PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Tipy na výlet » Detail

Hrad Okoř

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Aktron / Wikimedia Commons-CC BY-SA 3.0

Zřícenina hradu Okoř se nachází v západní části stejnojmenné obce Okoř, zhruba 15 km severozápadně od centra hlavního města Prahy. Jako stavebník gotického hradu je zmiňován bohatý pražský patricij František Rokycanský, jehož předkové přišli do Prahy na konci 13. století. Od r. 1360 se František Rokycanský jmenuje důsledně ?z Okoře?. Hrad však patrně začal budovat už jeho otec Mikuláš Rokycanský.

V roce 1421 se hradu bez boje zmocnili husité. V první polovině 15. století pak byl znovu přestavěn. V 16. a 17. století se stal majetkem významného panského rodu Martiniců, který držel nepříliš vzdálené panství Smečno.
V 16. století na hradě sídlila vedlejší protestantská linie martinického rodu. Hrad byl velmi vážně poničen během třicetileté války. Noví majitelé, tuchoměřičtí jezuité z jezuitské koleje svatého Klimenta, kterým hrad na sklonku války věnoval významný politik hrabě Jaroslav Bořita z Martinic, jej pak dle svých potřeb barokně upravili a používali ho jako své letní sídlo.
V roce 1773 po zrušení jezuitského řádu papežem Klementem XIV. dal správce hradu však strhnout střechy a materiál začal rozprodávat. Tím odstartovala přeměna hradu v malebnou zříceninu.
Na západní, severní a jižní straně opevnění si můžete všimnout zbytků pozdně gotického opevnění, které tvořila polokruhová bašta s klíčovými střílnami z 15. století. Svah východně od hradu, který skrýval potencionální nebezpečí ze strany útočníků, přiměl majitele vybudovat samostatnou předsunutou baštu, z které dnes můžete vidět valy a příkopy.
Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.

Mapa:





Praha a okolí - další tipy na výlet


Venkovní bruslení u Centra Černý Most v Praze

Oblíbené venkovní kluziště u Centra Černý Most potěší širokou veřejnost i letos. Lední plocha je otevřena od 12. listopadu a bruslit se bude minimálně do poloviny února 2022. Vstupné je 100 Kč/osobu na 60 minut.

Další info »

Nový hrad u Kunratic

V kunratickém lese nedaleko zastávky autobusu Zelené domky, který odjíždí z Kačerova, po modré turistické značce je možno nalézt zříceniny hradu. Stavba Nového hradu byla zahájena na pokyn krále Václava IV. roku 1411. Po Václavově smrti v roce 1419 zde krátce pobývala královna Žofie a během roku 1420 hrad několikrát navštívil Zikmund Lucemburský. Poté, co Nový hrad v následujícím roce dobyli a vyplenili Pražané už žádný panovník neprojevil zájem ho obnovit.

Další info »

Hrad Červený Újezd

Hrad Červený Újezd je historizující novostavba hradu postavená ve stylu rytířské tvrze a usedlosti v letech 2001 - 2002. Je to nejmladší hrad v Čechách, nacházející se v obci Červený Újezd v okrese Praha-západ, nedaleko Unhošti. Majitelem a investorem je Pavel Orna.

Další info »

Zoologická zahrada Praha

Zoologická zahrada Praha sídlí v dolní části pražské Tróje, otevřená 28. září 1931. V roce 2015 největší cestovatelský server TripAdvisor zveřejnil žebříček nejoblíbenějších zoologických zahrad světa, který vznikl hodnocením miliónů jeho uživatelů. Pražská zoo se v něm umístila na 4. místě, což potvrdilo její celosvětovou popularitu.

Další info »

Plynárenské muzeum

Plynárenské muzeum najdete v historické budově areálu Pražské plynárenské v Praze 4-Michli, které bylo oficiálně otevřeno 30. 3. 1999. Muzeum bylo otevřeno v den stého výročí smrti profesora Roberta Wilhelma Bunsena, který se výraznou měrou podílel na rozšíření vyžití plynu jak v domácnostech, tak v průmyslovém odvětví. Prohlídka expozice je určena jak pro širokou veřejnost, tak pro zájemce z řad odborníků.

Další info »

Zámek Ctěnice

Ctěnický zámek vznikl přestavbou původní gotické tvrze z 2. poloviny 14. století. V letech 1550 tvrz přestavěl na renesanční zámek Mikuláš Hrzán z Harasova. Před rokem 1572 koupil Ctěnice Petr Myška ze Žlunic. Na zdejším sídle se pak majitelé často střídali. Žili zde mimo jiné Hazmburkové či Valdštejnové. Velmi důležité bylo období působení Windischgrätzů, kteří panství drželi až do roku 1803. Ti nechali ve 30. letech 18. století přestavět renesanční zámek ve stylu klasicizujícího baroka, který se dochoval dodnes.

Další info »
Čtvrtek 18.4.2024
Praha
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes