PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Centrum následné podpory pro ukrajinské uprchlíky v Praze zahájilo pilotní provoz

14.12.2022
V Praze zahájilo pilotní provoz Centrum následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny (CNPUU). Sloužit bude Ukrajincům při řešení různých životních situací týkajících se bydlení, zdraví nebo například vzdělávání jejich dětí. Centrum je umístěno ve třetím patře budovy Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajincům (KACPU) a má také shodnou otevírací dobu. KACPU bude fungovat i nadále pro přicházející lidi z Ukrajiny tak, jako dříve, nové centrum podpory bude sloužit výhradně pro lidi s již zajištěnou ochranou, kteří mají celý proces přijetí dokončený.
Foto: praha.eu
Hlavní město na konci října schválilo Strategický rámec podpory ukrajinských uprchlíků na území hlavního města Prahy a vytvoření nového Centra následné podpory uprchlíkům z?Ukrajiny. Nové centrum, které zahájilo pilotní provoz, je určeno lidem z Ukrajiny, kteří již mají za sebou proces udělení víza, dočasné ochrany apod., avšak potřebují pomoc v?oblastech, jako jsou bydlení, zdraví, vzdělávání nebo například ochrana dětí. Centrum se pro zjednodušení orientace pro Ukrajince nachází ve třetím patře budovy Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině ve Vysočanech, kterou hlavnímu městu bezplatně zapůjčila společnost Central Group. Většina z uprchlíků právě touto budovou již prošla.

"Do Prahy letos přišlo kvůli ruské invazi na Ukrajinu hledat bezpečí více než sto tisíc lidí, velkou část z nich přitom tvoří děti. I to byl jeden z důvodů pro vytvoření místa, kde nejen matky s dětmi naleznou veškeré informace pro řešení různých životních situací. Prvotní, akutní pomoc příchozím z Ukrajiny jsme zvládli a teď je potřeba zaměřit se na dlouhodobější řešení a sladění jejich potřeb s potřebami místních," říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Zprovoznění centra podporuje Dětský fond OSN (UNICEF), a to jak finančně, tak i pomocí technické expertízy v rámci širšího partnerství s hlavním městem. Tato spolupráce cílí na podporu ukrajinských uprchlických dětí a jejich rodin prostřednictvím poskytnutí kvalitních služeb a integrace do české společnosti. Středisko bude poskytovat nezbytné služby lidem, kteří jsou v Praze již delší dobu, ale potřebují poradit v různých situacích. Jedná se například o pomoc s nalezením sekundárního ubytování nebo vhodné školy pro jejich děti, o poskytnutí poradenství se zaměstnáním, dále o?pomoc při zajištění sociální ochrany a příjmů, zdraví či vzdělávání. Hlavní náplní pracovníků centra bude zabezpečení poradenství nebo asistencí při zajištění nejpotřebnější pomoci v životních situacích, ve kterých se uprchlíci nacházejí.

"Praha ukázala skutečné odhodlání a vůdčí roli při mobilizaci podpory pro uprchlíky, kteří utíkají před válkou na Ukrajině. Centrum následné podpory staví potřeby nejzranitelnějších uprchlíků do středu své činnosti. Je důležitou součástí partnerství UNICEF s hlavním městem Praha, jehož cílem je pomoci třiceti tisícům dětí a jejich rodinám," popisuje Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR.

"Ukrajinci dobře vědí, že Praha je jejich spolehlivým spojencem od prvního dne rozsáhlé invaze ruské armády. Česká metropole přijala více než sto tisíc našich občanů, které ruská agrese donutila opustit své domovy. Symbolem ukrajinské vděčnosti je mimo jiné udělení Praze titulu města-záchrance prezidentem Volodymyrem Zelenským. Věřím, že naše vítězství nad rašismem není daleko a toto centrum již brzy bude možné proměnit v jiný důležitý sociální projekt. Avšak dokud agresor ostřeluje naše města a zabíjí naše děti, jsme vděčni Praze a České republice za to, že se zde naši ukrajinští spoluobčané cítí v bezpečí," dodává Chargé d´affaires ukrajinské ambasády Vitalii Usatyi.

Předpokladem je, že pilotní provoz bude fungovat do konce roku 2022. Od začátku příštího roku by měl navázat plný provoz, který by zajišťovalo celkem 40 pracovníků a přibližně 10 tlumočníků. Nové centrum by mělo následně fungovat minimálně do konce roku 2023. Za řízení CNPUU je odpovědná koordinátorka pro strategické řízení, přičemž jednotlivé formy podpory budou úzce konzultovány s?odbory pražského magistrátu, kterých se agenda týká.

"Centrum následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny nastartovalo v pilotním režimu 12. prosince fungování unikátního projektu zaměřeného na pomoc klientům prchajícím před válečným konfliktem na Ukrajině, kteří mají vazbu na hlavní město. Setkáváme se zde s propojením fungování veřejné správy a neziskového sektoru v oblasti bydlení, sociálních věcí, školství a zdravotnictví. Vnímáme jako velmi potřebné vytvořit centralizované místo, kde bude klientům nabízena komplexní paleta služeb, která urychlí a zjednoduší řešení jejich situace a zároveň ulehčí práci stávajícím pracovištím, kterým chybí expertíza v problematice práce s uprchlíky," uzavírá Michaela Márová, projektová manažerka CNNPU.

Předpokládané náklady na provoz centra podporovaného organizací UNICEF jsou celkem 30 milionů korun. Další náklady (provoz budovy, ostraha, drobné provozní opravy apod.) zůstávají aktuálně v rámci nákladů KACPU, které bude i nadále fungovat pro uprchlíky tak, jako doposud. KACPU sídlí ve Vysočanech již od poloviny dubna v bývalé budově banky a společnost Central Group ji zapůjčila hlavnímu městu zcela zdarma, a to včetně hrazení provozních nákladů, jako jsou energie apod.

Vznik centra navázal na schválený materiál s názvem Strategický rámec podpory ukrajinských uprchlíků na území hlavního města Prahy. Tento dokument obsahuje doporučení pro vybrané magistrátní odbory ke koordinovanému řešení situace ukrajinských uprchlíků a je v souladu se Strategickými prioritami vlády ČR ke zvládání dopadů ukrajinské uprchlické krize.

Zdroj: Hlavní město Praha
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

ŘSD: Rekonstrukce mostu na silnici I/12 v Úvalech u Prahy zahájena

V Úvalech u Prahy na silnici I/12, v ulici u Přeložky, byla započata úplná rekonstrukce mostu. Akce, jejímž smyslem je demolice starého a výstavba nového mostu ovlivňuje dopravu v oblasti pouze částečně. Provoz je veden po mostním ...

V celé Praze i Středočeském kraji budou všechny autobusové a trolejbusové zastávky na znamení

V celé Praze i Středočeském kraji bude od 29. června 2024 sjednocen charakter všech autobusových a trolejbusových zastávek PID. Pro výstup v každé zas ...

Při ÚOCHB AV ČR vzniká nová firma působící na poli genové terapie

Technologie z laboratoří Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR dostala výjimečnou příležitost uspět v bouřlivě se rozvíjejícím segmentu genové ter ...

V plzeňském areálu Škoda Group začala výroba nových tramvají 52T pro Prahu

Ve výrobních halách plzeňského areálu Škoda Group začalo vypalování plechových dílů, ze kterých se postupně začne svařovat karoserie první nové tramva ...

Správa železnic: Přestavba Masaryčky se naplno rozbíhá, začnou první dopravní omezení

Stavební činnost na české železnici neutichne ani v období hlavních prázdnin. Platí to i pro rekonstrukci pražského Masarykova nádraží, která nabírá n ...

Čtvrtek 20.6.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes