PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Magazín

Stavíte dům? Tyto věci musíte mít v pořádku

01.06.2022
Stavba vlastního rodinného domu je obrovsky náročným projektem i v případě, že vsadíte na jednodušší z možných řešení. Zatímco v některých případech podcenění situace nehraje zásadní roli, existují věci, které musíte mít bezpodmínečně v pořádku.
Ilustrační snímek | Zdroj: Pexels.com

Napojení na kanalizaci


Jedna z prvních věcí, kterou budete při zahájení (lépe řečeno ještě před zahájením) stavby řešit, je kanalizace. Jde o věc, kterou v případě chybné realizace již jen těžko napravíte. Kanalizační trubky jsou z velké části umístěny v základové desce - pod podlahami a zdmi. Jakákoli konstrukční chyba by později mohla mít pro dům fatální důsledky.

Další důležitou věcí je administrativa spojená s kanalizací. Potřebujete splnit nejrůznější regulace a vyhlášky, abyste se mohli se svým domem napojit na veřejnou kanalizaci.

Stavební povolení


Na konci minulého bodu jsme zmínili administrativní povinnosti. Bez celé řady podkladů, které budete muset předložit stavebnímu úřadu, nedostanete stavební povolení. A bez něj nemůžete takzvaně kopnout do země. Budete potřebovat detailní nákresy od projektanta, vyhovět celé řadě vyhlášek, získat potřebná razítka.

Připravte se na to, že půjde o proces, který vám zabere několik měsíců a neobejdete se bez pomoci odborníků, kteří v celé problematice "umí chodit".

Financování výstavby


Pokud nepatříte k těm šťastlivcům, kteří disponují úsporami ve výši několika milionů korun, které mohou pro výstavbu ihned použít, budete se muset obrátit na bankovní domy. Vyřídit hypoteční úvěr na výstavbu domu ale není nic jednoduchého.

Také banka po vás bude chtít projekt domu a detailně rozpracovaný rozpočet. Kromě toho bude prověřovat vaše příjmy, existenci případných dalších půjček, které čerpáte apod.

Pamatujte navíc na to, že v nejisté době rychlého zdražování si můžete schválit projekt, na který načerpáte částku, jež vám ale nebude následně stačit. V takových případech se může stát, že skončíte s rozestavěným domem, na který musíte splácet hypotéku, ale nemůžete v něm bydlet. Je tedy ve vašem vlastním zájmu, aby rozpočet skutečně byl pojat racionálně až pesimisticky, abyste měli potřebnou rezervu a vše se obešlo bez zásadních komplikací.

Vyřešené vlastnictví pozemku


Zní to možná banálně, ale pozemek, na kterém budete stavět, byste měli vlastnit. Existují samozřejmě i výjimky z tohoto pravidla, avšak stavba na cizím (třebaže by šlo o někoho z rodiny) vždy přináší jen problémy, které se v budoucnu projeví.

Pozor také na to, aby cizí pozemek neblokoval příjezd k vašemu budoucímu domu. Nutné je také ověřit, že na svém pozemku budete skutečně moci dům postavit - to není na mnoha pozemcích vzhledem k platnému územnímu plánu zdaleka samozřejmé.

Autor: Keyword Eater s.r o.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Magazín

Lámete si hlavu s tím, kde najít opravdu poctivé bydlení v Praze?

Nejspíše vám nemusím představovat současnou bytovou situaci v hlavním městě. Do Prahy se zkrátka stěhuje stále více lidí, kteří shánějí pohodlné bydlení. Poptávka však značně převyšuje aktuální nabídku, takže je to celkem boj. Dá se vůbec ještě ...

5 největších mýtů o certifikátech ISO pro firmy

Zlepšení podnikání a vlastní společnosti má mnoho podob. Jednou z možností je získání jednoho z certifikátů, které ověří zákazníkům vaši kvalitu, zele ...

Hledáte spolehlivého a levného dodavatele zlata?

Nejlevnějšího prodejce zlata v ČR najdete na adrese zlatemince.cz. Prodejnu má v Praze v budově Obecního domu. Ale pozor, prodejna je ve druhém patře! ...

Půjčka pro živnostníky nabídne všem široké možnosti

Potřebujete malou finanční injekci pro své podnikání? Pokud banka odmítne, je tu ještě nebankovní cesta, která je velmi jednoduchá a rychlá. Nabídne t ...

Chcete podnikat v Praze? Nezapomeňte na reprezentativní kancelář

Hledáte vhodné kancelářské prostory? Pro spoustu společností a potažmo i jejich majitele představuje výběr kancelářského zázemí nemalou výzvu. V souča ...

Čtvrtek 18.4.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes