PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Nový zákon o realitním zprostředkování povede ke zkvalitnění práce všech makléřů na trhu

18.02.2020
Nový zákon o realitním zprostředkování, který v lednu podepsal prezident a od února začíná platit, klade důraz především na vzdělání a kvalifikaci realitních zprostředkovatelů. Ti by měli mít dostatečné vzdělání, akreditovaný kurz Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nebo dostatek zkušeností v oboru.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Podle CENTURY 21 představuje zákon značný krok vpřed. "Naše společnost je mezinárodní franšízovou sítí. Proto víme, že jistá regulace trhu s nemovitostmi existuje ve většině států, kde působíme. Byla tedy jen otázka času, kdy podobná regulace bude zavedena u nás. Obecně vítáme veškeré kroky, které povedou ke zkvalitnění práce všech makléřů na trhu a k ochraně koncových zákazníků," říká Tomáš Jelínek.

Mezi jednoznačné klady nového zákona patří například povinnost zprostředkovatele informovat o konkrétních závadách či omezeních váznoucích na nemovitosti, pokud o nich ví nebo by vzhledem ke své odbornosti vědět měl. Stejně tak musí zprostředkovatel informovat o výši své provize.
CENTURY 21 vidí přínos hlavně v obecném zlepšení podmínek na trhu i postavení klientů. Pro sebe a své makléře příliš změn nevidí. Společnost dlouhodobě klade velký důraz na průběžné vzdělávání makléřů ve vlastní Akademii a má také svůj etický kodex. Proto se přijetím zákona pro CENTURY 21 prakticky nic nemění.
Velmi dobré zkušenosti společnost zmiňuje, i pokud jde o spolupráci se státem a parlamentem. "Bylo potěšující, že s námi zástupci ministerstva i parlamentu komunikovali a reflektovali řadu našich připomínek," říká Jelínek.

Přehled hlavních změn, které zákon přináší:

1. Spotřebitel by se měl setkávat s realitními zprostředkovateli, kteří mají dostatečné vzdělání, akreditovaný kurz ministerstva školství nebo dostatek zkušeností v oboru.

2. Dle § 5 občanského zákoníku je realitní zprostředkovatel bezesporu odborníkem ve svém oboru, a dává tak najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, které jsou s jeho povoláním spojeny.

3. Všechna ujednání se dějí pouze písemně, a to včetně převodů podílů v bytovém družstvu.

4. Zprostředkovatel má informační povinnost o:
- konkrétních závadách, omezeních váznoucích na předmětu převodu nebo o předmětu užívání či požívání, které plynou z veřejných seznamů, a dále o těch, o nichž realitní zprostředkovatel věděl nebo vzhledem ke své odbornosti měl vědět, - o výši provize či způsobu jejího určení, pokud má ke stejnému předmětu převodu uzavřenou jinou smlouvu o zprostředkování, jinak je zájemce oprávněn od smlouvy odstoupit.

5. Smlouvou o realitním zprostředkování nelze uložit povinnost uzavřít realitní smlouvu, tedy např. nájemní nebo kupní smlouvu.

6. Je-li uzavřena smlouva o realitním zprostředkování na dobu neurčitou, může být výpovědní doba maximálně jeden měsíc.

7. Exkluzivitu lze ujednat jen na dobu určitou, nejdéle však na šest měsíců (lze ji opakovaně prodlužovat, nejdříve však 30 dnů před uplynutím ujednané doby).

8. Záloha na provizi nesmí být více než 2/3 ujednané provize.

9. Pokud byla smlouva uzavřena z důvodu nečinnosti, pochybením, neposkytnutím odpovídající součinnosti realitního zprostředkovatele či až po zániku závazku smlouvy o realitním zprostředkování, není nárok na provizi.

10. Ke splnění nebo zajištění dluhu spotřebitele nelze použít směnku ani šek.

Autor: Ondřej Píša
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

ČOI uzavřela provozovnu v obchodním centru SAPA v Praze-Libuši kvůli nadměrnému množství nabízené pyrotechniky

Inspektoři regionálního inspektorátu Středočeský kraj a Hl. m. Praha uzavřeli provozovnu s prodejem pyrotechnických výrobků v obchodním centru SAPA v Praze-Libuši. Při společné kontrolní akci s Policií ČR, zaměřené na nabídku, prodej, skladování a ...

Nový jízdní řád RegioJetu: Zkrácení cestovních časů a zvýšení počtu spojů mezi Prahou a Bratislavou

RegioJet oznamuje zkrácení cestovních časů a rozšíření počtu spojů mezi Prahou a Bratislavou v novém jízdním řádu. S účinností od 10. prosince 2023 do ...

Česko usiluje o víc přímých linek ze vzdálených trhů a bonitní turisty

Oslovit, získat a udržet kultivované a bonitní turisty díky přímým, novým i posíleným, zejména dálkovým letům. To je - zjednodušeně řečeno - cíl memor ...

Ministři obrany CEDC a V4 projednají s kolegy ze západního Balkánu bezpečnostní situaci

PRAHA - Do Prahy dnes přijeli ministři obrany skupiny Středoevropské obranné spolupráce (CEDC), aby s kolegy ze západního Balkánu projednali mimo jiné ...

Ministerstvo dopravy: Z Vysočan se jezdí po třech kolejích, vlaky začnou zastavovat i na Rajské zahradě

Dalších 15 kilometrů železniční sítě na území metropole a středních Čech získalo moderní parametry. Správa železnic vybudovala v rámci stavby mezi Pra ...

Sobota 9.12.2023
Praha
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes