat krále

Životní epizoda božského zpěváka, který se ze své socialistické vlasti vydal v 70. letech naplnit své sny do kapitalistické ciziny, inspirovala dramat ...

Čtvrtek 20.6.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes