PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Nejlepší aerolinky na Letišti Václava Havla Praha za rok 2022: Smartwings, Finnair, easyJet a Emirates

27.01.2023
Letiště Praha již podruhé po vzoru dalších mezinárodních letišť ocenilo nejlepší aerolinky za uplynulý rok. Titul nejvíce rozvíjející se dopravce získala tuzemská aerolinka Smartwings. Nejefektivnějším dopravcem s ohledem na provoz je dopravce Finnair. Ke dvěma kategoriím přibyl ještě titul Environmentálně nejzodpovědnější dopravce, který získala aerolinka easyJet. Ocenění získala také aerolinka Emirates za nejlepší využití marketingové podpory ve spolupráci s Letištěm Praha.
Ilustrační snímek | Foto: Letiště Praha
"Potvrdilo se nám, že rozhodnutí z minulého roku, ocenit nejlepší aerolinky, bylo správné. Jde o standardní postup ze strany mezinárodních letišť vůči svým partnerům. Věříme, že i tímto oceněním dopravce motivujeme k dalšímu rozvoji na Letišti Václava Havla Praha. Zároveň dopravce prostřednictvím kategorie Top Sustainable Airline motivujeme také k udržitelnému a transparentnímu podnikání, což je součástí naší přijaté ESG strategie" říká k ocenění Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.

Kritéria kategorií


Ocenění v kategorii s největším meziročním nárůstem počtu cestujících "Fastest Growing Airline at Prague Airport 2022" udělilo Letiště Praha leteckému dopravci, který v předchozím kalendářním roce dosáhl nejvyššího meziročního nárůstu v celkovém počtu přepravených cestujících ve srovnání s rokem 2021, a nejvíce tak přispěl k obnově a rozvoji leteckých spojení na Letišti Václava Havla Praha.

"Těší nás, že se nám toto ocenění podařilo získat druhý rok po sobě. Loni jsme zdvojnásobili počty přepravených cestujících na 5,2 milionu a dosáhli 93 % předkovidové úrovně. Považuji to za velký úspěch a chci za to upřímně poděkovat všem našim zaměstnancům a obchodním partnerům. Věřím, že i nadále zůstaneme na Letišti Václava Havla Praha největším leteckým dopravcem a budeme stále významným hráčem a přispěvatelem do sektoru cestovního ruchu," říká Roman Vik, člen představenstva a generální ředitel Smartwings, a.s.

Titul nejefektivnější dopravce s ohledem na provoz "Best Performing Airline at Prague Airport 2022" zohledňuje plnění klíčových provozních ukazatelů, ale také objemové výkony dopravců. Hodnoceni jsou pouze dopravci, kteří od července do prosince loňského roku splnili minimálně sto pohybů letadel. To odpovídá provozu zhruba dvou letů týdně za sledované období.

"Jsme hrdí a poctěni, že jsme obdrželi toto ocenění. Rok 2022, zejména léto, byl provozně náročný, ale Finnair byl dobře připraven na nárůst poptávky po cestování. Díky spolupráci s našimi partnery, jako je Letiště Praha, se nám podařilo být jednou z nejdochvilnějších leteckých společností v Evropě. Praha je důležitou součástí naší sítě a během nadcházející letní sezóny budeme tuto linku provozovat s vyšším počtem frekvencí," říká Gabriela Hiitola, viceprezidentka pro řízení provozu společnosti Finnair.

Environmentálně nejzodpovědnější


"Top Sustainable Airline at Prague Airport 2022" má k hodnocení tři kritéria: hluk a emise letadel provozovaných na Letišti Václava Havla Praha a přístup, závazky a aktivity aerolinek celkově v oblasti udržitelnosti.

Jane Ashton, ředitelka pro udržitelnost ve společnosti easyJet, k ocenění uvedla: "Jsme velmi potěšeni, že jsme získali titul ?Top Sustainable Airline at Prague Airport 2022’ a oceňujeme Letiště Praha za podrobná a transparentní kritéria. Ve společnosti easyJet velmi tvrdě pracujeme na tom, aby byl náš provoz stále udržitelnější, což zahrnuje snižování emisí uhlíku - aktuálně obnovou letadlové flotily a efektivním provozem i zveřejněním našeho ambiciózního a podrobného plánu dosažení čisté uhlíkové neutrality do roku 2050. To vše je podpořeno také pokračující eliminací plastových předmětů na jedno použití (11,5 milionu položek jen ve fiskálním roce 2022) a recyklací, která zahrnuje zavádění nových uniforem posádky vyrobených z recyklovaných plastových lahví."

V rámci posouzení nejlepší formy využití marketingové podpory ve spolupráci s Letištěm Praha a udělení titulu "Best Airline Marketing Campaign with Prague Airport 2022" byla nezávislou odbornou komisí hodnocena kvalita společně realizovaných kampaní v uplynulém roce. V odborné komisi zasedlo 5 členů, kteří jsou marketingovými profesionály v partnerských agenturách cestovního ruchu CzechTourism a Prague City Tourism, reklamní agentuře Etnetera/Motion a korporátním marketingu i Airline Marketingu Letiště Praha. Do hodnocení bylo zahrnuto 27 kampaní leteckých dopravců, kteří efektivně využili možnosti marketingové spolupráce. Mezi hlavní kritéria hodnocení kampaní patřilo zviditelnění značky Letiště Praha, atraktivita vizuálu a srozumitelnost sdělení.

"Jsme potěšeni, že jsme získali toto ocenění za naši kampaň na podporu Dubaje z podzimu loňského roku a vážíme si podpory našich komunikačních aktivit a promo kampaní mezi českým publikem ze strany našeho dlouhodobého partnera Letiště Praha. Dubaj je neustále se měnící destinace, která nabízí nekonečné možnosti pro všechny typy cestovatelů, a my jsme rádi, že je pro české turisty jednou z nejoblíbenějších destinací," řekl Bořivoj Trejbal, Area Manager Emirates Czech Republic.

Rok 2022 z pohledu počtu cestujících


Letiště Praha v loňském roce odbavilo 10 734 880 cestujících. V roce 2021 to bylo za celý rok téměř 4,4 milionu lidí. Počet vzletů a přistání se vyšplhal přes 100 tisíc, což je o 35 procent méně než v předkovidovém roce 2019.

Podle výkonného ředitele rozvoje leteckého obchodu Jiřího Vyskoče byl nejsilnějším dnem z pohledu počtu odbavených cestujících první červenec. "Letištěm ten den prošlo přes 51 tisíc pasažérů, přičemž jejich průměrný denní počet byl přes 29 tisíc. Ve stejný den letiště zaznamenalo také nejvíce pohybů, tedy vzletů a přistání, kterých bylo 409. Nejsilnějším měsícem byl červenec. V tomto roce očekáváme 12,5 milionu přepravených cestujících."

Výhled na rok 2023


V tomto roce Letiště Praha očekává prodloužení provozu Delta Air Lines v rámci letní sezony. Společnost Icelandair zahájí linku do Keflavíku, která cestujícím nabídne další alternativu ke spojení se Severní Amerikou. V plánu je také otevření linky do populárního města Bilbao ve Španělsku.

Zdroj: Letiště Praha
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky

Na Mezinárodní den řek v neděli 22. září ožije Vltava a její nejbližší okolí v Praze 1. ročníkem multižánrového festivalu pro širokou veřejnost Poznej Vltavu. V oblasti od Podolské vodárny až po Starou čistírnu odpadních vod v Bubenči se budou konat ...

Středočeský kraj chce odkoupit pozemky pod budoucím parkovacím domem v Hostivici

Kraj hodlá vykupovat pozemky pod budoucím parkovacím domem P+R v těsné blízkosti hostivického nádraží. Radní na svém dnešním zasedání projednali úplat ...

Centrum zdraví a životního prostředí má od začátku července novou laboratoř

Na začátku července 2024 byla uvedena do provozu nová laboratoř Centra zdraví a životního prostředí SZÚ. Pracovníci Oddělení hygieny vody budou díky n ...

Správa železnic: Do Velké Chuchle se pojede bezpečně nadjezdem, pro chodce vznikne podchod

Častá čekání před staženými závorami ve Velké Chuchli budou už brzy minulostí, Správa železnic vybrala zhotovitele výstavby nadjezdu. Ve výběrovém říz ...

Praha má historicky první přímé spojení s Mongolskem do pouště Gobi s dopravcem Eznis Airways

Letiště Václava Havla Praha má poprvé v historii přímé lety do Mongolska. Spojení Prahy s hlavní městem Ulánbátar zajišťuje dopravce Eznis Airways od ...

Čtvrtek 18.7.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes