PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

První projekt hl. m. Prahy na Dostupné družstevní bydlení by měl vzniknout v Praze 5

02.11.2021
Rada hl. m. Prahy schválila uzavření Memoranda o spolupráci při realizaci projektu Dostupného družstevního bydlení v lokalitě Radlická s městskou částí Praha 5. Hlavní město chce založit bytové družstvo a následně by zde mělo vzniknout až 266 nových bytů. Cílem je přispět k rozšíření možností cenově dostupného bydlení pro obyvatele na území Prahy.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Projekt podpory Dostupného družstevního bydlení s participací hlavního města schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy v prosinci 2020. V dalším kroku se hlavní město zaměřilo na vytipování potenciálně vhodných lokalit pro výstavbu družstevního bydlení, z nichž byly jako první vybrány pozemky v Radlické ulici v Praze 5, které jsou ve vlastnictví hl. m. Prahy.

"V České republice je druhé nejhůře dostupné bydlení v Evropě. Ceny bytů zde letí vzhůru šestkrát rychleji než příjmy a nejhorší je situace v hlavním městě. Družstevní bydlení je tou nejrychlejší cestou, jak můžeme obyvatelům Prahy pomoci získat cenově dostupnější bydlení - a to nejenom pro mladé rodiny či seniory, ale také pro zástupce profesí klíčových pro chod a rozvoj města, například učitele, zdravotníky, hasiče nebo strážníky," uvedla radní pro oblast legislativy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová a dodala: "V současné době zahajujeme projekt výstavby Dostupného družstevního bydlení na Praze 5 v lokalitě Radlická. Spolupracujeme i s dalšími městskými částmi, kde připravujeme rovněž založení bytových družstev. Ve fázi příprav jsme momentálně s městskou částí Praha 12 a zájem projevily i městské části Praha 10, Praha 13 a Praha 8."

Pro přípravu záměru na Radlické je nutná spolupráce hlavního města s městskou částí Praha 5, jejímž výsledkem je nyní schválené memorandum o vzájemné součinnosti. Expertní posouzení a konzultace z pohledu developerské přípravy dodala Pražská developerská společnost.

Po samotném uzavření memoranda by se následující kroky měly týkat především ekonomických a právních aspektů spojených se založením družstva, jako je vytvoření detailního záměru projektu a pořízení související dokumentace nebo například zpracování odhadu investice hlavního města spojené s nabytím družstevního podílu a tomu odpovídajících práv k bytovým jednotkám v projektu Radlická.

Objekt pro dostupné družstevní bydlení na Radlické by měl mít po dokončení v příštích letech hrubou podlažní plochu zhruba 20 tisíc metrů čtverečních a skládat by se měl minimálně ze dvou bloků se samostatnými vchody. Bytů by se zde mohlo nacházet 221 až 266, jejich průměrná výměra se má pohybovat v rozmezí 54 až 65 metrů čtverečních.

Vzhledem ke stále vyšším cenám nemovitostí v hlavním městě, které již několik let rostou průměrným tempem minimálně 10 % ročně, je smyslem chystaných projektů Dostupného družstevního bydlení výstavba cenově přijatelného družstevního bydlení určeného zejména pro střední příjmové skupiny, které mají problém dosáhnout na vlastní bydlení.

"Hlavním prvkem, který snižuje cenu družstevního bydlení, je skutečnost, že družstva jako neziskové subjekty staví byty levněji než komerční developeři, a díky podpoře hlavního města navíc nebudou muset při zahájení stavby platit za pozemek. Pozemky pro družstevní bydlení poskytne město tak, že k nim zřídí družstvům právo stavby. Pozemky však nadále ve vlastnictví města zůstanou. Družstevníci budou za to prostřednictvím družstva ročně odvádět městu příspěvek do Fondu rozvoje dostupného bydlení. Po splacení úvěru na výstavbu si družstvo bude moci pozemek za předem stanovených podmínek od města odkoupit. Výsledná úspora nákladů na bydlení pro člena družstva může v součtu dosáhnout 25 až 30 procent ve srovnání s tržními cenami," popsala podrobnosti projektu radní Hana Kordová Marvanová.

Projekt ale bude výhodný také pro město, které se rovněž stane členem družstva a v realizovaných projektech bude v budoucnu mít dispoziční právo k jedné třetině bytů. Ty bude následně podnajímat potřebným občanům a tímto způsobem hl. m. Praha obrátí trend dosavadních let, kdy se neustále snižoval počet městských bytů, kterých má město velký nedostatek.

Zdroj: Hlavní město Praha
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Další fáze projektu Energetická opatření v areálu MŠMT byla dokončena

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dokončilo další fázi projektu s názvem "Energetická opatření v areálu MŠMT", jehož realizace probíhá od roku 2021. Projekt tak navazuje na dlouhodobý cíl resortu šetřit provozní náklady, jejichž podstatná ...

VZP: Pacientů s HIV přibylo, Česko je nadále zemí s nízkým počtem pacientů

Vloni přibylo 676 nových případů infekce HIV u pojištěnců VZP. Za léčbu 2800 pacientů pojišťovna vloni zaplatila více než 500 milionů korun, nejvíce z ...

Opravu starého železničního mostu na Výtoni podporuje pouze 20 % veřejnosti, ukázal průzkum Správy železnic

Je třeba modernizovat železniční dopravu, nebo přihlédnout raději k památkové ochraně? Je lepší postavit nový most na Výtoni, nebo opravit starý? Tyto ...

Dánští architekti promění pražské hlavní nádraží na Šťastný Hlavák

Dánské studio Henning Larsen Architects v soutěžním dialogu na úpravy území hlavního nádraží v Praze zvítězilo se svým návrhem Šťastný Hlavák. Jeho hl ...

Blíží se advent a s ním i tradiční vánoční vozidla MHD, letos rozsvítí 17 českých měst

Dopravní podniky v sedmnácti městech České republiky zpestří svým cestujícím adventní čas speciálně vyzdobenými vozy. Vánoční atmosféru v ulicích dola ...

Čtvrtek 30.11.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes