PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Julia Klöcknerová kritizuje SPD za postup v Meklenbursku-Předním Pomořansku

19.10.2021
Volby do německého Spolkového sněmu skončily pro dosud vládnoucí koalici CDU/CSU nepříjemnou prohrou a je zřejmé, že po odchodu kancléřky Angely Merkelové bude muset o své místo na politickém výsluní tvrdě bojovat. O tom informuji Aktuální Zprávy.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Pozornost německých i světových médií se nyní samozřejmě soustředí především na vyjednávání o vládě na celostátní úrovni, také na regionální úrovni se toho ale děje hodně. Příkladem může být Meklenbursko-Přední Pomořansko, kde si vítězná SPD za svůj postup při vyjednávání o koalici vysloužila ostrou kritiku místopředsedkyně CDU Julie Klöcknerové.

Volby a Meklenbursko-Přední Pomořansko


Volby ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko jasně vyhrála Sociální demokracie současné premiérky této spolkové země Manuely Schwesigové s téměř 40 procenty hlasů. Druhá AfD získala 16,7 procenta, CDU 13,3 procenta, Levice 9,9 procenta, Zelení 6,3 procenta a FDP 5,8 procenta.

Místopředsedkyně CDU a ministryně zemědělství Julia Klöcknerová výsledek své strany nikterak neomlouvá a jasně říká, že jde o velký propadák. Současně však ostře kritizuje SPD za to, jakým způsobem chce v Meklenbursku-Předním Pomořansku vytvářet koalici. Sama Klöcknerová ve svém volebním obvodu Kreuznach prohrála, ve Spolkovém sněmu ale zasedne, neboť figurovala i na celostátní kandidátní listině Křesťansko-demokratické Unie (CDU).

Problémy s Levicí


SPD chce v Meklenbursku-Předním Pomořansku, spolkové zemi na severovýchodě Německa u Baltského moře, vytvořit koalici s Levicí (Die Linke). Podobná koalice již v Meklenbursku vládla v letech 1998-2006 (byť SPD v ní byla v roli menšího partnera). V té době šlo o první čistě "rudou" vládu spolkové země v Německu a proti jejímu vzniku bylo dokonce i vedení SPD. A kritice čelí SPD za toto spojení i v současné době.

Hlavním problémem je předseda Levice v Meklenbursku-Předním Pomořansku Torsten Koplin, resp. jeho minulost. Koplin pochází z bývalé NDR a sloužil u strážního pluku "Felix Dzeržinskij" fungujícího v rámci východoněmecké tajné policie Stasi. A jako třešnička na dortu potom slouží fakt, že se ke své minulosti v zásadě hrdě hlásí.

Také současné politické názory Torstena Koplina jsou hodně kontroverzní a rozhodně nenaznačují, že by prošel jakoukoliv vnitřní proměnou. Koplin je otevřeně proruský. Ochotně se např. účastnil Ruskem režírovaného "referenda" na Krymu, které následovalo po jeho protiprávní anexi a které mělo tento násilný akt legalizovat.

Torsten Koplin je také jedním z autorů textu, který schvaluje stavbu Berlínské zdi a označuje ji za "rozumnou". Dobu, kdy byla Evropa rozdělena železnou oponou dokument popisuje jako období "mírového soužití v Evropě".

Kritika SPD


Meklenbursko-Přední Pomořansko samozřejmě není celé Německo, jedná se o jednu spolkovou zemi. Přesto ale tamní situace budí pozornost. Místopředsedkyně CDU a ministryně ve vládě Angely Merkelové Julia Klöcknerová okomentovala situaci v Meklenbursku následujícím způsobem:
"Skutečnost, že SPD v Meklenbursku-Předním Pomořansku chce vytvořit koalici s Levicí, jejíž předseda byl pravděpodobně neoficiálním důstojníkem státní bezpečnosti NDR, je překvapující, že SPD zapomíná na historii."

Jednou ze dvou dalších realistických alternativ pro SPD by bylo v Meklenbursku vytvoření dvoubarevné vlády právě s CDU. I přes své výrazné vítězství by totiž SPD nedosáhla na většinu v případě spolupráce se Zelenými či s FDP. A krajně pravicovou AfD odmítají sociální demokraté spolupracovat zcela. Nabízí se ještě trojčlenná koalice kopírující pravděpodobnou německou vládní koalici SPD, Zelených a FDP.
Je otázkou, do jaké míry se do vytváření koalice v Meklenbursku-Předním Pomořansku vloží celostátní vedení Sociální demokracie, pro kterou se může jednat o potenciální zdroj problémů ve chvíli, kdy se v Německu ujímá vlády.Autor: St
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Národní technické muzeum dokončilo generální opravu parní lokomotivy 464.102 Ušatá

Národní technické muzeum dokončilo generální opravu parní lokomotivy 464.102 "Ušatá" z roku 1940, která je unikátním dokladem meziválečné československé konstrukční školy parních lokomotiv. Po proběhlé opravě se lokomotiva stala plně provozním ...

Kontaktní centrum AAA AUTO se dostalo mezi finalisty evropské prestižní soutěže Call center

Call centrum AAA AUTO založila v roce 1998 současná generální ředitelka skupiny AURES Holdings Karolína Topolová s pouhými pěti zaměstnanci a rozpočte ...

Na lince PID 413 budou nasazeny čtyři nové moderní autobusy IVECO Crossway LE 14,5m

"Při zahájení provozu autobusové linky 413 jsme slíbili, že nejpozději do konce tohoto roku budou nasazeny moderní kapacitní autobusy, které byly dopr ...

V Praze pojedou o víkendu mikulášské parní vlaky, cestující se můžou těšit i na Čertohráček

Na první prosincový víkend připravily České dráhy ve spolupráci s organizací ROPID a dalšími partnery tradiční mikulášské jízdy parními vlaky. Centrem ...

Český svaz ochránců přírody pořádá 1. prosince lichenologický seminář s ukázkou některých druhů lišejníků

PRAHA - V pátek 1. prosince 2023 pořádá Český svaz ochránců přírody lichenologický seminář s ukázkou některých druhů lišejníků, typických pro ovocné s ...

Úterý 28.11.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes