PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Kultura, volný čas

Na festivalu Sounds of Žofín v Praze vystoupí orchestr amerických prezidentů a dalších 1800 hudebníků

15.07.2022
Praha hostí v červenci konferenci Světové asociace symfonických dechových orchestrů a souborů WASBE (World Association of Symphonic Bands and Ensembles). Součástí konference je festival Sounds of Žofín, který v Praze přivítá dechové orchestry z celého světa, 1800 hudebníků tak odehraje během 4 dní 32 koncertů! 19. ročník konference je věnován skladateli Karlu Husovi, nositeli Pulitzerovy ceny.
Foto: soundsofzofin.cz
Speciálním hostem festivalu je US Marine Band, orchestr amerických prezidentů, který zavítá do ČR vůbec poprvé ve své historii!

Praha bude hostit ve dnech 19. - 23. 7. 2022 mezinárodní konferenci WASBE, celosvětově nejvýznamnější akci symfonické dechové hudby. Do Prahy se sjedou zahraniční a domácí orchestry, dirigenti, muzikologové a příznivci symfonické dechové hudby z celého světa. Hlavním dějištěm festivalu, který je součástí konference, je palác Žofín, v jehož Velkém sále se představí přední světové dechové orchestry ze Španělska, Německa, Nizozemska, Švýcarska, Jižní Koreje, Spojených států a samozřejmě z České republiky.

Odpolední koncertní vystoupení českých i zahraničních souborů se uskuteční ve Valdštejnské zahradě v rámci doprovodného programu konference. Součástí festivalu je také gala koncert duchovní hudby v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

V rámci konference se uskuteční také odborná muzikologická část o současných trendech metodických, pedagogických či dramaturgických. Nebude chybět ani výstava prestižních výrobců hudebních nástrojů a vydavatelství.

Unikátním prvkem Sounds of Žofín je WASBE Youth Wind Orchestra (Dechový orchestr mladých WASBE), jehož členové budou vybráni z mladých uchazečů z celého světa. Pod vedením dirigentů Tima Reynishe a Marka Prášila završí v sobotu 23. července svým koncertem konferenci WASBE.

Letošní 19. ročník konference je věnován 100+1. výročí narození významného hudebního skladatele Karla Husy, držitele Pulitzerovy ceny. V rámci programu bude provedena řada jeho děl, nebude chybět ani jeho legendární skladba Hudba pro Prahu 1968. Zazní v podání nejvýznamnějšího hosta festivalu, US Marine Band. Tento protokolární orchestr amerických prezidentů zvaný "The President?s Own" vystoupí v České republice vůbec poprvé ve své více než dvousetleté historii, a to hned na třech koncertech.

"Letošní Mezinárodní konference WASBE v Praze nese označení "Sounds of Žofín", v čemž je obsaženo vše, jak místo konání, tak skutečnost, že se jedná o hudební festival. Událost bude jedinečná zvláště oslavou 101. narozenin Karla Husy, kdy každý den na Žofíně zazní minimálně jedna jeho dechová partitura, a také v kvalitě zúčastněných orchestrů, jak profesionálních, tak studentských či mládežnických... Sounds of Žofín bude přehlídkou toho nejlepšího z celého světa, co dechová symfonická hudba v dnešní době nabízí.",

řekl Václav Blahunek, umělecký ředitel Festivalu a šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR, který je zároveň jako jediný Čech členem předsednictva WASBE.

Konference se koná pod záštitou prezidenta České republiky, předsedy Senátu ČR, primátora hl. m. Prahy, předsedkyně Poslanecké Sněmovny, starosty Prahy 1, ministerstva kultury, ministerstva vnitra, ministerstva obrany, ministerstva místního rozvoje, ministerstva kultury, ministerstva školství, Policie ČR a České Národní Banky.

Konferenci WASBE pořádá agentura The Prague Concert Co., příspěvková organizace Ministerstva kultury NIPOS, útvar ARTAMA a Hlavatý Partners Consulting Group.

Přehled koncertů festivalu Sounds of Žofín najdete na www.soundsofzofin.cz

WASBE (Světová asociace symfonických dechových orchestrů a souborů) je jedinou mezinárodní organizací sdružující dirigenty dechových kapel, skladatele, interprety, vydavatele, učitele, výrobce nástrojů a přátele dechové hudby. Je zcela oddána zvyšování kvality dechových kapel na celém světě a seznamování jejich členů s novými světy repertoáru, hudební kultury, lidí a míst.

Plk. MgA. Václav Blahunek, Ph.D. (* 23. 4. 1971, Olomouc), je současný český dirigent, hudebník a hudební teoretik. Od roku 2009 je šéfdirigentem a ředitelem Hudby Hradní stráže a Policie České republiky (příslušníkem Policie ČR), zároveň je uměleckým ředitelem a členem předsednictva WASBE.

Zdroj: Ministerstvo kultury
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Kultura, volný čas

Pořad ČT Sama doma slaví pětadvacáté jubileum

Pětadvacet let od prvního uvedení na obrazovce slaví pořad Sama doma. Když jej diváci mohli v roce 1998 vidět vůbec poprvé, vysílala se relace v hodinové stopáži jednou týdně. Dnes má vyhrazených v programu devadesát minut a celkem pět dní v týdnu. ...

Nedožité 90. narozeniny Olgy Havlové připomíná tiskový list známek České pošty

Česká pošta ve spolupráci s Výborem dobré vůle - Nadací Olgy Havlové vydává tiskový list známek s přítiskem jako připomínku nedožitých 90. narozenin O ...

Český rozhlas rekapituluje 100 let svojí existence v unikátní obrazové knize Rozhlasto

Český rozhlas vydal k 100. výročí svého vzniku knihu s názvem Rozhlasto, která představuje 100 rozhlasových let v jedinečných fotografiích, plakátech ...

Český rozhlas oslaví 100. výročí velkolepým koncertem v Riegrových sadech v Praze

Český rozhlas uspořádá 18. května v den 100. výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání velkolepý koncert v Riegrových sadech v Praze pro š ...

Česká televize nabídne kompletní program mistrovství světa v ledním hokeji

Česká televize již tradičně odvysílá živě všech čtyřiašedesát zápasů z nadcházejícího mistrovství světa v ledním hokeji. Utkání budou mít možnost divá ...

Středa 31.5.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes