PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

RegioJet, Člověk v tísni, ČD Cargo a Rail Cargo Group spouští humanitární vlakový most mezi Ukrajinou a Prahou

01.03.2022
Největší soukromý vlakový dopravce ve střední Evropě, RegioJet, reaguje na žádost Ukrajinských železnic a hlavního města Kyjev a od úterý - 1. března 2022 chystá velkokapacitní humanitární vlakový most, který bude denně v obou směrech spojovat Prahu a další města v České republice s Ukrajinou.
Ilustrační snímek | Foto: Regiojet, Student Agency
"Vlak bude určen pro humanitární přepravu osob zdarma. Zároveň ve směru na Ukrajinu bude vozit potraviny, léky, hygienické potřeby, spacáky a další vyžádanou pomoc. Ve vlaku budou jak lůžkové vozy s celkovou kapacitou až 400 míst (s dostatečnou kapacitou pro přepravu zavazadel), tak i nákladní paletové vozy pro přepravu humanitárního nákladu až do výše 600 palet denně dle aktuálních možností. Celkem počítáme až s dvacetivozovými vlaky - zajistíme pro Ukrajinu denně velkou kapacitu pro přepravu osob a humanitární pomoci", uvedl Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet.

Provoz spojů pokryje na své náklady dopravce RegioJet. Vlakové spoje pojedou jako noční vlaky z Prahy přes Polsko do pohraniční stanice Přemyšl (PL) a následně ve spolupráci s Ukrajinskými železnicemi bude náklad pokračovat přes Lvov až do Kyjeva. V opačném směru vlak IC Ukrajinských železnic ze Lvova do Přemyšle s přestupem na lůžkový vlak RegioJet do Ostravy, Olomouce, Pardubic a Prahy.

"Logistické a bezpečnostní problémy nám doposud bránily do země dopravovat více humanitární pomoci, potřeby jsou obrovské. Společný projekt využití vlaků s přeložením na Ukrajinské železnice a rozvoz do různých míst v napadené zemi je skvělý, a pokud se rozjede naplno, bude znamenat stovky a stovky tun, a to už je skutečně významná pomoc", říká Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni.

Přeprava humanitární pomoci na Ukrajinu společně s Člověkem v tísni, ČD Cargo a Rail Cargo Group


RegioJet na humanitárním vlakovém mostu pro Ukrajinu spolupracuje s Člověkem v tísni, ČD Cargo a Rail Cargo Group (člen skupiny ÖBB). Člověk v tísni zajišťuje logistiku shromažďování humanitární pomoci pro přepravu vlaky RegioJet na Ukrajinu; ČD Cargo a Rail Cargo Group poskytnou nákladní vozy. Každý den bude do vlaků z Prahy naloženo několik kamionů s paletami potřebné humanitární pomoci financované z veřejné sbírky SOS Ukrajina Člověka v tísni.

Přeprava cestujících zdarma


RegioJet se naopak postará o organizaci přepravy cestujících. Přeprava bude pro všechny zcela zdarma - kromě občanů Ukrajiny prchajícími před válkou budou moci spojů využít také například humanitární pracovníci a další organizace, které se budou potřebovat dostat v opačném směru na Ukrajinu (pokud o tuto přepravu má jakákoli organizace zájem, prosíme o informaci na email ukrajina@regiojet.cz). Místo si bude možné rezervovat za symbolickou 1 Kč (jedná se o administrativní poplatek, aby bylo možné spoje dát do rezervačního systému) přes rezervační systém RegioJet; přepravu budou ale moci využít i ti, kdo přijdou bez rezervace přímo k vlaku - personál RegioJetu zajistí jejich usazení. Vlak nabídne až 400 míst v lůžkových kupé. Cestující dostanou zdarma teplou večeři, snídani a vodu, vše jako dar od našich partnerů. RegioJet navíc už minulý týden nabídl všem občanům Ukrajiny, kteří se prokáží ukrajinskými doklady, možnost využití k přepravě všech vlakových spojů RegioJet zdarma. V případě vlakového mostu bude přeprava zdarma pro všechny cestující - bez ohledu na národnost, kteří prchají z válkou postižených oblastí.

Přeshraniční vlakový most je nejrychlejší cesta pomoci a evakuace


Vlakový most bude zřízen jako přeshraniční. To znamená, že zajistí přepravu vlakem přímo z Ukrajiny až do Prahy - bez nutnosti cesty po poškozených silnicích a přes ucpané hraniční přechody. V úseku Lvov - Přemyšl budou cestující cestovat IC soupravou Ukrajinských železnic, ve stanici Přemyšl pak bude přímý garantovaný přestup na soupravu vlaku RegioJet (toto opatření je potřebné s ohledem na různé rozchody železniční infrastruktury).

Právě přeshraniční vlakové spojení by mělo být nejrychlejší cestou, jak evakuovat ženy a děti z válkou zasaženého území. Ve spolupráci s Ukrajinskými železnicemi a pohraničními orgány by u spojů ze Lvova do Prahy mělo pohraniční odbavení proběhnout již v průběhu jízdy ve vlaku mezi Lvovem a Přemyšlem ve stanici Přemyšl Hl. již cestující pouze rychle přestoupí mezi soupravami Ukrajinských železnic a RegioJet. Díky tomu se vyhnou mnohahodinovému strastiplnému překračování hranice na silničním hraničním přechodu.

Další informace je možné získat přímo od Radima Jančury


RegioJet bude v následujících hodinách upřesňovat další detaily týkající se vlakového mostu pro Ukrajinu s tím, že první spoj bude vyjíždět v úterý 1. 3. 2022 ve večerních hodinách.

V úterý během nakládky v nákladovém areálu v Praze se uskuteční tisková konference Člověka v tísni a RegioJet. Čas bude upřesněn.

Novináři mohou využít jízdy prvního nočního vlaku v úterý večer z Prahy na polské hranice, účasten bude Radim Jančura i zástupce Člověka v tísni. Vlak pojede zpět ve středu večer z Polských hranic, příjezd do Prahy ve čtvrtek brzy ráno.

Pro další komunikaci, prosíme, o přímý kontakt na mobilní telefon Radima Jančury: 603 446 680.


Autor: Jiří Jahelka
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

České dráhy prodaly zbývající část pozemků na smíchovském nádraží v Praze za dvě miliardy

České dráhy a společnost Sekyra Group podepsaly dohodu o odkupu zbývajících pozemků v okolí smíchovského nádraží, na kterých vyrůstá nová pražská čtvrť Smíchov City. Dohoda zahrnuje narovnání podmínek odkupu, které znamená výrazné navýšení ceny za ...

AOPK: Vznikla nová platforma k řešení problémů spojených s invazními druhy v ČR

PRŮHONICE - Odborníci na biologické invaze i ochránci přírody se sešli na půdě Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích, aby prodiskutovali, jak omezit ...

ČSÚ: Nové obecní volby se v sobotu konaly v deseti obcích

Voliči v deseti obcích na území šesti krajů v sobotu rozhodli o novém složení obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů zde klesl pod zákonem stanove ...

Prodejce drůbeže v Holešovické tržnici klamal zákazníky, prezentoval neexistující farmu

Inspektoři Státní veterinární správy z hlavního města odhalili při kontrole prodejce v Holešovické tržnici klamání spotřebitele ze strany jednoho z pr ...

ŘSD: Zahajujeme výstavbu protihlukové stěny u D1 v Praze - Šeberově

Už příští týden v úterý 19. září 2023 zahajují silničáři výstavbu protihlukové stěny u dálnice D1 v Praze - Šeberově. Provoz na nejvýznamnější dopravn ...

Úterý 26.9.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes