PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Pražskou tržnici čeká první rok v novém. Přijedou i bratři Formanové

19.02.2020
Pražská tržnice letos ožije novým životem. Poté, co Praha v minulém roce převzala správu nad celým areálem, hodlá jej proměnit v živé místo s pestrou nabídkou obchodů, služeb a kulturního vyžití pro všechny generace. Areál Pražské tržnice, bývalá městská jatka, slaví letos 125 let od svého založení a při této příležitosti nabídne pestrý kulturní program.
Foto: praha.eu
"Každý měsíc se v tržnici bude něco dít. Přijedou bratři Formanové, připojíme se k festivalu Open House Praha, uspořádáme velikonoční trhy a otevřeme foodtruckovou zónu. K tomu všemu začneme s rekonstrukcí, představíme plán budoucího využití hal a samozřejmě zachováme všechno to, co dobře funguje. V hale 22 zůstává skvělý zeleninový trh a v areálu lidé dál najdou i supermarket nebo asijský trh. Pražskou tržnici čeká velký rok a zvu všechny Pražany, ať si ho nenechají ujít," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek, který má rozvoj Pražské tržnice v gesci.

Oslavy výročí založení areálu začnou v únoru rozsvícením vodárenské věže. Vyvrcholí v červenci, kdy byla před 125 lety jatka uvedena do provozu, a potrvají až do podzimu.

V rámci oslav bude koncem března slavnostně otevřena tzv. foodtruck zóna s gastronomickými specialitami. Ve stejnou dobu areál nabídne sochařskou výstavu ve veřejném prostoru ve spolupráci s Trafo gallery. První jarní den pak odstartují v tržnici sobotní trhy s tematikou jara, které potrvají až do Velikonoc. Areál tržnice se otevírá i pro krátkodobé pronájmy a jednorázové akce, v březnu se tu uskuteční například festival balkánského jídla a hudby nebo folklorní party známá jako Folklorní mejdlo.

"Letošní oslavy mají areál otevřít veřejnosti a nabídnou ochutnávku atmosféry, jakou bychom tu rádi vytvořili celoročně. Jednotlivé haly a prostory postupně budeme rekonstruovat a nabízet k pronájmu. Už teď ale umožňujeme dočasné pronájmy budov a venkovních prostranství pro různé jednorázové akce," říká kurátor Pražské tržnice Michal Tošovský.

V dubnu se areál zazelená díky umístění kontejnerů s keři a stromy i díky Festivalu městského pěstování a kompostování. Ve spolupráci s kurátorským týmem 3Kurátorky bude v dubnu v tržnici instalována výstava, která odkáže na úplně první osídlení areálu uměním a připomene sochařskou výstavu Forum 88, která se zde uskutečnila v roce 1988. Pop-up hudební a kulturní klub NEONE tu otevře kolektiv pořádající každoročně Lunchmeat festival a uskuteční se MINT market, trh s lokálním designem.

V květnu se areál Pražské tržnice zapojí do oblíbeného festivalu Open House Praha, který zpřístupňuje veřejnosti jinak nepřístupné budovy. O zapojení areálu do programu organizátoři festivalu usilovali již dříve, až s novým vedením tržnice se však domluva podařila.

Na podzim se v areálu odehraje několik divadelních událostí. Dočasně se v tržnici usídlí divadlo bratří Formanů s představením Deadtown a novou hru na klíč pro areál připraví specialisté na imerzivní divadlo z uskupení Pomezí. Proslulá scéna nového cirkusu Jatka 78 znovu uvede své představení Mše za duše, kterým zahájilo před pěti lety své působení v tržnici a uctilo jím historii areálu.

Areál dnešní Pražské tržnice, dříve Ústřední jatka královského města Prahy, byl vybudován v roce 1983 a slavnostně zprovozněn v roce 1895. Od roku 1993 je chráněn jako kulturní památka. Areál o rozloze 103 060 m2 tvoří 40 objektů, budovy nesou prvky secese a novorenesance a byly postaveny podle návrhu architekta Josefa Srdínka. Dvě sochy postav s býky u vstupu do areálu pochází od významných českých sochařů Bohuslava Schnircha a Čeňka Vosmíka.

Z hlediska městského významu a rozlohy je s Pražskou tržnicí v Čechách srovnatelný pouze areál v Plzeňského prazdroje v Plzni a areál Dolních Vítkovic v Ostravě.
Autor: Hlavní město Praha
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Národní technické muzeum dokončilo generální opravu parní lokomotivy 464.102 Ušatá

Národní technické muzeum dokončilo generální opravu parní lokomotivy 464.102 "Ušatá" z roku 1940, která je unikátním dokladem meziválečné československé konstrukční školy parních lokomotiv. Po proběhlé opravě se lokomotiva stala plně provozním ...

Kontaktní centrum AAA AUTO se dostalo mezi finalisty evropské prestižní soutěže Call center

Call centrum AAA AUTO založila v roce 1998 současná generální ředitelka skupiny AURES Holdings Karolína Topolová s pouhými pěti zaměstnanci a rozpočte ...

Na lince PID 413 budou nasazeny čtyři nové moderní autobusy IVECO Crossway LE 14,5m

"Při zahájení provozu autobusové linky 413 jsme slíbili, že nejpozději do konce tohoto roku budou nasazeny moderní kapacitní autobusy, které byly dopr ...

V Praze pojedou o víkendu mikulášské parní vlaky, cestující se můžou těšit i na Čertohráček

Na první prosincový víkend připravily České dráhy ve spolupráci s organizací ROPID a dalšími partnery tradiční mikulášské jízdy parními vlaky. Centrem ...

Český svaz ochránců přírody pořádá 1. prosince lichenologický seminář s ukázkou některých druhů lišejníků

PRAHA - V pátek 1. prosince 2023 pořádá Český svaz ochránců přírody lichenologický seminář s ukázkou některých druhů lišejníků, typických pro ovocné s ...

Úterý 28.11.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes