PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Ekonomika, podnikání

Pražská energetika od ledna zastropuje dodávky elektřiny a plynu, domácnosti si připlatí nižší stovky korun měsíčně

09.11.2022
Pražská energetika od ledna 2023 v souladu s nařízením vlády přistoupí k takzvanému zastropování cen elektřiny a plynu pro koncové zákazníky. Ceny tak budou výrazně nižší než reálné tržní ceny odvozené z ceny obou komodit na velkoobchodním trhu. Jedna megawatthodina silové elektřiny nepřesáhne hodnotu 6 050 korun včetně DPH, u plynu pak 3 025 korun za odebranou megawatthodinu.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Zastropování znamená sjednocení cenové úrovně pro většinu zákazníků. U části zákazníků PRE dojde ke snížení současných měsíčních záloh, pro mnoho klientů však zastropování bude znamenat jejich zvýšení. Změny cen elektřiny a plynu se netýkají zákazníků PRE, kteří mají smlouvy s fixací ceny. V těchto případech samozřejmě PRE jako seriózní dodavatel dodrží všechna ustanovení smluv bez výjimky.

Téměř tři čtvrtiny zákazníků PRE žijí v městských bytech a pro odběr elektřiny využívají jednotarifní distribuční sazbu (D02d), to znamená, že elektřinou neohřívají vodu v bojleru a elektřinou netopí. Po zastropování cen bude záloha na dodávku elektřiny včetně platby za distribuci a všech poplatků a daní průměrně 1400 korun.

Pražská energetika ve srovnání s mnohými konkurenčními dodavateli dlouho držela své ceníky beze změn. "Pro většinu našich klientů jsme v letošním roce upravovali ceny jen jednou, a to od dubna s oznámením v únoru tohoto roku. Ke změně cen tak u nás dochází po devíti měsících," uvedl k chystanému zastropování cen mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Jak dodal, je potřeba si uvědomit, že bez vládního zastropování by reálné tržní ceny byly výrazně vyšší a odrážely by současné vysoké ceny komodit na velkoobchodním trhu. Zastropování cen se v souladu s nařízením vlády týká i vybraných firemních zákazníků a státních organizací.

O úpravě ceny elektřiny či plynu budou odběratelé PRE v nejbližších dnech informováni dopisem nebo elektronickou poštou, jejichž součástí budou i podrobné údaje o odběrném místě. Sdělení zároveň bude obsahovat ceník a informaci o následném zaslání rozpisu nově stanovených zálohových plateb za elektřinu či plyn. Zákazníci tak v tuto chvíli nemusí vyvíjet žádnou aktivitu, vše se dozvědí včas a v plné míře.

Zákazníky, kteří platí zálohy trvalým bankovním příkazem k úhradě, následně čeká úprava jejich trvalého příkazu. Zákazníci, kteří hradí zálohy přes SIPO a mají nastaven dostatečný inkasní limit, nemusí cokoli řešit.

Zastropování cen navazuje na dosavadní vládní pomoc domácnostem v současné energetické krizi. V září tohoto roku obdržely domácnosti prostřednictvím dodavatelů energií státní příspěvek dle distribuční sazby 2000 nebo 3500 korun. Od října je pak odpuštěn poplatek na podporu obnovitelných zdrojů ve výši 599 korun za každou odebranou megawatthodinu elektřiny.

Pražská energetika taktéž přednedávnem spustila pro své klienty motivační program Prémie. Pokud domácnost přes následující zimní topnou sezónu sníží svoji spotřebu elektrické energie až o 20 %, dostane od PRE motivační slevu ve výši až 3000 korun. O tuto částku bude při vyúčtování snížena faktura. Zákazníci se mohou do motivačního programu zapojit během prvních dvou týdnů v listopadu. Podrobnosti jsou k dispozici na webové stránce pre.cz/premie.

PRE je na energetickém trhu již 125 let. Vždy zajišťovala a bude i nadále zajišťovat dlouhodobě stabilní a spolehlivé dodávky energií.

Zdroj: PRE
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Ekonomika, podnikání

Dvě třetiny malých a středních firem se v uplynulém roce setkaly s únikem dat

Společnost ESET zveřejnila závěry nejnovějšího průzkumu, SMB Digital Security Sentiment Report 2022, ve kterém zjišťovala vnímání kybernetických hrozeb u malých a středních firem (SMB). Vedoucích pracovníků společností v Evropě a Severní Americe se ...

ERÚ: Regulovaná složka elektřiny příští rok klesne o 16,7 %, u plynu vzroste o 1,7 %

Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil cenová rozhodnutí pro elektroenergetiku a plynárenství, kterými každoročně stanovuje výši regulovaných slož ...

Na zvýšení energetické účinnosti českých domácností bude možné využit peněz z emisních povolenek

Vláda schválila zařazení nového programu HOUSEnerg pod Modernizační fond, díky tomu je zajištěno financování enormně zatíženého programu Nová zelená ú ...

Česká spořitelna koupí úvěry Sberbank za 41 miliard korun

Insolvenční správkyně Sberbank CZ podepsala v pondělí 7. listopadu s Českou spořitelnou smlouvu o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia Sberban ...

Nezaměstnanost v říjnu zůstala na 3,5 procentech

Úřad práce ČR evidoval k 31. 10. 2022 celkem 255 792 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 588 méně než v předchozím měsíci a o 4 103 více než loni. Podíl ne ...

Pátek 9.12.2022
Praha
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS | RSS InfoDnes
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.