PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Oprava tramvajové tratě mezi Výtoní a Podolskou vodárnou uzavře Vyšehradský tunel

05.08.2021
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začne v sobotu 7. srpna 2021, zhruba od půlnoci z pátku, s opravou tramvajové tratě v úseku mezi Výtoní a Podolskou vodárnou včetně důležitého úseku přímo ve Vyšehradském tunelu. Proto bude do pátku 27. srpna 2021, do půlnoci na sobotu, přerušen provoz tramvají v celém úseku Výtoň - Podolská vodárna a vyloučena automobilová doprava ve Vyšehradském tunelu, který během prací zůstane přístupný pouze pro pěší a cyklisty. DPP během výluky výrazně posílí pravidelnou autobusovou linku č. 134 a částečně také linky č. 118 a 190 pro zajištění náhradního dopravního spojení, současně zavede náhradní lodní dopravu X21. Cestující budou moci ve vyloučeném úseku využít zdarma také služby sdílených jízdních kol Rekola, které budou k dispozici 24 hod. denně.
Foto: pvk.cz
DPP bude v úseku Výtoň - Podolská vodárna měnit kolejnice a oblouky, které zde sloužily uplynulých 13 let. Nejdůležitější část prací je přímo ve Vyšehradském tunelu, kde jsou tři oblouky za sebou. Navíc je zde nutné z vozovky odfrézovat asfalt, aby bylo možné oblouky vyměnit. Proto bude během prací ve Vyšehradském tunelu zcela vyloučena také automobilová doprava, tunel bude sloužit pouze pro pěší a cyklisty. DPP také v křižovatce na Výtoni vymění část kolejového rozvětvení z roku 2004.

Oprava tramvajové tratě mezi Výtoní a Podolskou vodárnou se dotkne 9 tramvajových linek, které budou jezdit po změněných trasách. V úseku Podolská vodárna - Sídliště Modřany DPP během výluky ve Vyšehradském tunelu zavede celodenně včetně víkendů ostrovní tramvajový provoz na lince č. 21.

"Prahu je nutné rozvíjet, ale musíme se také zodpovědně starat o stávající infrastrukturu a v úseku mezi Výtoní a Podolskou vodárnou se kolejnice a oblouky neměnily 13 let. Pražané budou moct využít náhradní autobusovou, vodní ale také cyklistickou dopravu. Růžová kola společnosti Rekola budou v úseku výluky zdarma pro každého. Zároveň cyklisté i chodci budou mít po dobu oprav zpřístupněný Vyšehradský tunel, aby se mohli pohodlně a rychle dostat do centra města. Je skvělé, když můžeme spojit síly se soukromým sektorem a přijít s neotřelým řešením, díky kterému bude i po dobu oprav snadné se pohybovat po Praze. Pokud se nám náhradní cyklistická doprava osvědčí a Pražané si ji oblíbí, začneme ji zavádět pravidelně. V centru je organizace náhradní dopravy logisticky a prostorově velmi náročná, a to kola mohou efektivně řešit," řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

"Praha 2 chápe, že koleje se opravit musí. V době výluky bude v rámci možností zajištěna maximální dostupná náhradní doprava. Je škoda, že se městu zatím nedaří zajistit lávku pro pěší a cyklisty kolem Vyšehradské skály, vše by šlo ještě lépe. Jinde jsou taková řešení na rozdíl od tuzemska chápána jako obohacení a nikoli jako degradace památky," řekl Václav Vondrášek, místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí, výstavby, územního rozvoje a památkové péče.

"Opravy kolejí jsou nezbytné pro funkční MHD, věřím, že ty tři neděle všichni přečkáme bez zásadní újmy. Po řadě špatných zkušeností je poslední dobou mnohem větší obava z toho, jaká omezení pro normální dopravu a místní obyvatele bude výsledek oprav či rekonstrukcí znamenat po realizaci," uvedl Zdeněk Kovářík, 1. místostarosta městské části Praha 4 pro oblast financí, dopravy a evropských fondů.

Náhradní autobusová doprava


Jako náhradní autobusová doprava bude primárně sloužit výrazně posílená linka č. 134 (pro úsek mezi Podolskou vodárnou a stanicí metra Pražského povstání), v zastávce Pražského povstání bude možné kromě metra využít i přestup na pravidelné tramvajové linky (č. 18 a 19). Dále budou částečně posíleny linky č. 118 (pro úsek mezi Podolím a Smíchovským nádražím) a 190 (mezi Modřany, Braníkem a Smíchovským nádražím). DPP doporučuje pro cesty z oblasti Modřan, Braníka či Podolí směr centrum a naopak volit uvedené autobusové linky směrující ke stanicím metra Pražského povstání, resp. Smíchovské nádraží, a následně využít linky metra.

Náhradní cyklistická a vodní doprava


Ve vyloučeném úseku budou moci cestující využít služby sdílených jízdních kol Rekola.

"Jízdu mezi dvěma výlukovými stojany hradí náš partner Urban Monkey. Vše funguje velmi podobně jako při výluce na Libeňském mostě v roce 2018, kde jsme též poskytovali náhradní cyklodopravu mezi dvěma body hrazenou partnerem," řekl Jan Střecha ze společnosti Rekola.

Výlukové stojany budou na Výtoni na náplavce pod Vyšehradským železničním mostem a na Podolském nábřeží u cyklostezky nedaleko zastávky Podolská vodárna. "Vyšehradský tunel je páteřním spojením centra Prahy s její jižní části, jsme proto rádi, že ve spolupráci se všemi zúčastněnými můžeme při výluce poskytnout naše služby pro cestující na daném úseku zdarma. Věříme, že sdílená kola nejsou MHD konkurencí, ale naopak skvělým doplňkem," dodal Jan Střecha.

Pro vypůjčení kola je nutné mít nainstalovanou aplikaci Rekola, kterou je možné si stáhnout zdarma z AppStore nebo Google Play. Po rychlé registraci si cestující načte QR kód, který se nachází uvnitř košíku, a zámek se sám odemkne. Pro vrácení stačí zacvaknout zpátky zámek páčkou a kolo v aplikaci vrátit. Bezplatných 30 minut jízdy platí ze stojanu na Náplavce do stojanu u Podolské vodárny a opačným směrem. V případě prodloužení jízdy do dalších stojanů se celá výpůjčka hradí dle standardní sazby.

Cestujícím bude denně v době od 6:00 do 22:00 sloužit také náhradní lodní doprava X21. Zastávky lodí jsou na náplavce Rašínova nábřeží umístěny u přístavních mol Výtoň, u Podolské vodárny pak na přístavní hrázi za areálem Yacht Club CERE. Přístupy na mola nejsou bohužel bezbariérové a nejsou vhodné ani pro cestující s dětskými kočárky.

Zdroj: Dopravní podnik hl. m. Prahy
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Na výtoňském mostě dojde od neděle k dalším omezením, dotknou se tisíců cestujících denně

PRAHA - Na základě aktuálních výstupů z měření a s ohledem na zajištění maximální bezpečnosti cestujících se Správa železnic rozhodla přistoupit k výrazným omezením provozu na výtoňském mostě. Změny začnou platit od neděle 10. prosince společně s ...

NPÚ odmítl, že by zapsal novou odbavovací halu pražského hlavního nádraží do katalogu kulturních památek účelově

NPÚ se podivuje nad tím, že památková ochrana nové odbavovací haly (NOH) je pro MHMP, SŽ a DPP překvapením. Na společných jednáních s organizátory sou ...

Nový jízdní řád 2024 v Praze a ve Středočeském kraji

V neděli 10. prosince 2023 začne na železnici platit nový jízdní řád. Rozsah objednávky regionální dopravy v hlavním městě a Středočeském kraji bude z ...

Letošní flotila vánočních vozů DPP se rozrostla na 11 vozů, premiéru má autobus SOR NB 18 a koledy v tramvaji 14T

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v sobotu na obou dvorech vozovny Střešovice rozsvítil flotilu vánočně nazdobených vozidel a tradičně ji k zahájení ...

Informace Ministerstva kultury k Hlavnímu nádraží v Praze

Pokud se jedná o případné úpravy odbavovací haly Hlavního nádraží v Praze, postavené v roce 1977, je nutné tyto úpravy konzultovat s odborem památkové ...

Středa 6.12.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes