PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Veletrh vědy v PVA EXPO PRAHA v Letňanech láká exponáty z Dubaje i bohatým programem

26.05.2022
Efektní science shows, přednášky, workshopy i exponáty, které letos viděli návštěvníci EXPO 2020 v Dubaji. Letošní Veletrh vědy zve na expozice ze všech oborů, které jsou interaktivní, zábavné a přitom poučné. Návštěvníci mají možnost vyzkoušet vědeckou práci včetně pokusů, zeptat se na všechno, co je zajímá. Veletrh vědy začíná 2. června, program pro dospělé i děti potrvá do 4. června a je zdarma.
Foto: avcr.cz
Tři dny, více než 100 vystavovatelů, hodiny zábavy i poučení. Po vynucené covidové pauze se do PVA EXPO PRAHA v Letňanech vrací největší vědecká událost v Česku - Veletrh vědy, který pořádá Akademie věd ČR.

"Veletrh vědy je skvělá příležitost, jak prozkoumat různá zákoutí vědy, dozvědět se nové věci, a přitom se bavit," říká předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. "Jsem moc ráda, že se opět můžeme setkat na výstavišti, a doufám, že se vědou nechá pohltit co nejvíce návštěvníků."

Zabaví se každý


Veletrh vědy osloví každého. Zájemci o fyziku a chemii můžou například vejít do boranové molekuly, vyzkoušet si různé pokusy nebo navštívit efektní science show v multimediálním sále s 360° obrazovkou.

Lidé budou mít příležitost prozkoumat svět hmyzu i to, jak zvířata pomáhají. Ti odvážnější se třeba zapojí do pitvy švába. Naopak humanitně zaměření návštěvníci by neměli minout slavnostní tibetský stan, kde se naučí znaky různých orientálních písem. Další zájemci si třeba zkusí, jaké to je v roli staročeského badatele, či projít výukovou simulací české historie.

Nepřehlédnutelná bude třeba také socha krkavce, jehož skutečný představitel se živí odpadem ze skládek a roznáší ho mimo skládky a upozorňuje tak, jak se člověku zadními vrátky vrací odpad zase zpátky, nebo 3D model kompozitní sopky či větrný tunel.

Hry i diskuse


Cílem Veletrhu vědy je vtáhnout návštěvníky do dění, nechybějí proto hry či diskuse, do kterých se kdokoli může zapojit svými dotazy. Akční týmy jistě vyzkoušejí únikovou hru Přísně tajný výzkum nebo projdou Jedi Academy. V programu se také počítá s přednáškami - například Před radiací se neschováte nebo Kosmické příběhy s Krtkem. Doplní jej panelové diskuse na téma Covid - fakta nebo emoce či Hrozí lidstvu hlad? Jak uživit osm miliard lidí, v níž bude mimo jiné debatovat předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

EXPO 2020 z Dubaje v Praze


Na výstavišti v Letňanech mají návštěvníci také jedinečnou možnost podívat se na exponáty, které Akademie věd vystavila letos na světové výstavě EXPO v Dubaji - uvidí zlatou minci, která se vznáší ve vzduchu (setrvačník) nebo model lodi, jež dokáže zbavit moře a oceány plastů.

"Na EXPO v Dubaji se Akademie věd ČR zapojila v hlavní i v rotační expozici - tam jsme představili čtyři modely, jak získávat a využívat energii chytře. Podařilo se domluvit, že nezůstanou přístupné jen dubajskému publiku - všechny teď lidé na Veletrhu vědy uvidí," zve Eva Zažímalová.

Virtuální realita, trenažér stíhačky i detektor lži


Na veletrhu pořádaném Akademií vědy ČR se představí i další vědecká pracoviště a firmy. Mnozí vystavovatelé pro návštěvníky připravili zážitky ve virtuální realitě, lidé můžou naskočit do trenažéru stíhačky, setkat se s levitačním překvapením, projít detektorem lži či zjistit, jak spolupracuje věda a armáda. Slovenská akademie věd mj. uvede projekt Kreatívna veda - formu zážitkového vzdělávání pro učitele fyziky a technické výchovy na 2. stupni ZŠ.

Největší vědecká událost v Česku je zcela zdarma, na některé části je ale nutná registrace. Přehled jednotlivých vystavovatelů a programu je na webu www.veletrhvedy.cz.

Zdroj: AV ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

V Česku klesá porodnost, tento trend bude zřejmě pokračovat

V České republice se rodí méně dětí. Průměrný počet dětí narozených jedné ženě, loni meziročně klesl z 1,83 na 1,66. Zatímco v minulosti jsme byli v tomto parametru na špičce Evropy, tak nyní už tomu tak není a situace se bude zřejmě v dalších ...

Nová pamětní dvousetkoruna ČNB připomíná 100 let rozhlasového vysílání

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč, která připomíná výročí 100 let od zahájení pravidelného vysílání Českos ...

ČOI: Vánoční řetěz s LED diodami může způsobit úraz elektrickým proudem

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je výrobek, který může znamenat pro spotřebitele vážné riziko úrazu elektrickým proudem. Jedná ...

Praha finančně podpoří rozšiřující se provoz Potravinové banky

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání odsouhlasila poskytnutí finančních prostředků Potravinové bance pro Prahu a Středočeský kraj formou jednorázové ...

Stavba dálnice D4 je po dvou letech prací hotova téměř z poloviny

Stavba dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, je dva roky od zahájení prací hotova téměř z poloviny. Cel ...

Neděle 28.5.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes