InfoDnes.cz

Zpravodajství Praha - Vaše zprávy | Z regionu

PrahaDnes.info
Středa 22.11. 2017 | Cecílie
 
PrahaDnes.info
Zpravodajství online - PrahaDnes.info

Třetí díl Lvího stíhače vyšel po prezidentském poděkování autorovi

30.01.2017 | Z regionu
Nejnovější válečný román z dílny předního českého válečného romanopisce Vratislava Vyhlídky vyšel začátkem února 2017 jen 14 dní poté, co jeho autor obdržel poděkování prezidenta ČR Miloše Zemana. Titul nazvaný Lví stíhač a blesková válka u Guadalajary je třetím pokračováním několikrát oceněné vlastenecké ságy leteckých dobrodružství a v pořadí už osmým románem spisovatele, tentokrát navíc v novém grafickém provedení.
Třetí díl Lvího stíhače V. Vyhlídky vyšel 14 dní poté, co autorovi poděkoval prezident ČR Miloš Zeman | Foto: vyhlidka.dobrodruh.net
Prezident Zeman poděkoval spisovateli, který vešel ve známost zejména díky dobrodružstvím Lvího stíhače, za jeho slova v novoročním otevřeném dopise, kdy jej autor vyzval, aby znovu kandidoval. "Dovolte mi, abych Vám jménem pana prezidenta poděkoval za milá a upřímná slova, jimiž mu vyjadřujete své sympatie a podporu jeho případné budoucí kandidatuře. Pan prezident si Vašich slov a povzbuzení velmi váží," napsal spisovateli vedoucí Oddělení styku s veřejností Kanceláře prezidenta republiky Martin Hakauf, který uvedl, že jej hlava státu pověřila odpovědí, a popřál rodině autora a jeho blízkým hodně zdraví a štěstí v roce 2017.

Spisovatel, který své válečné romány zasadil do doby první republiky, kdy česká demokracie zažívala svou zlatou éru a republikánské cítění bylo ryzí, v otevřeném dopise vyzval Miloše Zemana, aby neváhal a oznámil svou kandidaturu. Uvedl, že i přes chyby, kterých se dopustil - jako každý jiný politik -, je ze současných kandidátů pro něho tím nejpřijatelnějším, protože má jednoznačně zásluhy o Českou republiku. Doplnil, že hlava státu by měla být osobou lidu známou - a to rozhodně nejen z obrazovky TV Nova. "Obávám se, že kandidáti na nového prezidenta ČR nemusí být vždy natolik morálně silní, jako byli prezidenti T.G. Masaryk a E. Beneš, protože už svým profesním zaměřením nejsou filozovy, ale spíše vším jiným," napsal autor válečných románů. Uvedl, že porážka v prezidentských volbách 2018 by pro současnou hlavu státu byla prohrou čestnou, protože budou často volit lidé, kteří nemají ponětí o tom, co se ve světě děje, a neznají historický kontext dnešních problémů. Naznačil, že zatímco dříve Češi chtěli mít na Hradě moudrou osobnost, dnes by tam snad radši měli slavného hokejistku.

Třetí díl Lvího stíhače zavede čtenáře na začátek jara 1937, kdy se na bojištích španělské občanské války schyluje k italské ofenzivě ve směru na město Guadalajara. Benito Mussolini se sebevědomě chvástá, že jeho plně motorizovaný expediční sbor doslova smete bojovníky za svobodnou španělskou republiku a ukáže, že Italové nejsou jen "chudí příbuzní" Berlína. Do toho ale vstoupí hlavní hrdina František Lev se svou eskadrou Slavia a spolu s odvážnými interbrigadisty, dobrovolníky z celé Evropy, italský nápor zadrží. Román je opět vynikající fikcí, jejíž děj se promítá na pozadí skutečných událostí. Ve Španělsku bojovalo pod heslem "U Madridu za Prahu" zhruba 2000 Čechoslováků s vírou, že zde zastaví rozpínavost fašismu.

Grafiku pro knihu vytvořil tentokrát Václav Špíral a svými ilustracemi vyvolává skvělý dojem z dobové atmosféry. Poprvé v sáze autor dává prostor rovněž protivníkům hlavního hrdiny, zejména italskému leteckému esu, kapitánu Pedrovi. Román je v předprodeji na autorových stránkách na adrese www.vyhlidka.dobrodruh.net, bude rovněž nabídnut knihovnám. Očekává se, že jej bude distribuovat v rámci ČR knižní portál www.dobre-knihy.cz, což je v jednání.

První díl ságy, příběh od Madridu, se v žebříčku odborného vojenského portálu www.army-store.net umístil mezi TOP10 válečnými romány na českém knižním trhu všech dob. Druhý díl, příběh z Jaramy, byl doporučen týdeníkem 5+2 před Vánocemi 2016 jako nejlepší dárek pro seniory. Třetí díl byl ještě před svým vydáním oceněn legendárním českým leteckým kreslířem Pavlem Andrýskem, který v 90. letech minulého století ilustroval česká vydání Bigglesových dobrodružství. Tradičním kmotrem válečných románů z autorovy dílny je pro křest místopředseda ÚV KSČM Josef Skála, který považuje téma interbrigád za téma veliké a je osobním spisovatelovým přítelem. Knihu vytisklo olomoucké Sugesto, které patří mezi nejvyhledávanější studia a tiskárny ze strany menších nakladatelů a alternativních spisovatelů.

Autor: Jiřina Richtrová
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Trio IMPRA excelovalo v Drážďanech
Studenti už mají jen pár dní na přihlášení do trainee programu v Jan Becher Pernod Ricard
Vloni bylo spokojeno s předvánočním doručováním balíků 83 % Čechů
Obliba chytrých drog stoupá, působí jako prevence civilizačních chorob
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.