PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Na pražských náplavkách po dvou letech omezení opět začíná kulturně bohatá sezóna

06.04.2022
Technicky náročná, ale také kulturně bohatá a plnohodnotná sezóna začíná na pražských náplavkách. Jedna z prvních velkých akcí čeká Smíchovskou náplavku - setkávání s historií Muzea paměti XX. století - už od úterý 5. dubna 2022.
Foto: praha.eu
"Náplavky čeká po dvou letech omezení spjatých s covidem konečně plnohodnotná sezóna. Provozovatelé unikátních kobek budou konečně moci rozjet kompletní program a ukázat možnosti těchto oceňovaných prostor naplno. Program bude sestaven převážně ze škály menších projektů. Pražany čeká i novinka, a to spuštění heliportu. Pokud to finanční možnosti dovolí, rádi bychom dotáhli do konce i projekt plovoucího bazénu na Vltavě," uvádí radní hl. m. Prahy pro správu majetku Jan Chabr.

Před dokončením je zasíťování Dvořákova a Rašínova nábřeží. Práce na Rašínově nábřeží pokračují s ohledem na provoz náplavky tak, aby dopady pro veřejnost byly co nejmenší. "Změna se očekává také na Hořejším nábřeží, kdy bude vypsána architektonická soutěž na úpravu části Hořejšího nábřeží v úseku mezi Palackého a Jiráskovým mostem," říká správce náplavek Dušan Sahula.

Už v úterý přitom začíná výstava Muzea paměti XX. století, která bude pojednávat o vztahu nedávných dějin a současnosti. "Je sice náhoda, že se výstavní prostor na Smíchovské náplavce nazývá Kobka 17, ale je to v případě Muzea paměti XX. století symbolické. Zabývat se poctivě historií znamená především hledat pravdu - a pravda byla v minulém století opakovaně umlčována a zavírána do kobek nejrůznějšího druhu. A bohužel to není minulost - v podzemních "kobkách" dnes sedí také Ukrajinci ve strachu o holý život, ale i desítky Rusů zatčených za odvahu říct veřejně pravdu o brutální válce, kterou jejich země vede," popisuje radní hl. m. Prahy a předsedkyně správní rady muzea Hana Kordová Marvanová.

První velký projekt plnohodnotné sezóny nepoznamenané restrikcemi kvůli onemocnění covid-19 představí mimo jiné činnost a plány muzea a také aktuální cyklus besed na téma rusko-ukrajinské války.

V týdnu od 5. do 12. dubna jsou v plánu besedy o vztahu dějin a současnosti, zamyšlení nad falšováním historie či významem paměti pro budoucnost Evropy. Program zakončí hudební večer s nadčasovými písněmi Karla Kryla, který bude věnován výročí narození ikonického písničkáře. Podrobný program celé týdenní akce naleznete na www.mpxx.cz.

Sezóna 2022 má na programu mnoho různých akcí. Na Rašínovo nábřeží se vracejí pravidelné farmářské trhy. Každá druhá sobota v měsíci bude navíc na Hořejším nábřeží vyhrazena nejrůznějším food eventům. "Společně s Galerií hl. m. Prahy aktuálně vzniká výstava ukrajinských umělců, která se uskuteční v termínu od 24. dubna do 23. května. Na přelomu dubna a května se chystá otevření Čapadla Hollar a vrátí se také celá řada pravidelných projektů," doplňuje ke kulturní produkci kurátor náplavek Petr Hozman.

Návštěvníky čeká z pravidelných projektů například dětský den "Náplavka dětem" (1. 6. 2022), předprázdninový festival ARENA bratří Formanů (21. 6. - 2. 7. 2022), 109. pražské Primátorky, jimž bude předcházet výstava v Kobce 17, Praque Biennale či Signal festival. Chystá se i premiéra rybářských a vinných slavností na obou březích náplavek (11. 6. - 12. 6. 2022), které doplní připravovaná rybářská mola a místa u řeky pro rybáře. Samozřejmostí je pak celosezonní program na plavidlech.

Aktuální program je možné sledovat na webu pražských náplavek, kde je jak interaktivní mapa pro lepší orientaci, tak aktuální kalendář akcí.

Zdroj: Hlavní město Praha
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

ŘSD: Rekonstrukce mostu na silnici I/12 v Úvalech u Prahy zahájena

V Úvalech u Prahy na silnici I/12, v ulici u Přeložky, byla započata úplná rekonstrukce mostu. Akce, jejímž smyslem je demolice starého a výstavba nového mostu ovlivňuje dopravu v oblasti pouze částečně. Provoz je veden po mostním ...

V celé Praze i Středočeském kraji budou všechny autobusové a trolejbusové zastávky na znamení

V celé Praze i Středočeském kraji bude od 29. června 2024 sjednocen charakter všech autobusových a trolejbusových zastávek PID. Pro výstup v každé zas ...

Při ÚOCHB AV ČR vzniká nová firma působící na poli genové terapie

Technologie z laboratoří Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR dostala výjimečnou příležitost uspět v bouřlivě se rozvíjejícím segmentu genové ter ...

V plzeňském areálu Škoda Group začala výroba nových tramvají 52T pro Prahu

Ve výrobních halách plzeňského areálu Škoda Group začalo vypalování plechových dílů, ze kterých se postupně začne svařovat karoserie první nové tramva ...

Správa železnic: Přestavba Masaryčky se naplno rozbíhá, začnou první dopravní omezení

Stavební činnost na české železnici neutichne ani v období hlavních prázdnin. Platí to i pro rekonstrukci pražského Masarykova nádraží, která nabírá n ...

Čtvrtek 20.6.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes