PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

O víkendu ukáží makeři v Pražské tržnici, jak dobývají vesmír

15.09.2022
Maker Faire Prague, největší festival kreativity v ČR nabídne od soboty do neděle přátelskou tvůrčí atmosféru, vzdělání hrou i celou řadu zajímavých projektů domácích i zahraničních makerů. Letos také představí zónu Hardware startupů, či Vesmírnou zónu, která ukáže, že zaujetí vesmírem lze přetavit v reálné projekty i v relativně obyčejné dílně s běžně dostupnými prostředky. Chybět nebudou ani workshopy napříč celým makerským spektrem. K vyzkoušení tak bude práce se dřevem, tvorba neonových trubic, keramika, robotika, ale i výroba vlastního kvásku. Kdo bude chtít vyzkoušet něco nového, bude mít o nadcházejícím víkendu v Pražské tržnici v Holešovicích možnost.
Foto: taktiq.com

Z dílny až do vesmíru


Dobývání vesmíru nemusí být pouze doménou firem s mnohamiliónovými rozpočty. Mnozí zástupci současných špiček v oboru začínali během svých studií doma v garáži, kde se svými přáteli zkoumali možnosti vývoje vlastních raket. A tento trend posunutý díky dostupnějším technologiím k větší dokonalosti pokračuje i nyní. Jedním z velkých témat, která budou návštěvníci letošního Maker Faire Prague moct potkat, tak je vesmír.

Czech Rocket Society představí své dva dokončené projekty, na nichž pracovaly týmy tvořené tuzemskými vysokoškoláky. Tým CTU Space Research s nejen ze studentů a studentek ČVUT v Praze přiveze svou raketu high-power Illustrii. Své místo bude mít i projekt Vesmír pro lidstvo Akademie věd. Ten je zaměřen na českou stopu v současném vesmírném výzkumu, návštěvníci se dozví jak se Akademie věd a české firmy podílí na činnosti Evropské vesmírné agentury a budou si moct prohlédnout vystavené modely vesmírných sond a vozidel.

Středoškolskou vesmírnou misi CanSat (satelit v plechovce) na festivalu představí tým z Úval, který se opakovaně umístil na předních příčkách národního kola této soutěže. Vlastní zastoupení bude mít i přímo Evropská vesmírná agentura, respektive její asociace ESERO. Návštěvníci jejího stánku si budou moct prohlédnout interaktivní model Sluneční soustavy, dozvědět se detaily o měření v atmosféře nebo si vyzkoušet stavbu vlastní vodní tlakové rakety (na níž se dají názorně vysvětlit základní fyzikální principy).

Vesmírná zóna Maker Faire Prague vzniká za podpory Jana Spratka, popularizátora vesmíru a kosmonautiky z Planetária Hlavního města Prahy.

Objevit, vyzkoušet a vzdělat se - workshopy na Maker Faire Prague 2022


Festivaly Maker Faire patří mezi nejinteraktivnější události, kde si můžou malí i velcí mnoho věcí vyzkoušet na vlastní kůži. Součástí programu Maker Faire Prague je už tradičně také workshopová sekce. Chybět nebude ani letos.

Během celého festivalu poběží workshopy 3D tisku, které povedou profesionálové z Prusa Research. Zájemci se díky nim dovědí vše potřebné o základech 3D modelování a 3D tisku, nově nabyté znalosti můžou hned vyzkoušet a odnést si domů vytištěný objekt, který předtím navrhli.

Praví fanoušci LEGO? si nenechají uniknout workshop vedený designerem Milanem Reindlem. Ten je provede historií a filozofií autorů modelů LEGO. Účastníci se dovědí, co mají společného tahací kachnička, vesmírná loď a slon, a pod vedením profesionála si zkusí z kostiček postavit některý z ikonických modelů LEGO.

Milovníci technologií budou mít na výběr hned z několika workshopů. V nich si můžou vyzkoušet navrhnout vlastní senzor pro měření čistoty vzduchu, kreativní možnosti práce s 32bitovým procesorem nebo ovládání aplikace prostřednictvím bezdrátového rozhraní BLE.

Na všechny výše zmíněné akce je potřeba registrovat se kvůli kapacitě, a to prostřednictvím portálu GoOut nebo na adrese chciworkshop.cz.

Během festivalu se uskuteční i řada menších workshopů přímo jednotlivých u stánků. Pro děti i jejich rodiče je připravená Nerdy Derby, při níž na speciální dráze závodí vozítka vlastní výroby, Bruskodráha nebo si budou moct sestrojit vlastní loutkové divadlo.
Autor: Leona Daňková
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

V loňském roce zaplatila VZP za léčbu hemofilie téměř miliardu korun

Hemofilie je vzácné dědičné onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. Vloni se s ním léčilo 1326 klientů VZP (dvakrát více mužů). Léčba hemofilie patří k těm nejnákladnějším, VZP za ni v loňském roce zaplatila rekordních 989 milionů ...

ČSOP: Nové tůně nejen pro obojživelníky aneb ochrana přírody bagrem

Takzvaná Východočeská Sahara na Pardubicku. Bývalá cihelna na Kutnohorsku. Mokřad na jižním okraji Prahy. Pozemky podél Bakovského potoka na Rakovnick ...

Penta chce narychlo protlačit změnu přes Prahu 2: Kolejiště Hlavního nádraží se má stát staveništěm

Rada městské části Praha 2 v pondělí projednávala podání podnětu na změnu územního plánu na kolejiště Hlavního nádraží. Pozemky vlastní České dráhy, a ...

Dopravní podnik hl. m. Prahy opraví tramvajovou trať na Letenském náměstí

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začne od středy 17. dubna 2024 od brzkých ranních hodin s opravou tramvajové tratě na Letenském náměstí. Práce zde ...

V Benešově u Prahy se v sobotu uskuteční Regionální den PID

V sobotu 20. dubna 2024 se ve vlakové stanici a v autobusovém terminálu v Benešově u Prahy uskuteční Regionální den PID. Téměř po celý den od 10:00 do ...

Čtvrtek 18.4.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes