PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Letiště Praha přináší první díl detailních rad: Jak nepodcenit přípravu před odletem

09.06.2022
Jak si dovolenou a cestu letadlem užít bez zdržení a zbytečných komplikací? Letiště Praha přináší první díl detailních rad pro cestující před blížící se silnou sezonou. V této části se zaměříme na to, co si zkontrolovat ještě před odjezdem na letiště.
Ilustrační snímek | Foto: Archiv ID
Letiště Praha doporučuje, aby se cestující i nadále zajímali o covid povinnosti dané země a také o přepravní podmínky aerolinky, jejíž služby při svém letu využívají. V některých zemích stále přetrvává povinnost vyplněného příletového formuláře a také povinnosti mít na palubě letadla zakryté dýchací cesty. Před cestou je také vhodné zjistit maximální povolené rozměry a hmotnost zavazadla u konkrétní letecké společnosti. Prosíme cestující, aby na letiště dorazili 2,5 hodiny před odletem v rámci letů po Evropě, tři hodiny a víc pak u dálkových letů.

PODMÍNKY V JEDNOLIVÝCH ZEMÍCH I PŘI TRANZITU JSOU RŮZNÉ

Při výběru destinace si nejdříve prověřte podmínky vstupu, pokud poletíte s přestupem, tak nejen v cílové destinaci, ale i v tranzitní zemi. Ač některé země, ale i letecké společnosti už od pandemických opatření upouští, mnoho z nich má stále vstup podmíněný splněním různorodých podmínek. Zkontrolujte si tedy nejprve, zda tato nařízení splňujete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Připravte se také na specifika navštívené země a okolnosti, které vás během dovolené mohou potkat. Zjistěte si dopředu, zda je na daném místě běžně dostupná pitná voda, jaké je složení místních potravin, kde se nachází nejbližší lékařská pomoc a za jak dlouho se k ní dostanete. Poznamenejte si také několik frází v místním jazyce, díky kterým si můžete zavolat pomoc nebo sdělit základní informace o vlastním zdravotním stavu. Mějte také u sebe kontakty na rychlou záchrannou službu a seznam užívaných léků. Jestliže se chystáte do exotických zemí, nezapomeňte se ještě před cestou očkovat a zařídit si příslušné připojištění.

Poraďte se před cestou s lékařem

Moderní medicína umožňuje bez potíží létat i lidem, kteří mají například kardiostimulátor či defibrilátor, a to už po několika dnech od implantace přístroje. Vždy je ale vhodné případnou cestu letadlem dopředu konzultovat s lékařem, ujistit se, že váš aktuální zdravotní stav je vyhovující, a vyžádat si také od lékaře potřebnou zdravotní dokumentaci. Přístroj může spustit alarm při průchodu bezpečnostním rámem, osobám s kardiostimulátorem či defibrilátorem je proto umožněn průchod mimo bezpečnostní rám. Stačí informovat pracovníky bezpečnostní kontroly, ideálně ukázat průkaz nositele přístroje, a bezpečnostní kontrola je pak provedena jiným způsobem. Pokud užíváte léky, zabalte si do příručního zavazadla dostatek na cestu a několik dalších dní. V případě tablet nebývá na bezpečnostní kontrole problém. Pokud jsou léky ve formě tekutiny, aerosolu nebo gelu, doporučuje se mít s sebou lékařské potvrzení či běžnou lékařskou zprávu.

Letíte s dítětem? Mějte písemný souhlas rodičů

Jestliže se chystáte na dovolenou s vnukem či vnučkou, aniž by s vámi cestovali rodiče dítěte, myslete na to, že je nutné mít u sebe rodičovský písemný souhlas. Některé země takový doklad přímo vyžadují, jiné nikoli. Informaci, jak je to právě ve vaší cílové zemi, získáte na webových stránkách českého ministerstva zahraničí, potažmo na velvyslanectví daného státu v ČR. Vždy je však lepší, když si písemný souhlas rodiče či zákonného zástupce dítěte necháte vystavit. Dokument by měl obsahovat jméno a příjmení, datum narození a číslo cestovního dokladu dítěte. Stejné údaje je potřeba uvést i ve vašem případě jako osoby, která dítě na cestě doprovází. Dále uveďte destinaci a termín cesty. Dokument podepisuje zákonný zástupce dítěte, podpis je nutné úředně ověřit. Doporučuje se mít dokument ve dvou jazykových verzích (česky a anglicky).

Na co myslet při nákupu letenky

Na případná zdravotní omezení upozorněte již při nákupu letenky. Pokud s sebou berete dítě, je nutné zadat do rezervačního systému jeho osobní údaje. Letecké společnosti rozdělují děti na novorozence (tzv. infants - věková kategorie do dvou let) a děti (věk od dvou do dvanácti let). Novorozenci standardně cestující bez nároku na vlastní sedadlo, u dětí je vlastní sedačka povinností. Myslete tedy na cestu s dítětem už při plánování letu a veškeré potřebné informace si ověřte u své letecké společnosti.

Pozor na omezení zavazadel

Vždy si před cestou zjistěte, jaké jsou maximální povolené rozměry a také maximální povolená hmotnost zavazadla, které si berete s sebou. Limity pro hmotnost a rozměry zavazadel se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti, která zajišťuje váš let. Informace zpravidla najdete na letence nebo na webových stránkách společnosti. Cestujete-li s nízkonákladovou leteckou společností, připravte se na to, že si pravděpodobně budete moci vzít jen jedno, a sice kabinové zavazadlo, zahrnuté v základní ceně letenky. Dělit se může ještě na osobní (kabelka, taška na notebook, malý batůžek) a příruční (zpravidla kufřík do 8 kilogramů). Některé nízkonákladové letecké společnosti umožňují pouze příruční zavazadlo, ale nikoliv osobní. Za zavazadlo nad rámec zakoupeného tarifu letenky si budete muset připlatit. S pravidly pro přepravu zavazadel se seznamte u vaší letecké společnosti.

Využijte na letišti asistenta

Máte zdravotní hendikep nebo jste osoba se sníženou schopností pohybu a orientace či máte jen zvrtlý kotník a nejste schopni překonat dlouhé vzdálenosti nejen v terminálu? Na Letišti Václava Havla Praha můžete využít asistenční službu (servis H24), která vám pomůže s bezpečným odbavením, doprovodem přes stanoviště bezpečnostní kontroly, průchodem letištěm i samotným nástupem do letadla a usazením na dedikované místo v letadle. Asistenci si objednejte dopředu (nejlépe již při nákupu letenky), a co nejpřesněji specifikujte své individuální potřeby. Získáte tím jistotu, že asistence bude k dispozici po celou dobu vaší cesty - tedy i při přestupu, na letišti v cílové destinaci, případně při návratu zpět.

Dbejte na pitný režim

Vzhledem k tomu, že vzduch v kabině letadla je velmi suchý, hrozí při nedodržení pitného režimu dehydratace. Doporučuje se proto před odletem hodně pít, a to hlavně neochucenou vodu. Zcela se vyhněte alkoholickým nápojům.

Zdroj: Letiště Praha
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

České dráhy prodaly zbývající část pozemků na smíchovském nádraží v Praze za dvě miliardy

České dráhy a společnost Sekyra Group podepsaly dohodu o odkupu zbývajících pozemků v okolí smíchovského nádraží, na kterých vyrůstá nová pražská čtvrť Smíchov City. Dohoda zahrnuje narovnání podmínek odkupu, které znamená výrazné navýšení ceny za ...

AOPK: Vznikla nová platforma k řešení problémů spojených s invazními druhy v ČR

PRŮHONICE - Odborníci na biologické invaze i ochránci přírody se sešli na půdě Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích, aby prodiskutovali, jak omezit ...

ČSÚ: Nové obecní volby se v sobotu konaly v deseti obcích

Voliči v deseti obcích na území šesti krajů v sobotu rozhodli o novém složení obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů zde klesl pod zákonem stanove ...

Prodejce drůbeže v Holešovické tržnici klamal zákazníky, prezentoval neexistující farmu

Inspektoři Státní veterinární správy z hlavního města odhalili při kontrole prodejce v Holešovické tržnici klamání spotřebitele ze strany jednoho z pr ...

ŘSD: Zahajujeme výstavbu protihlukové stěny u D1 v Praze - Šeberově

Už příští týden v úterý 19. září 2023 zahajují silničáři výstavbu protihlukové stěny u dálnice D1 v Praze - Šeberově. Provoz na nejvýznamnější dopravn ...

Sobota 30.9.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes