PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Kultura, volný čas

Recitál Josefa Špačka a Miroslava Sekery rozezní Anežský klášter v Praze

01.03.2022
Na recitál houslisty Josefa Špačka a klavíristy Miroslava Sekery zve 3. března do pražského kláštera sv. Anežky České festival Věčná naděje. Dvojice uvede Sonátu pro housle a klavír Leoše Janáčka, Sonátu pro housle a klavír č. 2 D dur op. 94bis Sergeje Prokofjeva, Ukolébavku pro housle a klavír Gideona Kleina a Mnoho povyku pro nic Ericha Wolfganga Korngolda.
Foto: vecnanadeje.org
Josef Špaček patří mezi nejvýraznější interprety své generace, jeho hra je ceněna pro technickou jistotu a virtuozitu spojenou s osobitým výrazem a rozsahem barevnosti zvuku.
Získal několik mezinárodních ocenění včetně titulu laureáta Soutěže královny Alžběty. Jako sólista spolupracoval s řadou věhlasných dirigentů a orchestrů Evropy, USA, Asie a Austrálie, vystupuje na prestižních hudebních festivalech. Miroslav Sekera hrál od dětství na housle a klavír. Schopnost hry na oba nástroje mu vynesla roli malého Mozarta v oscarovém filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Získal ocenění v četných domácích i zahraničních klavírních soutěžích, roku 2002 se stal víte?zem mezinárodní soute?že Johannesa Brahmse v rakouském Pörtschachu. V roce 2016 obdržel cenu hudební spolec?nosti "Salon de Virtuosi" v New Yorku. Jako sólový i komorní hrác? vystupoval ve Vídni, ve Washingtonu, v Tokiu a mnoha dalších zemích.

Sonáta pro housle a klavír Leoše Janáčka vznikla podle skladatelových údajů roku 1914, na počátku světové války. Třetí větu s prvky scherza dokončil skladatel během práce na opeře Káťa Kabanová kolem roku 1920, zřetelným ohlasem práce na opeře je téma na začátku této věty. Tři akordy v jejím závěru odpovídají výbušným charakterem hlavnímu tématu houslí ve finální větě, celková nálada závěru však zůstává potemnělá.

V červnu 1941 napadla vojska německého wehrmachtu Sovětský svaz a sovětská vláda rozhodla o evakuaci uměleckých institucí do bezpečnějších oblastí. Sergej Prokofjev přesídlil roku 1942 do Alma-Aty, kam byla přeložena filmová studia z Leningradu a Moskvy.

Film byl ve válce důležitým prostředkem propagandy a Prokofjev byl pokládán za nepostradatelného autora doprovodné hudby. Právě v Alma-Atě začal komponovat Sonátu D dur op. 94, určenou původně pro flétnu a klavír, podle vlastních slov proto, že pociťoval nedostatek soudobé literatury pro tento nástroj. Dokončil ji roku 1943 v Permu na Urale, dalším útočišti umělců, evakuovaných z ohrožených území.

Základem Ukolébavky pro housle a klavír Gideona Kleina, byly verše, které vytvořil básník Emanuel Harusi během bojů o Tel Aviv roku 1929 pod dojmem zprávy, že se mu narodil syn. Gideon Klein využil Harusiho text a podložil jej vlastní hudbou. Ukolébavka je datovaná 6. únorem 1943 v Terezíně.

Erich Wolfgang Korngold se narodil v Brně do židovské rodiny, kvůli svému původu emigroval roku 1943 do Spojených států. Stal se průkopníkem filmové hudby, za hudební doprovod snímku Dobrodružství Robina Hooda získal cenu Oscar, na významné ocenění byl později ještě dvakrát nominován. Jeho scénická hudba byla také využita k velmi úspěšné inscenaci hry Mnoho povyku pro nic, uvedené roku 1920 ve vídeňském Schönbrunnu, pro niž Korngold - vzhledem k menšímu prostoru místa uvedení - adaptoval hudbu pro housle a klavír; z této úpravy pak vznikla suita o čtyřech větách.

Festival Věčná naděje zakončí svůj 5. ročník Pressburger Klezmer Bandem 25. března v pražském klubu Jazz Dock, 31. března Krása Quartetem v kostele sv. Vavřince a Hudbou Hradní stráže a Policie České republiky 3. dubna v kostele U Salvátora. Vstupenky na festival Věčná naděje zakoupíte v prodejní síti GoOut.

Autor: Anna Mašátová
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Kultura, volný čas

Rozhlasová Galerie Vinohradská 12 představí od 4. prosince výstavu My tři králové jdeme k vám

V Galerii Vinohradská 12 budou od 4. prosince představeny unikátní černobílé fotografie Josefa Vrážela, které zachycují útržky z koledování v rámci Tříkrálové sbírky na Valašsku a odhalují okouzlující krásu zdejší ...

Venkovní Galerie Vltavská končí, začíná v ní poslední výstava s příznačným názvem Co bude, Vltavská?

Ve venkovní Galerii Vltavská na kaskádách u stanice metra Vltavská Galerie hl. m. Prahy (GHMP) a Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zahájily devátou a ...

Advent a Vánoce ve středních Čechách: Betlémy, tradice a zážitky

Adventní čas si ve středních Čechách užijete naplno. Navštivte vánoční trhy, kde se ponoříte do kouzla vánoční atmosféry a ochutnáte tradiční lahůdky. ...

Vojenský historický ústav Praha láká na novou výstavu o čs. armádě na východní frontě

VHÚ Praha připravil výstavu k 80. výročí účasti čs. vojáků při osvobození Kyjeva. Za účasti ministryně obrany a dalších zástupců resortu obrany a Armá ...

Česká filharmonie oslaví ve Dvořákově síni Rudolfina sametovou revoluci debutem Antonia Pappana

První český orchestr provede na již tradičních Koncertech pro svobodu a demokracii Nänie Johannesa Brahmse, Houslový koncert e moll Felixe Mendelssohn ...

Čtvrtek 30.11.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes