PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Letiště Praha přináší pátý díl detailních rad: Jaké jsou možnosti při cestování s dětmi

24.06.2022
Samostatnou kapitolu cestování letecky věnujeme dětem. Právě cesta letadlem může být pro rodiče i jejich ratolesti stresující. To platí dvojnásob v období letních dovolených. Letiště Praha dalším dílem edukační kampaně přináší pár tipů, jak létání s dítětem zvládnout s přehledem. Důležité je myslet na včasný příjezd na letiště - dvě a půl hodiny před odletem v případě letů po Evropě, tři hodiny před odletem, pokud cestující letí do vzdálenějších destinací.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com

Jak pořídit letenku


Údaje o spolucestujícím dítěti je nutné zadat do rezervačního systému letecké společnosti už při koupi letenky. Důležité je vědět, že při přepravě letadlem se děti rozdělují na novorozence, tzv. infants (obvykle 0 - 2 roky) a děti (obvykle 2 - 12 let). Konkrétní limity na věk se však mohou u každé aerolinky lišit. Novorozenci standardně cestují bez nároku na vlastní sedadlo (dítě tedy v tom případě sedí na jednom z rodičů), děti vlastní sedačku mít musejí. Místo nicméně je možné dokoupit a alternativně tam dát homologovanou sedačku. Myslete tedy na cestu s dítětem už při plánování letu a veškeré potřebné informace si ověřte u své letecké společnosti.

Speciální průchod bezpečnostní kontrolou na Terminálu 2


Rodiny s dětmi v kočárku prochází bezpečnostní kontrolou skrze tzv. Priority Line, který jim garantuje přednostní odbavení a snazší průchod letištěm. Pracovníci bezpečnostní kontroly musí kočárek manuálně zkontrolovat a poté umožní průchod boční brankou.

Průchod letištěm s vlastním kočárkem


Pokud cestujete s vlastním kočárkem, můžete ho zpravidla používat až do chvíle, kdy nastupujete na palubu letadla. Váš kočárek musí také projít bezpečnostní kontrolou, kde je potřeba ho složit a dát ho do rentgenu. V případě, že se kočárek do rentgenu nevejde, bude zkontrolován jiným způsobem. Kočárek je nutné v gatu či těsně před letadlem, pokud letadlo stojí na stojánce bez nástupního mostu, odevzdat a personál handlingové společnosti zajistí jeho bezpečné uložení do zavazadlového nebo jiného vyhrazeného prostoru letadla. Konkrétní podmínky přepravy dětských kočárků vždy záleží na konkrétní letecké společnosti a vytížení konkrétního letu.

Pobyt na letišti


Letiště Václava Havla Praha je na příjezd malých cestovatelů výborně připraveno. Cestující s dětmi zde najdou dvě plně vybavené místnosti pro rodiče s dětmi a několik hracích koutků či minikoutků. Zde jsou k dispozici hračky pro děti různého věku, nejrůznější prolézačky a klouzačky. Dále letiště nabízí celkem 64 přebalovacích pultů, kterými je vybavena většina dámských i pánských toalet. Pražské letiště poskytuje k zapůjčení také dětské kočárky typu golf pro cestu s dítětem do odletové čekárny a dále ke vstupu do letadla. Kočárek je možné bezplatně půjčit a u vchodu do letadla zase odevzdat. Na palubě letadla vám pomůže, pokud vezmete s sebou oblíbenou hračku, vlastní pohodlný polštář či deku. Řada dopravců má pro děti vlastní zábavní program či batůžky s hračkami.

Dětská strava na palubě letadla


Spoustu otázek vyvolává dětská strava na palubě letadla. Dobrá zpráva je, že pro malé dítě si můžete vzít s sebou do letadla tolik jídla a pití, kolik budete potřebovat na samotnou cestu nebo bezprostředně po ní. Ale pozor! Pokud jde o tekutou stravu, je nutné mít vše v uzavíratelných nádobách, jelikož při dodatečné bezpečnostní kontrole bude tekutý obsah prověřován na nezávadnost. Je také nutné upozornit pracovníka bezpečnostní kontroly a předložit takovou stravu k samostatné kontrole.

V letadle


Cestujete-li s novorozencem na dálkových letech, požádejte si o sedačku v první řadě. Zde je totiž dostatek prostoru pro umístění malé vaničky, do které dítě uložíte. Tu si můžete u některých aerolinek zarezervovat zdarma hned při koupi letenky, nejpozději ale 24 hodin před odletem. V letadlech na krátké vzdálenosti je však místo v první řadě zpravidla vyhrazeno pro cestující business třídy, nebo se jedná o sedadlo u nouzového východu, kde dítě být nemůže. Proto se u letecké společnosti informujte na další možnosti. Na palubě letadla vám pomůže, pokud vezmete s sebou oblíbenou hračku, vlastní pohodlný polštář či deku. Řada dopravců má pro děti vlastní zábavní program či batůžky s hračkami.

Letíte s dítětem? Mějte písemný souhlas rodičů


Jestliže se chystáte na dovolenou s vnukem či vnučkou, aniž by s vámi cestovali rodiče dítěte, myslete na to, že je nutné mít u sebe rodičovský písemný souhlas. Některé země takový doklad přímo vyžadují, jiné nikoli. Informaci, jak je to právě ve vaší cílové zemi, získáte na webových stránkách českého ministerstva zahraničí, potažmo na velvyslanectví daného státu v ČR. Vždy je však lepší, když si písemný souhlas rodiče či zákonného zástupce dítěte necháte vystavit. Dokument by měl obsahovat jméno a příjmení, datum narození a číslo cestovního dokladu dítěte. Stejné údaje je potřeba uvést i ve vašem případě jako osoby, která dítě na cestě doprovází. Dále uveďte destinaci a termín cesty. Dokument podepisuje zákonný zástupce dítěte, podpis je nutné úředně ověřit. Doporučuje se mít dokument ve dvou jazykových verzích (česky a anglicky).

DĚTI CESTUJÍCÍ BEZ DOPROVODU


Některé letecké společnosti nabízejí doprovodnou službu pro děti, které cestují samy. Službu si objednáte u své letecké společnosti, většinou již při rezervaci letenky. Dítě je pak doprovázeno pracovníkem handlingové společnosti až do nástupu na palubu. Po příletu do cílové destinace je opět doprovázené pracovníkem handlingové společnosti, dokud není předáno odpovědné osobě předem určené. Věk dítěte, které může cestovat bez doprovodu dospělé osoby, podmínky a ceny této služby se liší dle letecké společnosti.

Zdroj: Letiště Praha
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

V Česku klesá porodnost, tento trend bude zřejmě pokračovat

V České republice se rodí méně dětí. Průměrný počet dětí narozených jedné ženě, loni meziročně klesl z 1,83 na 1,66. Zatímco v minulosti jsme byli v tomto parametru na špičce Evropy, tak nyní už tomu tak není a situace se bude zřejmě v dalších ...

Nová pamětní dvousetkoruna ČNB připomíná 100 let rozhlasového vysílání

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč, která připomíná výročí 100 let od zahájení pravidelného vysílání Českos ...

ČOI: Vánoční řetěz s LED diodami může způsobit úraz elektrickým proudem

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je výrobek, který může znamenat pro spotřebitele vážné riziko úrazu elektrickým proudem. Jedná ...

Praha finančně podpoří rozšiřující se provoz Potravinové banky

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání odsouhlasila poskytnutí finančních prostředků Potravinové bance pro Prahu a Středočeský kraj formou jednorázové ...

Stavba dálnice D4 je po dvou letech prací hotova téměř z poloviny

Stavba dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, je dva roky od zahájení prací hotova téměř z poloviny. Cel ...

Neděle 28.5.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes