PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

RegioJet, Člověk v tísni, ČD Cargo a Rail Cargo Group spouští humanitární vlakový most mezi Ukrajinou a Prahou

01.03.2022
Největší soukromý vlakový dopravce ve střední Evropě, RegioJet, reaguje na žádost Ukrajinských železnic a hlavního města Kyjev a od úterý - 1. března 2022 chystá velkokapacitní humanitární vlakový most, který bude denně v obou směrech spojovat Prahu a další města v České republice s Ukrajinou.
Ilustrační snímek | Foto: Regiojet, Student Agency
"Vlak bude určen pro humanitární přepravu osob zdarma. Zároveň ve směru na Ukrajinu bude vozit potraviny, léky, hygienické potřeby, spacáky a další vyžádanou pomoc. Ve vlaku budou jak lůžkové vozy s celkovou kapacitou až 400 míst (s dostatečnou kapacitou pro přepravu zavazadel), tak i nákladní paletové vozy pro přepravu humanitárního nákladu až do výše 600 palet denně dle aktuálních možností. Celkem počítáme až s dvacetivozovými vlaky - zajistíme pro Ukrajinu denně velkou kapacitu pro přepravu osob a humanitární pomoci", uvedl Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet.

Provoz spojů pokryje na své náklady dopravce RegioJet. Vlakové spoje pojedou jako noční vlaky z Prahy přes Polsko do pohraniční stanice Přemyšl (PL) a následně ve spolupráci s Ukrajinskými železnicemi bude náklad pokračovat přes Lvov až do Kyjeva. V opačném směru vlak IC Ukrajinských železnic ze Lvova do Přemyšle s přestupem na lůžkový vlak RegioJet do Ostravy, Olomouce, Pardubic a Prahy.

"Logistické a bezpečnostní problémy nám doposud bránily do země dopravovat více humanitární pomoci, potřeby jsou obrovské. Společný projekt využití vlaků s přeložením na Ukrajinské železnice a rozvoz do různých míst v napadené zemi je skvělý, a pokud se rozjede naplno, bude znamenat stovky a stovky tun, a to už je skutečně významná pomoc", říká Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni.

Přeprava humanitární pomoci na Ukrajinu společně s Člověkem v tísni, ČD Cargo a Rail Cargo Group


RegioJet na humanitárním vlakovém mostu pro Ukrajinu spolupracuje s Člověkem v tísni, ČD Cargo a Rail Cargo Group (člen skupiny ÖBB). Člověk v tísni zajišťuje logistiku shromažďování humanitární pomoci pro přepravu vlaky RegioJet na Ukrajinu; ČD Cargo a Rail Cargo Group poskytnou nákladní vozy. Každý den bude do vlaků z Prahy naloženo několik kamionů s paletami potřebné humanitární pomoci financované z veřejné sbírky SOS Ukrajina Člověka v tísni.

Přeprava cestujících zdarma


RegioJet se naopak postará o organizaci přepravy cestujících. Přeprava bude pro všechny zcela zdarma - kromě občanů Ukrajiny prchajícími před válkou budou moci spojů využít také například humanitární pracovníci a další organizace, které se budou potřebovat dostat v opačném směru na Ukrajinu (pokud o tuto přepravu má jakákoli organizace zájem, prosíme o informaci na email ukrajina@regiojet.cz). Místo si bude možné rezervovat za symbolickou 1 Kč (jedná se o administrativní poplatek, aby bylo možné spoje dát do rezervačního systému) přes rezervační systém RegioJet; přepravu budou ale moci využít i ti, kdo přijdou bez rezervace přímo k vlaku - personál RegioJetu zajistí jejich usazení. Vlak nabídne až 400 míst v lůžkových kupé. Cestující dostanou zdarma teplou večeři, snídani a vodu, vše jako dar od našich partnerů. RegioJet navíc už minulý týden nabídl všem občanům Ukrajiny, kteří se prokáží ukrajinskými doklady, možnost využití k přepravě všech vlakových spojů RegioJet zdarma. V případě vlakového mostu bude přeprava zdarma pro všechny cestující - bez ohledu na národnost, kteří prchají z válkou postižených oblastí.

Přeshraniční vlakový most je nejrychlejší cesta pomoci a evakuace


Vlakový most bude zřízen jako přeshraniční. To znamená, že zajistí přepravu vlakem přímo z Ukrajiny až do Prahy - bez nutnosti cesty po poškozených silnicích a přes ucpané hraniční přechody. V úseku Lvov - Přemyšl budou cestující cestovat IC soupravou Ukrajinských železnic, ve stanici Přemyšl pak bude přímý garantovaný přestup na soupravu vlaku RegioJet (toto opatření je potřebné s ohledem na různé rozchody železniční infrastruktury).

Právě přeshraniční vlakové spojení by mělo být nejrychlejší cestou, jak evakuovat ženy a děti z válkou zasaženého území. Ve spolupráci s Ukrajinskými železnicemi a pohraničními orgány by u spojů ze Lvova do Prahy mělo pohraniční odbavení proběhnout již v průběhu jízdy ve vlaku mezi Lvovem a Přemyšlem ve stanici Přemyšl Hl. již cestující pouze rychle přestoupí mezi soupravami Ukrajinských železnic a RegioJet. Díky tomu se vyhnou mnohahodinovému strastiplnému překračování hranice na silničním hraničním přechodu.

Další informace je možné získat přímo od Radima Jančury


RegioJet bude v následujících hodinách upřesňovat další detaily týkající se vlakového mostu pro Ukrajinu s tím, že první spoj bude vyjíždět v úterý 1. 3. 2022 ve večerních hodinách.

V úterý během nakládky v nákladovém areálu v Praze se uskuteční tisková konference Člověka v tísni a RegioJet. Čas bude upřesněn.

Novináři mohou využít jízdy prvního nočního vlaku v úterý večer z Prahy na polské hranice, účasten bude Radim Jančura i zástupce Člověka v tísni. Vlak pojede zpět ve středu večer z Polských hranic, příjezd do Prahy ve čtvrtek brzy ráno.

Pro další komunikaci, prosíme, o přímý kontakt na mobilní telefon Radima Jančury: 603 446 680.


Autor: Jiří Jahelka
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky

Na Mezinárodní den řek v neděli 22. září ožije Vltava a její nejbližší okolí v Praze 1. ročníkem multižánrového festivalu pro širokou veřejnost Poznej Vltavu. V oblasti od Podolské vodárny až po Starou čistírnu odpadních vod v Bubenči se budou konat ...

Středočeský kraj chce odkoupit pozemky pod budoucím parkovacím domem v Hostivici

Kraj hodlá vykupovat pozemky pod budoucím parkovacím domem P+R v těsné blízkosti hostivického nádraží. Radní na svém dnešním zasedání projednali úplat ...

Centrum zdraví a životního prostředí má od začátku července novou laboratoř

Na začátku července 2024 byla uvedena do provozu nová laboratoř Centra zdraví a životního prostředí SZÚ. Pracovníci Oddělení hygieny vody budou díky n ...

Správa železnic: Do Velké Chuchle se pojede bezpečně nadjezdem, pro chodce vznikne podchod

Častá čekání před staženými závorami ve Velké Chuchli budou už brzy minulostí, Správa železnic vybrala zhotovitele výstavby nadjezdu. Ve výběrovém říz ...

Praha má historicky první přímé spojení s Mongolskem do pouště Gobi s dopravcem Eznis Airways

Letiště Václava Havla Praha má poprvé v historii přímé lety do Mongolska. Spojení Prahy s hlavní městem Ulánbátar zajišťuje dopravce Eznis Airways od ...

Středa 17.7.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes