PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Přes 200 zájezdových dopravců se sjede v Praze na protestní jízdu

18.12.2020
Více než 220 zájezdových autobusových autobusů přijede v neděli 20. prosince do Prahy protestovat proti nedostatečné státní podpoře v době, kdy již od jara nemají téměř žádné zakázky a jsou neustále přehlíženým sektorem. Na rozdíl od restaurací či hotelů pro ně totiž vláda nechystá žádnou další pomoc, a to i přes skutečnost, že dopravci očekávají první zakázky nejdříve v půlce roku 2021. V neděli tak padne rekord v počtu nejvíce autobusů na jednom místě, byť o takové prvenství asi dopravci nestáli.
Foto: prkonektor.cz
Účast na akci pořádanou iniciativou Za autobusy již potvrdilo více než 200 dopravců. Část z nich ovšem nepřijede svým vlastním autobusem - čtvrtina z již potvrzených účastníků má totiž všechny vozy již zadeponované. Od začátku pandemie totiž přišli o téměř všechny příjmy a nemají dostatek peněz na to, aby vozy z depozitu uvedli znovu do provozu a udělali jejich řádný servis a tím zajistili bezpečný provoz.

Tisíce autobusů v garážích
Zatímco přes 220 autobusů se sjede na parkoviště v pražských Letňanech, odkud vyrazí na protestní jízdu k Letišti Václava Havla, další tisíce jsou zavřené v garážích. Někteří dopravci mají registrační značky v depozitu, protože neměli za podzim žádné zakázky, jiní museli dokonce propustit všechny zaměstnance včetně řidičů.

"Už na jaře přišlo podle našeho průzkumu 64 procent dopravců o všechny jízdy, další pětina pak nejméně o devadesát procent jízd. Doufali jsme, že na podzim se s návratem dětí do škol situace zlepší, jenže přišla druhá vlna a my opět nemáme pro koho jezdit - ke konci listopadu se dopravci dostali na 3 % jízd oproti dlouhodobému průměru, v prosinci to vypadá na čistou nulu - nejsou vánoční večírky, výlety na hory, prostě nic," vysvětluje situaci Jiří Vlasák, zakladatel iniciativy Za autobusy.

Další měsíce bez zakázek
V říjnu sice vláda schválila návrh iniciativy Za autobusy na takzvané "sedačkovné", tedy finanční kompenzaci za každé místo v autobusech, které nebylo během pandemie využité. Tyto peníze však stačily živnostníkům jen k zaplacení dluhů za první vlnu, často ani na to. Autobusy přitom i nadále stojí a ztrácejí hodnotu, dluhy za leasing narůstají a zakázky nepřicházejí.

"Vláda plánuje další podporu pro restaurace a hotely, protože mají i nadále nižší obraty než obvykle. Jenže pro zájezdovou autobusovou dopravu, která má za poslední tři čtvrtě roku obrat prakticky nulový, nechystají žádnou podporu. Většinu zájezdových autobusů přitom provozují malí živnostníci, kteří nemají úspory na další půlrok bez příjmů. Z aktuální situace přitom jasně vidíme, že naši klienti si neobjednávají jízdy na jaro, přitom už touto dobou běžně plánují minimálně jarní prázdniny," upozorňuje Vlasák.

Největší setkání zájezdových autobusů
Nedělní "sjezd" tak bude největším setkáním českých zájezdových autobusů na jednom místě v historii - a to paradoxně navzdory tomu, že tisíce odstavených autobusů nebude moci přijet.

Zástupci iniciativy již vyzvali ministra Havlíčka, ať v neděli dorazí a vyslechne si příběhy jednotlivých dopravců a vyslechne si názory zástupců iniciativy, ten však pozvání odmítl.

"Pokud vláda rychle nezmění názor, k většímu shromáždění autobusů už také nikdy nedojde. Bez státní pomoci brzy v České republice žádná zájezdová doprava nebude. Doufáme, že si vláda uvědomí, že na zájezdové autobusové dopravě je závislá celá řada organizací. Vozíme děti na školy v přírodě, seniory na zájezdy, sportovce na turnaje nebo zdravotně postižené na výlety. Pokud politici nebudou brát naše upozornění vážně, nic z toho již nebude možné. Provozujeme veřejně prospěšnou službu, která si zasluhuje státní podporu. Pokud ji nezískáme, nebudeme moci pokračovat," uzavírá Vlasák.

Protestní setkání zájezdových dopravců, které pořádá iniciativa Za autobusy, začíná v neděli 20. prosince v 12:15 na parkovišti PVA EXPO Praha Letňany. Od 12:15 bude přístup umožněn médiím. Od 12:30 budou mít zástupci tisku zhruba hodinu pro uskutečnění rozhovorů s jednotlivými dopravci. Na protestní jízdu autobusy vyrazí v 15:00.

O bezpečnost akce se bude starat pořadatelská služba, aby protest proběhl v souladu s hygienickými normami.

Autor: Alfréd Schubert
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Další fáze projektu Energetická opatření v areálu MŠMT byla dokončena

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dokončilo další fázi projektu s názvem "Energetická opatření v areálu MŠMT", jehož realizace probíhá od roku 2021. Projekt tak navazuje na dlouhodobý cíl resortu šetřit provozní náklady, jejichž podstatná ...

VZP: Pacientů s HIV přibylo, Česko je nadále zemí s nízkým počtem pacientů

Vloni přibylo 676 nových případů infekce HIV u pojištěnců VZP. Za léčbu 2800 pacientů pojišťovna vloni zaplatila více než 500 milionů korun, nejvíce z ...

Opravu starého železničního mostu na Výtoni podporuje pouze 20 % veřejnosti, ukázal průzkum Správy železnic

Je třeba modernizovat železniční dopravu, nebo přihlédnout raději k památkové ochraně? Je lepší postavit nový most na Výtoni, nebo opravit starý? Tyto ...

Dánští architekti promění pražské hlavní nádraží na Šťastný Hlavák

Dánské studio Henning Larsen Architects v soutěžním dialogu na úpravy území hlavního nádraží v Praze zvítězilo se svým návrhem Šťastný Hlavák. Jeho hl ...

Blíží se advent a s ním i tradiční vánoční vozidla MHD, letos rozsvítí 17 českých měst

Dopravní podniky v sedmnácti městech České republiky zpestří svým cestujícím adventní čas speciálně vyzdobenými vozy. Vánoční atmosféru v ulicích dola ...

Čtvrtek 30.11.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes