PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

V muzeu ČD v Lužné u Rakovníka to žije i přes zimu, pracuje se v dílnách a připravují se na novou sezónu

27.02.2023
I když se pro první návštěvníky otevře až na konci dubna, v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka se pořád něco děje. V místních dílnách se průběžně pracuje na celé řadě vozidel, stejně jako jinde v republice. V muzeu se už brzy začne rozšiřovat místní úzkokolejka, kdy vznikne i nové nástupiště. Připravuje se i stavba dětského hřiště.
Foto: ceskedrahy.cz
"Během zimní přestávky pracují technici v dílnách muzea naplno. Řada vozidel a lokomotiv prochází údržbou nebo většími či menšími opravami. Vše připravujeme tak, aby se na konci dubna mohlo muzeum Českých drah otevřít v plné parádě a nejen parní lokomotivy byly připraveny na řadu nostalgických jízd, které plánujeme. V nadcházející sezóně chystáme pro návštěvníky muzea také několik novinek. Dělníci pracují na úpravě vnitřní expozice muzea. Zahájili jsme přípravu projektu na realizaci nového dětského hřiště v našem areálu. Nezapomínáme ani na náš depozitář v Olomouci, kde právě zpracováváme architektonickou studii rozvoje areálu. Navazujeme tak na loňskou opravu točny a kolejiště, která byla pomyslným základním kamenem rozvoje celého prostoru," popisuje Marek Plochý, ředitel ČD Muzea v Lužné u Rakovníka.

V dílnách ČD Muzea v Lužné u Rakovníka v současnosti pracují například na parní lokomotivě 313.432 Matyldě z roku 1904. Na rám lokomotivy se vrátil kotel a pracuje se na dýmnici. "Lokomotivu bychom rádi uvedli do provozu v polovině letošního roku. Oprava bohužel nabrala zpoždění, které nám trochu komplikuje další naplánované opravy parních lokomotiv. Následně vrhneme veškeré kapacity na dokončení opravy parní lokomotivy 365.024, která v letošním roce oslavuje 100 let od vyrobení a představuje první konstrukci lokomotivy v samostatném Československu," vysvětluje Marek Plochý.

Provozní údržba se provádí i na Kafemlejnku (310.093), u kterého technici opravují rozvod lokomotivy a čeká se na dodání nových vzduchových jímek. Drobnými opravami prošly osobní vozy soupravy z Českých Budějovic k této parní lokomotivě. Pokračují práce na opravách parní lokomotivy Ušatá (464.008). Kotel lokomotivy by se měl v dubnu vrátit po opravě od externího dodavatele a opravují se i jednotlivé komponenty rozvodu. Péče je věnována i motorovému vozu M131.105 Hurvínek.

Údržbou prochází i úzkorozchodná lokomotiva Krauss, na níž probíhá čištění a ošetření jednotlivých dílů. Je nutné vylití a opracování nových ložisek. Úzkokolejku zároveň čekají ještě před sezónou velké změny. V uplynulých dnech byl vybrán zhotovitel rozšíření úzkorozchodné drážky. Součástí rozšíření okruhu bude i přesun nového nástupiště k prostoru pokladny, které zaručí bezpečnější nástup návštěvníků do vlaku. Všechny práce by měly být hotovy do začátku nové sezóny.

Pilně se pracuje i v dalších regionech, kde jsou historická vozidla Českých drah. Například v Chebu oživují po delším odstavení motorovou lokomotivu T333.030 a připravuje se opravený spalovací motor pro jednoho z Hurvínků M131.1. V České Lípě chystají na sezonu motorovou lokomotivu T478.3001 a pokračují v práci na projektu Albatrosu (498.112), který by měl být v budoucnu pěkným výstavním exponátem. V Olomouci usilovně pracují na dokončení oprav parní lokomotivy Rosničky (464.202) nebo motorového vozu Krokodýl (M 286.0001). Ve Valašském Meziříčí kolegové připravují parní lokomotivu Velký bejček (423.041) a v Brně se pracuje na Šlechtičně (475.101), u které byly demontovány staré trubky z kotle a následně se namontují nové. Větším oříškem je však oprava, respektive výroba nového parního válce. Před dokončením je zpracování dokumentace pro výrobu nového svařovaného válce. Následovat bude výběr zhotovitele. Podle Marka Plochého by se lokomotiva mohla vrátit do provozu na přelomu letošního a příštího roku. Do Šumperka se po opravě vrátí přípojný vůz lehké stavby řady Clm. Pracuje se i v dalších lokalitách na mnoha dalších vozidlech (Praha, Česká Třebová, České Budějovice, Veselí nad Moravou, Brno a jinde).

U externího dodavatele je před dokončením oprava parní lokomotivy EP 1000. Opravenou lokomotivu plánuje ČD Muzeum ukázat návštěvníkům v rámci prvního otvíracího víkendu letošní sezony (29. a 30. 4. 2023). Následně se vrátí na Moravu do Kyjova, kde bude doma. Novým lakem a drobnými opravami se bude pyšnit osobní vůz Ce zvaný "Baťák" a služební vůz řady Dsd. V běhu je soutěž na opravce historických vozů "Rybák" z pražské soupravy. Pokud se podaří, v letošním roce projdou rozsáhlejší opravou dva vozy a v roce následujícím další dva.

"Všem kolegům, kteří se podílejí na opravách a provozu historických vozidel patří velké poděkování za jejich práci, která má smysl a dává tolik radosti železničním fanouškům," dodává Marek Plochý. I milovníci železniční nostalgie mají možnost přispět na opravu železničních skvostů. Konktrétně na opravu dvou parních lokomotiv, které jsou aktuálně deponovány v České Lípě, Albatrosa a Šlechtičny. Ve spolupráci s Nadačním fondem Okřídlené kolo probíhají sbírky, do kterých je možné přispět prostřednictvím účtu 278975072/0300. Na opravu Albatrosu 498.112 s variabilním symbolem 498112 a na opravu Šlechtičny 475.179 můžete přispět s variabilním symbolem 475179.

ČD Nostalgie řeší i vzdělávání nových strojvedoucích pro parní lokomotivy. V nadcházejících týdnech se uskuteční tzv. parní kurz. Připravuje se školení pro nové topiče parních lokomotiv. Vzdělávat se budou i pracovníci pro obsluhu zauhlovacích jeřábů, bez kterých by bylo zbrojení parních lokomotiv komplikované.

Po loňském úspěchu by se i v letošním roce měl v Lužné u Rakovníka a v minibarech ČD prodávat pivní speciál, jehož koupí přispějí fanoušci nostalgie na opravu jedné z lokomotiv. Pokud se vše podaří, k dostání by měl být během měsíce května.

Zdroj: České dráhy
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

České dráhy prodaly zbývající část pozemků na smíchovském nádraží v Praze za dvě miliardy

České dráhy a společnost Sekyra Group podepsaly dohodu o odkupu zbývajících pozemků v okolí smíchovského nádraží, na kterých vyrůstá nová pražská čtvrť Smíchov City. Dohoda zahrnuje narovnání podmínek odkupu, které znamená výrazné navýšení ceny za ...

AOPK: Vznikla nová platforma k řešení problémů spojených s invazními druhy v ČR

PRŮHONICE - Odborníci na biologické invaze i ochránci přírody se sešli na půdě Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích, aby prodiskutovali, jak omezit ...

ČSÚ: Nové obecní volby se v sobotu konaly v deseti obcích

Voliči v deseti obcích na území šesti krajů v sobotu rozhodli o novém složení obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů zde klesl pod zákonem stanove ...

Prodejce drůbeže v Holešovické tržnici klamal zákazníky, prezentoval neexistující farmu

Inspektoři Státní veterinární správy z hlavního města odhalili při kontrole prodejce v Holešovické tržnici klamání spotřebitele ze strany jednoho z pr ...

ŘSD: Zahajujeme výstavbu protihlukové stěny u D1 v Praze - Šeberově

Už příští týden v úterý 19. září 2023 zahajují silničáři výstavbu protihlukové stěny u dálnice D1 v Praze - Šeberově. Provoz na nejvýznamnější dopravn ...

Pondělí 25.9.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes