PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Kultura, volný čas

Na festivalu Sounds of Žofín v Praze vystoupí orchestr amerických prezidentů a dalších 1800 hudebníků

15.07.2022
Praha hostí v červenci konferenci Světové asociace symfonických dechových orchestrů a souborů WASBE (World Association of Symphonic Bands and Ensembles). Součástí konference je festival Sounds of Žofín, který v Praze přivítá dechové orchestry z celého světa, 1800 hudebníků tak odehraje během 4 dní 32 koncertů! 19. ročník konference je věnován skladateli Karlu Husovi, nositeli Pulitzerovy ceny.
Foto: soundsofzofin.cz
Speciálním hostem festivalu je US Marine Band, orchestr amerických prezidentů, který zavítá do ČR vůbec poprvé ve své historii!

Praha bude hostit ve dnech 19. - 23. 7. 2022 mezinárodní konferenci WASBE, celosvětově nejvýznamnější akci symfonické dechové hudby. Do Prahy se sjedou zahraniční a domácí orchestry, dirigenti, muzikologové a příznivci symfonické dechové hudby z celého světa. Hlavním dějištěm festivalu, který je součástí konference, je palác Žofín, v jehož Velkém sále se představí přední světové dechové orchestry ze Španělska, Německa, Nizozemska, Švýcarska, Jižní Koreje, Spojených států a samozřejmě z České republiky.

Odpolední koncertní vystoupení českých i zahraničních souborů se uskuteční ve Valdštejnské zahradě v rámci doprovodného programu konference. Součástí festivalu je také gala koncert duchovní hudby v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

V rámci konference se uskuteční také odborná muzikologická část o současných trendech metodických, pedagogických či dramaturgických. Nebude chybět ani výstava prestižních výrobců hudebních nástrojů a vydavatelství.

Unikátním prvkem Sounds of Žofín je WASBE Youth Wind Orchestra (Dechový orchestr mladých WASBE), jehož členové budou vybráni z mladých uchazečů z celého světa. Pod vedením dirigentů Tima Reynishe a Marka Prášila završí v sobotu 23. července svým koncertem konferenci WASBE.

Letošní 19. ročník konference je věnován 100+1. výročí narození významného hudebního skladatele Karla Husy, držitele Pulitzerovy ceny. V rámci programu bude provedena řada jeho děl, nebude chybět ani jeho legendární skladba Hudba pro Prahu 1968. Zazní v podání nejvýznamnějšího hosta festivalu, US Marine Band. Tento protokolární orchestr amerických prezidentů zvaný "The President?s Own" vystoupí v České republice vůbec poprvé ve své více než dvousetleté historii, a to hned na třech koncertech.

"Letošní Mezinárodní konference WASBE v Praze nese označení "Sounds of Žofín", v čemž je obsaženo vše, jak místo konání, tak skutečnost, že se jedná o hudební festival. Událost bude jedinečná zvláště oslavou 101. narozenin Karla Husy, kdy každý den na Žofíně zazní minimálně jedna jeho dechová partitura, a také v kvalitě zúčastněných orchestrů, jak profesionálních, tak studentských či mládežnických... Sounds of Žofín bude přehlídkou toho nejlepšího z celého světa, co dechová symfonická hudba v dnešní době nabízí.",

řekl Václav Blahunek, umělecký ředitel Festivalu a šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR, který je zároveň jako jediný Čech členem předsednictva WASBE.

Konference se koná pod záštitou prezidenta České republiky, předsedy Senátu ČR, primátora hl. m. Prahy, předsedkyně Poslanecké Sněmovny, starosty Prahy 1, ministerstva kultury, ministerstva vnitra, ministerstva obrany, ministerstva místního rozvoje, ministerstva kultury, ministerstva školství, Policie ČR a České Národní Banky.

Konferenci WASBE pořádá agentura The Prague Concert Co., příspěvková organizace Ministerstva kultury NIPOS, útvar ARTAMA a Hlavatý Partners Consulting Group.

Přehled koncertů festivalu Sounds of Žofín najdete na www.soundsofzofin.cz

WASBE (Světová asociace symfonických dechových orchestrů a souborů) je jedinou mezinárodní organizací sdružující dirigenty dechových kapel, skladatele, interprety, vydavatele, učitele, výrobce nástrojů a přátele dechové hudby. Je zcela oddána zvyšování kvality dechových kapel na celém světě a seznamování jejich členů s novými světy repertoáru, hudební kultury, lidí a míst.

Plk. MgA. Václav Blahunek, Ph.D. (* 23. 4. 1971, Olomouc), je současný český dirigent, hudebník a hudební teoretik. Od roku 2009 je šéfdirigentem a ředitelem Hudby Hradní stráže a Policie České republiky (příslušníkem Policie ČR), zároveň je uměleckým ředitelem a členem předsednictva WASBE.

Zdroj: Ministerstvo kultury
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Kultura, volný čas

Švandovo divadlo uvede písničkový retro muzikál Návrat krále

Životní epizoda božského zpěváka, který se ze své socialistické vlasti vydal v 70. letech naplnit své sny do kapitalistické ciziny, inspirovala dramatika a režiséra Jakuba Čermáka k vytvoření nové inscenace napsané přímo pro Švandovo divadlo. Návrat ...

Ministerstvo kultury: Hlavní výstavou letní sezony v Muzeu literatury v Praze jsou Hry Franze Kafky

Cílem neobvykle pojaté výstavy Hry Franze Kafky v Muzeu literatury je narušit některé interpretační stereotypy např. redukci Kafkova díla na pouze "ně ...

V Obecním domě byl zahájen hudební festival Pražské jaro

Ministr kultury Martin Baxa se v Obecním domě zúčastnil slavnostního zahájení 79. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2024. V letoš ...

Červencové koncerty Eda Sheerana slibují pestrý doprovodný program s Benem Cristovao, Pokáčem nebo Thomem Artwayem

PRAHA - Unikátní zážitek slibují dvě letošní shows britské mega hvězdy Eda Sheerana 27. a 28. července v hradeckém multifunkčním Parku 360. První ze d ...

Branický knižní festival se vrací. Nezapomeňte si změnit datum ve svém kalendáři!

PRAHA - Knižní nadšenci, pozor! Druhý ročník knižního Malotrhu je tady! Přijďte se v sobotu 8. června 2024 připojit ke knižní oslavě, kde se setkáte s ...

Pondělí 27.5.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes