PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

O víkendu ukáží makeři v Pražské tržnici, jak dobývají vesmír

15.09.2022
Maker Faire Prague, největší festival kreativity v ČR nabídne od soboty do neděle přátelskou tvůrčí atmosféru, vzdělání hrou i celou řadu zajímavých projektů domácích i zahraničních makerů. Letos také představí zónu Hardware startupů, či Vesmírnou zónu, která ukáže, že zaujetí vesmírem lze přetavit v reálné projekty i v relativně obyčejné dílně s běžně dostupnými prostředky. Chybět nebudou ani workshopy napříč celým makerským spektrem. K vyzkoušení tak bude práce se dřevem, tvorba neonových trubic, keramika, robotika, ale i výroba vlastního kvásku. Kdo bude chtít vyzkoušet něco nového, bude mít o nadcházejícím víkendu v Pražské tržnici v Holešovicích možnost.
Foto: taktiq.com

Z dílny až do vesmíru


Dobývání vesmíru nemusí být pouze doménou firem s mnohamiliónovými rozpočty. Mnozí zástupci současných špiček v oboru začínali během svých studií doma v garáži, kde se svými přáteli zkoumali možnosti vývoje vlastních raket. A tento trend posunutý díky dostupnějším technologiím k větší dokonalosti pokračuje i nyní. Jedním z velkých témat, která budou návštěvníci letošního Maker Faire Prague moct potkat, tak je vesmír.

Czech Rocket Society představí své dva dokončené projekty, na nichž pracovaly týmy tvořené tuzemskými vysokoškoláky. Tým CTU Space Research s nejen ze studentů a studentek ČVUT v Praze přiveze svou raketu high-power Illustrii. Své místo bude mít i projekt Vesmír pro lidstvo Akademie věd. Ten je zaměřen na českou stopu v současném vesmírném výzkumu, návštěvníci se dozví jak se Akademie věd a české firmy podílí na činnosti Evropské vesmírné agentury a budou si moct prohlédnout vystavené modely vesmírných sond a vozidel.

Středoškolskou vesmírnou misi CanSat (satelit v plechovce) na festivalu představí tým z Úval, který se opakovaně umístil na předních příčkách národního kola této soutěže. Vlastní zastoupení bude mít i přímo Evropská vesmírná agentura, respektive její asociace ESERO. Návštěvníci jejího stánku si budou moct prohlédnout interaktivní model Sluneční soustavy, dozvědět se detaily o měření v atmosféře nebo si vyzkoušet stavbu vlastní vodní tlakové rakety (na níž se dají názorně vysvětlit základní fyzikální principy).

Vesmírná zóna Maker Faire Prague vzniká za podpory Jana Spratka, popularizátora vesmíru a kosmonautiky z Planetária Hlavního města Prahy.

Objevit, vyzkoušet a vzdělat se - workshopy na Maker Faire Prague 2022


Festivaly Maker Faire patří mezi nejinteraktivnější události, kde si můžou malí i velcí mnoho věcí vyzkoušet na vlastní kůži. Součástí programu Maker Faire Prague je už tradičně také workshopová sekce. Chybět nebude ani letos.

Během celého festivalu poběží workshopy 3D tisku, které povedou profesionálové z Prusa Research. Zájemci se díky nim dovědí vše potřebné o základech 3D modelování a 3D tisku, nově nabyté znalosti můžou hned vyzkoušet a odnést si domů vytištěný objekt, který předtím navrhli.

Praví fanoušci LEGO? si nenechají uniknout workshop vedený designerem Milanem Reindlem. Ten je provede historií a filozofií autorů modelů LEGO. Účastníci se dovědí, co mají společného tahací kachnička, vesmírná loď a slon, a pod vedením profesionála si zkusí z kostiček postavit některý z ikonických modelů LEGO.

Milovníci technologií budou mít na výběr hned z několika workshopů. V nich si můžou vyzkoušet navrhnout vlastní senzor pro měření čistoty vzduchu, kreativní možnosti práce s 32bitovým procesorem nebo ovládání aplikace prostřednictvím bezdrátového rozhraní BLE.

Na všechny výše zmíněné akce je potřeba registrovat se kvůli kapacitě, a to prostřednictvím portálu GoOut nebo na adrese chciworkshop.cz.

Během festivalu se uskuteční i řada menších workshopů přímo jednotlivých u stánků. Pro děti i jejich rodiče je připravená Nerdy Derby, při níž na speciální dráze závodí vozítka vlastní výroby, Bruskodráha nebo si budou moct sestrojit vlastní loutkové divadlo.
Autor: Leona Daňková
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

V Česku klesá porodnost, tento trend bude zřejmě pokračovat

V České republice se rodí méně dětí. Průměrný počet dětí narozených jedné ženě, loni meziročně klesl z 1,83 na 1,66. Zatímco v minulosti jsme byli v tomto parametru na špičce Evropy, tak nyní už tomu tak není a situace se bude zřejmě v dalších ...

Nová pamětní dvousetkoruna ČNB připomíná 100 let rozhlasového vysílání

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč, která připomíná výročí 100 let od zahájení pravidelného vysílání Českos ...

ČOI: Vánoční řetěz s LED diodami může způsobit úraz elektrickým proudem

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je výrobek, který může znamenat pro spotřebitele vážné riziko úrazu elektrickým proudem. Jedná ...

Praha finančně podpoří rozšiřující se provoz Potravinové banky

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání odsouhlasila poskytnutí finančních prostředků Potravinové bance pro Prahu a Středočeský kraj formou jednorázové ...

Stavba dálnice D4 je po dvou letech prací hotova téměř z poloviny

Stavba dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, je dva roky od zahájení prací hotova téměř z poloviny. Cel ...

Neděle 28.5.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes