PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

ČEPS ocenila vojáky za mimořádný podíl na ochraně kritické infrastruktury

13.10.2022
PRAHA - Za dlouhodobou spolupráci a mimořádný přínos při ochraně národní kritické infrastruktury ocenila ve středu 12. října v Míčovně Pražského hradu společnost ČEPS (Česká energetická přenosová soustava) pracovníky orgánů veřejné správy, samosprávy a složek integrovaného záchranného systému. Oceněni byli také vojáci Armády ČR. Zlatou medaili za zásluhy o bezpečnost ČEPS převzal náčelník Generálního štábu Armády ČR generálmajor Karel Řehka.
Foto: acr.army.cz
S ohledem na nezastupitelnou úlohu a roli při zajišťování spolehlivého a bezpečného přenosu elektřiny je ČEPS označována za jeden z nejvýznamnějších subjektů kritické infrastruktury. O tom svědčí i dlouhodobé aktivní zapojení společnosti do celé řady bezpečnostních projektů a cvičení. Každoročně, ve spolupráci s teritoriálními krajskými vojenskými velitelstvími, organizuje součinnostní cvičení na několika významných objektech. V loňském roce provedl ČEPS ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) dosud největší cvičení k zvládnutí kyberútoku a hrozeb z nich vyplývajících.

Slavnostního aktu se zúčastnil náčelník Generálního štábu Armády ČR generálmajor Karel Řehka, který obdržel nejvyšší ocenění, zlatou medaili (prvního stupně). Dále byli oceněni vojáci z povolání a aktivní záložníci za podíl na plánování, přípravě a realizaci součinnostních cvičení, zejména Hradba a Safeguard. Vyznamenaní záložníci projevili mimořádnou připravenost a vycvičenost při ochraně objektů kritické infrastruktury.

"Zkušenosti, které aktivní záložníci získávají při ochraně objektů kritické infrastruktury, využíváme k zajištění bezpečnosti republiky. Obrana těchto staveb je součástí prověrky jejich dovedností a úkolem, kterým prokazujeme a ověřujeme bojeschopnost. Ta vždy byla a je i dnes pro armádu zcela zásadní," hodnotí význam spolupráce aktivní zálohy s ČEPS generál Řehka.

Ve svém projevu dále zdůraznil, že si váží nejen této vzájemné spolupráce, ale zejména konkrétního zapojení vojáků a záložníků do přípravy na obranu naší země.

"Cením si zodpovědného přístupu všech aktivních záložníků, kteří na sebe berou dobrovolně další břímě. Vedle svých civilních povolání jsou ochotni účastnit se ve svém volném čase vojenských cvičení. A to je zvlášť důležité v dnešní bezpečnostní situaci," dodal generál Řehka.

V duchu Masarykovy filozofie vlastenectví se rozhodl pro službu své zemi


Civilní profesí ortoped, nadporučík Jan Vaníček, se do aktivní zálohy zapojil už v době svých studií na lékařské fakultě. Deset let slouží u pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Pardubice, v poslední době na pozici zástupce velitele roty. Pravidelně se účastní součinnostních cvičení ČEPS a aktivní zálohy zaměřených na ochranu vybraných objektů kritické infrastruktury.

"Jsem skautem a dlouhé roky členem spolku Četnické pátrací stanice Pardubice. Díky tomu jsem se blíže začal zajímat o historii první republiky a zejména o Masarykovy ideje národovectví, kdy se o svůj stát staráte, protože je to vaše širší rodina. Tehdejší složka Stráž obrany státu mě inspirovala ke vstupu do aktivní zálohy. Pro naše předky nebyla myšlenka vlastenectví jen pouhé klišé, oni tím žili a pro svůj stát a jeho obranu byli ochotni obětovat svůj život," popisuje svoje rozhodnutí stát se aktivním záložníkem Jan Vaníček a dodává, že si ocenění velmi váží.

Za aktivní účast na cvičení Hradba 2021 byl nadporučík Vaníček společně s dalšími vojáky a záložníky oceněn medailí Za zásluhy o bezpečnost ČEPS.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky

Na Mezinárodní den řek v neděli 22. září ožije Vltava a její nejbližší okolí v Praze 1. ročníkem multižánrového festivalu pro širokou veřejnost Poznej Vltavu. V oblasti od Podolské vodárny až po Starou čistírnu odpadních vod v Bubenči se budou konat ...

Středočeský kraj chce odkoupit pozemky pod budoucím parkovacím domem v Hostivici

Kraj hodlá vykupovat pozemky pod budoucím parkovacím domem P+R v těsné blízkosti hostivického nádraží. Radní na svém dnešním zasedání projednali úplat ...

Centrum zdraví a životního prostředí má od začátku července novou laboratoř

Na začátku července 2024 byla uvedena do provozu nová laboratoř Centra zdraví a životního prostředí SZÚ. Pracovníci Oddělení hygieny vody budou díky n ...

Správa železnic: Do Velké Chuchle se pojede bezpečně nadjezdem, pro chodce vznikne podchod

Častá čekání před staženými závorami ve Velké Chuchli budou už brzy minulostí, Správa železnic vybrala zhotovitele výstavby nadjezdu. Ve výběrovém říz ...

Praha má historicky první přímé spojení s Mongolskem do pouště Gobi s dopravcem Eznis Airways

Letiště Václava Havla Praha má poprvé v historii přímé lety do Mongolska. Spojení Prahy s hlavní městem Ulánbátar zajišťuje dopravce Eznis Airways od ...

Čtvrtek 18.7.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes