PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně otevřena nová hasičská stanice v Holešovicích

19.01.2022
V úterý 18. ledna 2022 byla slavnostně otevřena nová hasičská stanice v Holešovicích za účasti ministra vnitra Víta Rakušana, generálního ředitele HZS ČR generálmajora Vladimíra Vlčka, primátora Prahy Zdeňka Hřiba, náměstka primátora pro bezpečnost petra Hlubučka, starosty MČ Prahy 7 Jana Čižinského, ředitele pražských hasičů plk. Luďka Prudila a bývalého ředitele HZS hl. m. Prahy brig. gen. Romana Hlinovského. Na tento slavnostní akt byla pozvána další řada významných hostů, bývalí a současní příslušníci HZS hl. m. Prahy a další hosté.
Foto: HZS hlavního města Prahy
Před polednem ministr vnitra spolu s řečníky přestřihli pásku a pak si novou stanici prohlédli hosté v doprovodu ředitele pražských hasičů a velitele stanice. Ministr vnitra také spolu s generálním ředitelem a primátorem vyhlásil symbolický slavnostní výjezd hasičské jednotky na historický zvon.

"Dva koronavirové roky jsme dennodenně viděli, jak jsou hasiči nepostradatelní. Je nutné jim za to děkovat, ale lepší než slova jsou činy. Je skvělé, že hasiči z pražských Holešovic už nemusí jezdit zachraňovat životy z 80leté staré dřevěné budovy, ale mají konečně důstojné zázemí," popřál hasičům ministr vnitra Vít Rakušan.

"Při mimořádných událostech se na naše hasiče můžeme vždy plně spolehnout, a proto je úkolem hlavního města Prahy být jim stabilním partnerem. Abychom umožnili výstavbu moderní stanice, převedli jsme potřebné pozemky bezplatně na stát. Těší mě, že dnešním dnem jsme definitivně napravili dluh vůči pražským hasičům, kteří se po desítkách let dočkali důstojného zázemí pro výkon své náročné práce," říká Zdeněk Hřib, primátor hlavního města.

"Jsem velmi rád, že se nám po tolika letech podařilo otevřít novou stanici v Praze-Holešovicích, která se stává centrální stanicí pražských hasičů. Mou snahou vždy bylo a bude zajistit pro hasiče to nejlepší možné zázemí. Věřím, že podobně se nám povede zrekonstruovat i jiné stanice v ČR, kde hasiči v současné chvíli nemají zcela vyhovující podmínky pro výkon služby. Hasičům přeji mnoho úspěšných výjezdů se šťastným koncem," řekl generální ředitel HZS ČR, genmjr.. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA

"I díky skvělé spolupráci a koordinaci složek Integrovaného záchranného systému patří Praha mezi nejbezpečnější města na světě. Tuto spolupráci dále rozvíjíme. Od roku 2023 bude v tomto areálu sídlit také stanoviště Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy," říká náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček.

"Chtěl bych hlavně poděkovat svým kolegům, kteří se na přípravě, realizaci a zprovoznění nové holešovické stanice podíleli," řekl ředitele HZS hl. m. Prahy plk. Luděk Prudil.

Původní stanice byla postavena jako jedna ze sedmi provizorních stanic v roce 1942 v období protektorátu Čechy a Morava.

O výstavbě bylo rozhodnuto také na základě předpokladu hrozících náletů spojeneckými letadly v průběhu 2. světové války. Rozhodnutí vydal tehdejší velitel hasičského sboru v Praze, plk. Bruno Petersen, dříve požární ředitel města Düsseldorf.

Toto zásadní rozhodnutí lze považovat za historicky první plošné pokrytí území hlavního města Prahy. Stanice Holešovice byla poslední dochovanou stanicí z této doby.

Projektová příprava na výstavbu nové centrální stanice byla zahájena v roce 2015. Dne 31.10.2016 bylo vydáno rozhodnutí u umístění stavby. 28.6.2017 Stavební úřad Ministerstva vnitra ČR vydal stavební povolení na celý areál HS Holešovice. 12.8.2019 byla podepsána smlouva o dílo na zhotovení první etapy projektu, objektu centrální výjezdové stanice, s firmou Garden Line a VÁHOSTAV. Stavba samotná byla zahájena 1.9.2019.

Stavba byla postavena za 367 289 861,72 korun.

Na stanici bude organizovaný výjezd dvou družstev 1+5 a jednoho družstva 1+3. Dále zde bude automobilový žebřík, plynový hasicí automobil, velkoobjemová cisterna a technický automobil potápěčů se člunem včetně barokomory. Stanice bude fungovat jako opěrný bod pro práci pod vodní hladinou a bude sloužit pro zásahy u dopravních nehod.

Na stanici budou také velící důstojníci směn. Ze stanice bude vypravován odřad v souvislosti s mezinárodními záchrannými operacemi do zahraničí nebo pomoci ostatním HZS krajů v rámci ústřední koordinace. Na stanici typu C3 budou sloužit tři směny, v každé 26 hasičů. Minimální počet na směnu je 19 hasičů.

V hasebním obvodu stanice jsou Bohnice, Březiněves, Bubeneč, Čakovice, Čimice, Ďáblice, Dolní Chabry, Hloubětín, Holešovice, Kobylisy, Letňany, Libeň, Prosek, Střížkov, Troja, Třeboradice a Vysočany.

Bude také zahájena výstavba budovy B, tedy administrativního objektu, navazujícího na budovu A. Na základě požadavku MČ Prahy 7 byl pozměněn původní návrh a jako dominanta ul. Argentinská byla navržena devítipodlažní výšková budova.

Dokumentace pro provedení stavby budovy B byla HZS hl. m. Prahy předána dne 30.4.2020. Stavební povolení - změna části stavby, byla SÚ MV ČR vydána 13.3.2020.

V roce 2023 bude v areálu dislokováno stanoviště ZZS hl. m. Prahy. V následujících letech je plánována výstavba budovy C pro ředitelství Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy.

Zdroj: HZS hlavního města Prahy
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

České dráhy prodaly zbývající část pozemků na smíchovském nádraží v Praze za dvě miliardy

České dráhy a společnost Sekyra Group podepsaly dohodu o odkupu zbývajících pozemků v okolí smíchovského nádraží, na kterých vyrůstá nová pražská čtvrť Smíchov City. Dohoda zahrnuje narovnání podmínek odkupu, které znamená výrazné navýšení ceny za ...

AOPK: Vznikla nová platforma k řešení problémů spojených s invazními druhy v ČR

PRŮHONICE - Odborníci na biologické invaze i ochránci přírody se sešli na půdě Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích, aby prodiskutovali, jak omezit ...

ČSÚ: Nové obecní volby se v sobotu konaly v deseti obcích

Voliči v deseti obcích na území šesti krajů v sobotu rozhodli o novém složení obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů zde klesl pod zákonem stanove ...

Prodejce drůbeže v Holešovické tržnici klamal zákazníky, prezentoval neexistující farmu

Inspektoři Státní veterinární správy z hlavního města odhalili při kontrole prodejce v Holešovické tržnici klamání spotřebitele ze strany jednoho z pr ...

ŘSD: Zahajujeme výstavbu protihlukové stěny u D1 v Praze - Šeberově

Už příští týden v úterý 19. září 2023 zahajují silničáři výstavbu protihlukové stěny u dálnice D1 v Praze - Šeberově. Provoz na nejvýznamnější dopravn ...

Čtvrtek 28.9.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes