PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Nouzový stav pohledem pražské záchranky: tisíce spotřebovaných ochranných pomůcek, speciální týmy i děkovné video

25.05.2020
Posádky pražské záchranky doposud poskytly péči téměř 1000 pacientů s vysokým podezřením na onemocnění covid-19. Počet nemocných zdravotníků se přitom podařilo díky zvýšené ochraně udržet na minimu. Záchranná služba v hlavním městě také během nouzového stavu zavedla několik novinek, jako je tým speciálních činností, mobilní odběrová vozidla či "létající krizové týmy" zdravotníků spolu se záložním dispečinkem pro jejich koordinaci. I díky tomu se v hlavním městě daří pandemii efektivně zvládat. V ochranných opatřeních ale záchranná služba nepolevuje. Všem podporovatelům natočili pražští záchranáři také děkovné video.
Foto: zzshmp.cz
"Pandemie koronaviru potvrdila, že krizová připravenost pražské záchranky je na vysoké úrovni a umožňuje účinně reagovat na vývoj mimořádných událostí. Zásadní pro nás bylo, že jsme včas zajistili dostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky v terénu a ti jsou při zásazích v bezpečí. Naše schopnost poskytovat péči pacientům tak nebyla žádným způsobem omezena, například kvůli nařízeným karanténám," říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Onemocnění covid-19 se potvrdilo u pěti zaměstnanců pražské záchranky. Průběh nemoci u nich ale neprovázely závažnější obtíže.

Z ochranných pomůcek posádky doposud použily například přes 7000 respirátorů třídy FFP2, přes 3000 respirátorů třídy FFP3, přes 1000 infekčních obleků a téměř 12000 ochranných pláštěnek. Posádky nyní používají pro ochranu při také dýchání celoobličejové masky a polomasky s filtry, které lze využívat opakovaně.

"Naši krizoví manažeři zajistili více typů ochranných pomůcek od různých dodavatelů, abychom nebyli závislí pouze na jednom zdroji a mohli v případě potřeby jednotlivé typy vzájemně nahrazovat či kombinovat," říká Petr Kolouch. Ve zvýšeném stupni ochrany budou posádky pražské záchranky zasahovat i nadále.

Celkový počet výjezdů záchranářských a lékařských posádek v průběhu března a dubna oproti loňskému průměru poklesl - v březnu o deset procent, v dubnu dokonce o pětinu. Nyní se počty výjezdů začínají postupně blížit dlouhodobému normálu.

Značný nápor na kapacity dispečinku záchranné služby v Praze představovaly především březnové dny, kdy kvůli koronaviru výrazně narostl počet volání na tísňovou linku 155 a počet hovorů přepojovaných z linky 112. Například 13. března přijali operátoři a operátorky přes 1000 volání, což představuje stoprocentní nárůst. V dubnu následně klesl počet volání oproti dlouhodobému průměru přibližně o pětinu. I tyto počty se ale nyní vrací k běžným hodnotám.

"Kolegyně a kolegové na dispečinku si s březnovou situací díky mimořádnému nasazení poradili skutečně bravurně," dodává Petr Kolouch.

Záchranná služba zprovoznila záložní dispečink, který slouží ke koordinaci posádek, jež provádějí odběr biologického materiálu v domácím prostředí, vzorky se následně testují na přítomnost koronaviru. Tyto týmy složené ze zaměstnanců pražské záchranky, Městské policie, mediků lékařských fakult a pracovníků infekčního oddělení Nemocnice na Bulovce provedly odběry více jak 6000 osobám a navštívily skoro 3500 adres.

Záchranná služba také v krátkém čase zřídila tým speciálních činností, který poskytuje péči pacientům s podezřením či potvrzeným onemocněním covid-19. Dvoučlenná posádka používá mimo jiné speciální protichemické obleky pro opakované použití, celoobličejovou masku a filtroventilační jednotku pro dýchání. Díky zřízení týmu šetří záchranka síly ostatních výjezdových skupin na řešení běžných událostí a také dochází k úspoře jednorázových ochranných pomůcek. Tento tým do budoucna už zůstane běžnou součástí provozu pražské záchranky a bude připravený zasahovat i u dalších mimořádných událostí s výskytem nebezpečných látek či u pacientů s vysoce nakažlivou nemocí. Do konce roku bude tým vybaven i speciálním sanitním vozidlem, které ještě zvýší bezpečnost péče během transportu.

Posádky tohoto týmu zasahovaly od poloviny března u 167 událostí. Dekontaminaci obleků a vybavení zajišťuje Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy.

"Koronavirus znovu ukázal jako velmi efektivní spolupráci mezi složkami integrovaného záchranného systému na území hlavního města. Do budoucna z této krize vyjdeme všichni posíleni," uvádí Petr Kolouch.

Dalším způsobem, jak pražská záchranka spolu s Městskou poliklinikou Praha účinně pomáhá v metropoli zvládnout současnou pandemii, jsou tzv. "létající krizové týmy". Jde o mobilní skupiny zdravotníků, které nově poskytují podporu a poradenství v domovech pro seniory a pro lidi s postižením. Zdravotníci pomáhají zvládnout a předcházet případnému šíření onemocnění covid-19. Tento tým navštívil už více jak tři desítky zařízení.

"Nově vzniklému týmu poskytujeme jak vozidlo s řidičem, tak zázemí základny, k řízení zásahu jsme připojili také vůz s inspektorem pro případ eskalace v jednotlivých zařízeních," dodává Petr Kolouch.

Jako mimořádnou označují zdravotníci pražské záchranky podporu, které se nejen záchranářům dostávalo v uplynulých měsících od veřejnosti a firem. Všem podporovatelům poděkovali pražští záchranáři ve videu, které zachycuje tančící dispečerku a záchranáře.


Autor: Bc. Jana Poštová
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Další fáze projektu Energetická opatření v areálu MŠMT byla dokončena

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dokončilo další fázi projektu s názvem "Energetická opatření v areálu MŠMT", jehož realizace probíhá od roku 2021. Projekt tak navazuje na dlouhodobý cíl resortu šetřit provozní náklady, jejichž podstatná ...

VZP: Pacientů s HIV přibylo, Česko je nadále zemí s nízkým počtem pacientů

Vloni přibylo 676 nových případů infekce HIV u pojištěnců VZP. Za léčbu 2800 pacientů pojišťovna vloni zaplatila více než 500 milionů korun, nejvíce z ...

Opravu starého železničního mostu na Výtoni podporuje pouze 20 % veřejnosti, ukázal průzkum Správy železnic

Je třeba modernizovat železniční dopravu, nebo přihlédnout raději k památkové ochraně? Je lepší postavit nový most na Výtoni, nebo opravit starý? Tyto ...

Dánští architekti promění pražské hlavní nádraží na Šťastný Hlavák

Dánské studio Henning Larsen Architects v soutěžním dialogu na úpravy území hlavního nádraží v Praze zvítězilo se svým návrhem Šťastný Hlavák. Jeho hl ...

Blíží se advent a s ním i tradiční vánoční vozidla MHD, letos rozsvítí 17 českých měst

Dopravní podniky v sedmnácti městech České republiky zpestří svým cestujícím adventní čas speciálně vyzdobenými vozy. Vánoční atmosféru v ulicích dola ...

Čtvrtek 30.11.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes