PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Zpravodajství » Zprávy

Do zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek jde kolekce cenných starožitností, výtvarných děl i designu

09.05.2016
Unikátní starožitné předměty, vytříbená kolekce výtvarných děl, jedinečné zbraně, barokní, empírový, secesní a také zcela ojedinělý kubistický nábytek, současné umění a design. To vše se bude dražit ve čtvrtek  2. června od 16 hodin v už tradiční zahradní aukci galerie Arthouse Hejtmánek. Ta se jako jedna z mála u nás orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, ale nabízí vždy zajímavé kusy nábytku, neobvyklé umělecko- řemeslné předměty i díla méně známých autorů, kteří si zaslouží být objeveni.
Během aukce, která probíhá v malebné zahradě Arthouse Hejtmánek v Bubenči v Praze, se sběratelé a milovníci umění budou moci utkat o celkem 311 položek z období od 13. do 21. století. Součet vyvolávacích cen přesahuje 24 milionů korun. Všechna díla budou k vidění na předaukční výstavě v prostorách Arthouse Hejtmánek od 16. května do 1. června, vždy od 10 do 18 hodin. V den aukce, 2. června, pak od 10 do 12 hodin.

Zcela mimořádným skvostem letošní aukce je Autoportrét Otakara Kubína (1913-14), pocházející z autorova raného pařížského období, jehož vyvolávací cena bude 1 800 000 korun. Ke sběratelským raritám patří i menší verze slavného obrazu Václava Brožíka Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém (před 1883) s vyvolávací cenou 1 200 000 korun.

K dalším ojedinělým akvizicím patří dva barokní portréty mužských hlav Petra Brandla, z nichž starší, Hlava starce z počátku 18. století, startuje na částce 600 tisíc korun. V téže ceně se začíná dražit i Panna Maria s Ježíškem, sv. Alžbětou a Janem Křtitelem s květinovou girlandou ze 17. století, líbezné dílo nizozemského malíře Jana Breughela mladšího. Vliv holandské malby nezapře ani obraz českého autora Jana Hartmanna Odpočinek na cestě do Egypta z 1. třetiny 18. století s vyvolávací cenou 420 000 Kč.

České umění 19. století je zastoupeno mimořádně ucelenou kolekcí krajinomaleb. Čelní místo zaujímá komorní Lesní cesta Julia Mařáka za vyvolávací cenu 450 000 korun. Nabízen je také obraz z rané tvorby Augusta Bedřicha Piepenhagena Setkání u kapličky za cenu 280 000 korun. Vznik malířství je název obrazu významného malíře 19. století Petra Maixnera, jehož vyvolávací cena začíná na částce 130 000 korun. Milovníky pohledů na Prahu zaujme poměrně rozměrné plátno Viktora Olivy z počátku 20. století. Sběratelům zaměřeným na historickou techniku zachycenou v obrazech aukce nabízí Lokomotivy na Wilsonově nádraží od Jaroslava Ronka nebo Autov krajině od Viléma Kreibicha.

Vzácné zbraně, nábytek, umělecké řemeslo i plastiky
Naprostým unikátem mezi starožitnostmi je honosná osmanská šavle pocházející patrně z bitvy u Vídně v roce 1683 v ceně 900 000 korun. Zbraň v pozlacené stříbrné montáži je zdobena jadeitem a tyrkysy. Sběratelé a zájemci o palné zbraně a dokonalé umělecké řemeslo ocení též francouzskou pušku Henry LePage z 19. století, která se nabízí v kazetě s veškerým příslušenstvímna údržbu zbraně a odlévání kulí.

Mezi nejstarší a vzácně se vyskytující položky patří německá aquamanile - bronzová nádoba na vodu ve tvaru lva - ze 13. století (250 000 korun). Ze 16. století, rovněž z Německa, pocházejí sluneční hodiny s kompasem (220 000 korun). Z téhož století pochází také italská kamej řezaná do achátu a zasazená do zlacené stříbrné montáže (40 000 Kč). Zajímavá je kolekce Habánské keramiky ze 17. a 18. století.

Starožitnosti 20. století budou zastoupeny i kubistickým nábytkem - například komodou architekta Josefa Chochola za vyvolávací cenu 160 000 korun. Ze 30. let 20. století bude nepřehlédnutelný obraz Maxima Kopfa nazvaný Metua, domorodá Tahiťanka (220 000 korun), který autor vytvořil při svém druhém pobytu na tomto ostrově. Další zajímavostí z uvedeného období je plastika - dvojportrét Voskovec a Werich od Otakara Švece (150 000 korun).

Současné umění budou reprezentovat díla Jakuba Berdycha staršího, Čestmíra Sušky, Antonína Střížka, Františka Hodonského, Anny Neborové či Kateřiny Štenclové.

Cenné kousky ze všech oborů
"V aukcích se snažíme mít široký záběr a na rozdíl od jiných aukčních domů jsme zastoupeni ve všech oborech. Sekce zbraní, nábytku, ale i kolekce historické keramiky a skla, jsou jedněmi z nich," popisuje Tomáš Hejtmánek, majitel galerie, znalec a sám i vášnivý sběratel"Atmosféru zahradní aukce, která má být setkáním s krásou a uměním ve všech jeho podobách, chceme v naší zahradě podtrhnout vystavením soch umělců jako je například Jiří Seifert nebo Čestmír Suška. Dojde tak k propojení zahrady s vnitřní částí galerie," říká galerista

Zájem o drahé umění roste
Podle Hejtmánka zájem veřejnosti o nákup drahého umění roste, což dokládá i vzrůstající počet uměleckých děl, jejichž cena na českém trhu překročila hranici jednoho milionu korun. "Podle ročenky Art + jich loni bylo 158, což je zatím nejvíc v historii, a 989 uměleckých děl překonalo v aukcích hranici sto tisíc korun, což je také nový rekord," upozorňuje Tomáš Hejtmánek.

Aukce se v Arthouse Hejtmánek koná už počtvrté. Loni se zde dražilo celkem 210 položek, celková částka za vydražená výtvarná díla a starožitnosti činila 37 620 000 korun. Galerie Arthouse Hejtmánek slouží jako showroom pro koupi a prodej uměleckých předmětů. Ačkoli aukci pořádá zatím jen jednou do roka, její obrat je už takový, že se během tříletého působení na českém trhu vyšvihla na 7. místo mezi deset nejvýznamnějších tuzemských aukčních domů. Arthouse Hejtmánek vedený manželi Tomášem a Marií Hejtmánovými funguje také jako soukromá galerie, kde se pravidelně konají výstavy.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Fotogalerie:

Další články z rubriky Zprávy

Tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky připomene první prezidentskou volbu

PRAHA - Ve čtvrtek 26. ledna vyjela do pražských ulic Tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky. Vůz v barvách trikolóry připomíná výročí zvolení Václava Havla prvním prezidentem samostatného českého státu. Tramvaj pražského dopravního podniku ...

Rolls-Royce Motor Cars Prague slaví rekordní prodeje

Nejlepší aerolinky na Letišti Václava Havla Praha za rok 2022: Smartwings, Finnair, easyJet a Emirates

O víkendu začne dvouměsíční oprava tramvajové tratě na Malé Straně v úseku Újezd-Malostranská

Správa železnic vyhlásila výběrové řízení na zhotovení inženýrskogeologického průzkumu pro Berounský tunel

Úterý 31.1.2023
Praha
Další regiony »

Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes