PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Julia Klöcknerová kritizuje SPD za postup v Meklenbursku-Předním Pomořansku

19.10.2021
Volby do německého Spolkového sněmu skončily pro dosud vládnoucí koalici CDU/CSU nepříjemnou prohrou a je zřejmé, že po odchodu kancléřky Angely Merkelové bude muset o své místo na politickém výsluní tvrdě bojovat. O tom informuji Aktuální Zprávy.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Pozornost německých i světových médií se nyní samozřejmě soustředí především na vyjednávání o vládě na celostátní úrovni, také na regionální úrovni se toho ale děje hodně. Příkladem může být Meklenbursko-Přední Pomořansko, kde si vítězná SPD za svůj postup při vyjednávání o koalici vysloužila ostrou kritiku místopředsedkyně CDU Julie Klöcknerové.

Volby a Meklenbursko-Přední Pomořansko


Volby ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko jasně vyhrála Sociální demokracie současné premiérky této spolkové země Manuely Schwesigové s téměř 40 procenty hlasů. Druhá AfD získala 16,7 procenta, CDU 13,3 procenta, Levice 9,9 procenta, Zelení 6,3 procenta a FDP 5,8 procenta.

Místopředsedkyně CDU a ministryně zemědělství Julia Klöcknerová výsledek své strany nikterak neomlouvá a jasně říká, že jde o velký propadák. Současně však ostře kritizuje SPD za to, jakým způsobem chce v Meklenbursku-Předním Pomořansku vytvářet koalici. Sama Klöcknerová ve svém volebním obvodu Kreuznach prohrála, ve Spolkovém sněmu ale zasedne, neboť figurovala i na celostátní kandidátní listině Křesťansko-demokratické Unie (CDU).

Problémy s Levicí


SPD chce v Meklenbursku-Předním Pomořansku, spolkové zemi na severovýchodě Německa u Baltského moře, vytvořit koalici s Levicí (Die Linke). Podobná koalice již v Meklenbursku vládla v letech 1998-2006 (byť SPD v ní byla v roli menšího partnera). V té době šlo o první čistě "rudou" vládu spolkové země v Německu a proti jejímu vzniku bylo dokonce i vedení SPD. A kritice čelí SPD za toto spojení i v současné době.

Hlavním problémem je předseda Levice v Meklenbursku-Předním Pomořansku Torsten Koplin, resp. jeho minulost. Koplin pochází z bývalé NDR a sloužil u strážního pluku "Felix Dzeržinskij" fungujícího v rámci východoněmecké tajné policie Stasi. A jako třešnička na dortu potom slouží fakt, že se ke své minulosti v zásadě hrdě hlásí.

Také současné politické názory Torstena Koplina jsou hodně kontroverzní a rozhodně nenaznačují, že by prošel jakoukoliv vnitřní proměnou. Koplin je otevřeně proruský. Ochotně se např. účastnil Ruskem režírovaného "referenda" na Krymu, které následovalo po jeho protiprávní anexi a které mělo tento násilný akt legalizovat.

Torsten Koplin je také jedním z autorů textu, který schvaluje stavbu Berlínské zdi a označuje ji za "rozumnou". Dobu, kdy byla Evropa rozdělena železnou oponou dokument popisuje jako období "mírového soužití v Evropě".

Kritika SPD


Meklenbursko-Přední Pomořansko samozřejmě není celé Německo, jedná se o jednu spolkovou zemi. Přesto ale tamní situace budí pozornost. Místopředsedkyně CDU a ministryně ve vládě Angely Merkelové Julia Klöcknerová okomentovala situaci v Meklenbursku následujícím způsobem:
"Skutečnost, že SPD v Meklenbursku-Předním Pomořansku chce vytvořit koalici s Levicí, jejíž předseda byl pravděpodobně neoficiálním důstojníkem státní bezpečnosti NDR, je překvapující, že SPD zapomíná na historii."

Jednou ze dvou dalších realistických alternativ pro SPD by bylo v Meklenbursku vytvoření dvoubarevné vlády právě s CDU. I přes své výrazné vítězství by totiž SPD nedosáhla na většinu v případě spolupráce se Zelenými či s FDP. A krajně pravicovou AfD odmítají sociální demokraté spolupracovat zcela. Nabízí se ještě trojčlenná koalice kopírující pravděpodobnou německou vládní koalici SPD, Zelených a FDP.
Je otázkou, do jaké míry se do vytváření koalice v Meklenbursku-Předním Pomořansku vloží celostátní vedení Sociální demokracie, pro kterou se může jednat o potenciální zdroj problémů ve chvíli, kdy se v Německu ujímá vlády.Autor: St
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Praha hledá úspory v energetice, ušetří při rekonstrukci Vinohradského divadla i Průmyslového paláce

Oddělení energetického manažera Magistrátu hl. m. Prahy pomáhá městským částem hledat úspory v energetice a plnit legislativu a Klimatický plán hl. m. Prahy. Za tři roky svého fungování kromě pořádání odborných seminářů a vzdělávání pomohlo ...

Národní pedagogické muzeum a knihovna JAK bude mít od 1.8. novou ředitelku

S účinností k 1. srpnu 2024 jmenoval ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek na základě výsledků výběrového řízení do funkce ředitelky Nár ...

Ministerstvo financí: Auditoři vystoupí na podzimní zakázkové tour v krajských městech

V říjnu odstartuje v Praze série konferencí určená pro zadavatele veřejných zakázek s názvem "VZ Tour 2024 - Inspirace a inovace ve veřejných zakázkác ...

Na tratích ve Středočeském kraji jezdí už šest RegioFoxů v barvách PID

Už šest moderních motorových jednotek RegioFox PID vozí cestující na tratích ve Středočeském kraji. Jednotky s čísly 004, 005, 008, 018, 019 a 020 voz ...

Hlavní město Praha našlo pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve 12 pražských lokalitách

Praha uzavře pachtovní smlouvy na 12 svých zemědělských pozemků. Celkem se podařilo zajistit ekologicky šetrné hospodaření na 187 hektarech v lokalitá ...

Čtvrtek 25.7.2024
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes