PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Dopravní podnik hl. m. Prahy plánuje nahradit autobusové linky č. 112, 136 a 150 bateriovými trolejbusy

14.06.2022
Na dalších třech městských linkách v pravobřežní části města Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) nahradí dieselové autobusy bateriovými trolejbusy. Rada hlavního města Prahy (RHMP) dnes totiž schválila investiční záměry elektrifikace autobusových linek č. 112 Nádraží Holešovice - Podhoří, 136 Sídliště Čakovice - Jižní Město a 150 Na Beránku - Želivského. DPP začne na základě usnesení RHMP s jejich projektovou přípravou. Odhadované investiční náklady všech tří projektů činí 1,105 miliardy korun, jejich realizaci DPP předpokládá v letech 2027 až 2028.
Ilustrační snímek | Foto: DPP
Jedním z hlavních důvodů elektrifikace dalších autobusových linek v Praze je především naplňování Klimatického závazku hl. m. Prahy, jehož cílem je snížení emisí CO2 v hlavním městě do roku 2030 o 45 % ve srovnání s rokem 2010 a naplňování cílů Klimatického plánu hl. m. Prahy. Dalším důvodem je naplňování evropské i národní legislativy, která určuje povinný podíl nízkoemisních nebo lokálně bezemisních vozidel ve vozovém parku dopravců, a s tím související potřeba zajistit průběžnou obnovu vozového parku autobusů DPP lokálně bezemisními vozidly. Záměr elektrifikace dalších autobusových linek v neposlední řadě přispívá k zajištění energetické bezpečnosti hl. m Prahy a České republiky prostřednictvím snižování závislosti na fosilních palivech dodávaných ze zemí s nízkou mírou demokracie a ochrany lidských práv.

"V lednu jsme zahájili stavbu elektrifikace linky č. 140 a díky tomu se v Praze po 70 letech začala stavět plnohodnotná trolejbusová linka. A v elektrifikaci pokračujeme dál. Dieselové autobusy nahradíme tiššími bateriovými trolejbusy i na linkách č. 136, 150 a 112. Díky dnešnímu rozhodnutí Rady začneme tyto projekty připravovat. Zlepšíme tím životní prostředí a zvýšíme i komfort cestujících, protože trolejbusy nabízí plynulejší jízdu. Myslíme i na vzhled ulic. Nevznikne podél tras les nových stožárů pro trakční vedení. Stávající stožáry veřejného osvětlení vyměníme za nové moderní, které budou umět svítit a poslouží i pro trakční vedení," řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

"V současnosti pracujeme už na celkem 11 projektech elektrifikace městských autobusových linek a jejich proměně na trolejbusové. Nejdále jsme s linkou č. 140 Palmovka-Miškovice, na které od začátku letošního roku stavíme nabíjecí infrastrukturu a významně se blížíme k zahájení zkušebního provozu, což předpokládáme letos na podzim. Projekty z první etapy elektrifikace linek v levobřežní části Prahy, tj. č. 119, 131, 137, 176 a 191 jsou v různé fázi rozpracovanosti. Pro linku č. 119 připravujeme v nejbližších týdnech vyhlášení veřejné zakázky na zhotovitele stavby nabíjecí infrastruktury, abychom do konce roku mohli začít se samotnou realizací. Pro projekty z druhé etapy elektrifikace linek v levobřežní části Prahy, tj. č. 142, 174, 184 a 225, které na konci letošního dubna schválila RHMP, připravujeme tendry na výběr projektantů. Bohužel čím dál víc pociťujeme vyčerpané kapacity projekčních kanceláří, kdy na trhu práce zcela chybí kvalifikovaní projektanti trolejového vedení, ale i měníren a dalších drážních zařízení, a právě tento problém je v současnosti největším limitem pro plynulou přípravu projektů ekologické a udržitelné veřejné dopravy. Kromě toho chystáme také veřejnou zakázku na nákup bateriových trolejbusů, které budou elektrifikované linky obsluhovat," shrnul aktuální stav projektů elektrifikace autobusových linek v Praze Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel DPP - Povrch a dodal: "V případě elektrifikace autobusových linek č. 136 a 150 se jedná o jednu z nejvytíženějších a nejvýznamnějších tangenciálních přepravních vazeb v rámci systému veřejné dopravy v Praze, která ani v dlouhodobém horizontu nebude s ohledem na technické i geografické podmínky nahrazena jiným např. kolejovým řešením. Z energetického hlediska, komfortu cestování i případné navýšení kapacity např. nasazováním tříčlánkových trolejbusů, dává elektrifikace těchto dvou linek jednoznačně smysl."

Elektrifikace autobusových linek č. 136 a 150


Druhá etapa elektrifikace autobusových linek v pravobřežní části Prahy synergicky navazuje na v současnosti vznikající základ trolejové infrastruktury v oblasti Letňan a Čakovic. V případě elektrifikace autobusových linek č. 136 Sídliště Čakovice - Jižní Město a č. 150 Na Beránku - Želivského se jedná o přepravní vztah v relaci Čakovice - Vysočany - Flora - Michle - Kačerov - Lhotka - Modřany. Nabíjecí a napájecí infrastruktura obou linek by mohla vzniknout v těchto úsecích:

> Letňany - Prosek - Jandova (konec před podjezdem)
> Vysočanská - Ohrada
> (Prokopova -) Olšanské náměstí - Flora (jen ve směru do stoupání)
> Flora - Slavia - Chodovská - Kačerov - Lhotka - Poliklinika Modřany - Na Beránku
> Nabíjecí stopy v obratišti Sídliště Čakovice

Obě linky po dokončení elektrifikace budou využívat nabíjecí infrastrukturu také v úseku OC Čakovice - Letňany, která nicméně už v současnosti vzniká v rámci realizace projektu elektrifikace autobusové linky č. 140. Nové nabíjecí kapacity DPP vybuduje také v garážích Kačerov a Hostivař, odkud je vypravována většina vozidel na obě zmiňované linky.

Přesné vedení a rozsah napájecí a nabíjecí infrastruktury vyplyne z podrobného technického prověření a energetických výpočtů během projekčních prací. V rámci projekčních prací DPP nechá prověřit vybudování nové bateriové stanice v obratišti Sídliště Čakovice, čtyř nových měníren na Proseku, ve Spojovací ulici, v oblasti Zálesí a Tylovy čtvrtě, v případě první jmenované koordinovaně společně s projektem elektrifikace úseku Praha - Vinoř - Dřevčice - Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Kromě toho DPP prověří možnost využívání měníren Letňany a Klíčov, které vznikají v rámci projektu elektrifikace linky č. 140, jakož i tramvajových měníren Krejcárek, Michle a Zelená liška. Odhad předběžných investičních nákladů tohoto projektu činí cca 1 miliardu korun.

Projekt bude DPP úzce koordinovat s dalšími záměry v území, především s elektrifikací linek č. 201 a úsekem Praha - Dřevčice - Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, a také plánovanou rekonstrukcí tramvajové trati v Jičínské ulici. Dokončením elektrifikace těchto dvou autobusových linek se vytvoří synergické předpoklady k potenciálnímu převedení dalších linek do bezemisního režimu provozu. Jedná se především o autobusové linky v severovýchodním sektoru města (oblast Letňan a Čakovic), a také linky v oblasti Michle, Kačerova, Lhotky a Modřan.

Elektrifikace autobusové linky č. 112


Elektrifikace autobusové linky č. 112 umožní v budoucnu využívat na ní i velkokapacitní tříčlánková vozidla, která zejména o letních víkendech v souvislosti s vysokou návštěvností zoologické zahrady i dalších kulturních či přírodních památek Trojské kotliny, nabídnou vyšší kapacitu a komfort jízdy. Nabíjecí a napájecí infrastruktura pro tuto linku by mohla vzniknout v následujících úsecích:

> Kovárna - Trojská (s ukončením trolejového vedení před křižovatkou Trojská x Pod Lisem)
> Nabíjecí stání u Nádraží Holešovice (v koordinaci s projektem elektrifikace linky č. 201)

I v tomto případě přesné vedení a rozsah napájecí a nabíjecí infrastruktury vyplyne z podrobného technického prověření a energetických výpočtů během projekčních prací. DPP nicméně v jejich rámci nechá prověřit možnost využívání stávající tramvajové měnírny Trojská. Projekt bude DPP úzce koordinovat s dalšími záměry v území, především s elektrifikací linky č. 201. Odhad předběžných investičních nákladů tohoto projektu činí cca 105 milionů korun.

Zdroj: Dopravní podnik hl. m. Prahy
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Národní pedagogické muzeum a knihovna JAK bude mít od 1.8. novou ředitelku

S účinností k 1. srpnu 2024 jmenoval ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek na základě výsledků výběrového řízení do funkce ředitelky Národního pedagogického muzea a knihovny Jana Amose Komenského, které je příspěvkovou organizací ...

Ministerstvo financí: Auditoři vystoupí na podzimní zakázkové tour v krajských městech

V říjnu odstartuje v Praze série konferencí určená pro zadavatele veřejných zakázek s názvem "VZ Tour 2024 - Inspirace a inovace ve veřejných zakázkác ...

Na tratích ve Středočeském kraji jezdí už šest RegioFoxů v barvách PID

Už šest moderních motorových jednotek RegioFox PID vozí cestující na tratích ve Středočeském kraji. Jednotky s čísly 004, 005, 008, 018, 019 a 020 voz ...

Hlavní město Praha našlo pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve 12 pražských lokalitách

Praha uzavře pachtovní smlouvy na 12 svých zemědělských pozemků. Celkem se podařilo zajistit ekologicky šetrné hospodaření na 187 hektarech v lokalitá ...

Praha pošle 1,3 milionu korun Nemocnici Milosrdných sester na nákup ultrazvukového diagnostického přístroje

Radní hl. m. Prahy odsouhlasili poskytnutí finančních prostředků formou individuální účelové investiční dotace v celkové výši 1 345 000 korun Nemocnic ...

Středa 24.7.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes