InfoDnes.cz

Zpravodajství Praha - Vaše zprávy | Další

PrahaDnes.info
Středa 22.11. 2017 | Cecílie
 
PrahaDnes.info
Zpravodajství online - PrahaDnes.info

Souboj českého komunisty s Hitlerem je trhák

12.12.2016 | Další
První vědecko-fantastický román svého druhu v ČR, jehož hrdinou je člen KSČM, vzbudil před Vánocemi velký zájem čtenářů. V některých e-shopech se titul "2012: Poslední Hitlerova zteč" dokonce zařadil mezi nejprodávanější tituly. Jeho autor Vratislav Vyhlídka, z jehož dílny vzešlo již sedm dobrodružných levicových knih, to označil za bod zlomu ve vnímání alternativního uměleckého proudu ze strany veřejnosti.
Ilustrační snímek | Foto: Jiřina Richtrová
"Dodnes sice - coby levicoví autoři - bojujeme se ztíženými podmínkami na knižním trhu, ale úspěch sci-fi románu, jehož hlavním hrdinou je český komunista, v celostátním měřítku, by mohl být bodem obratu. Jak se ukázalo, český čtenář si dokáže najít příběh, jaký tu ještě nikdy nebyl. A pokud to pomůže též partaji, mohu být velmi spokojen," uvedl Vyhlídka, který patří mezi politické stoupence místopředsedy ÚV KSČM Josefa Skály. Ten se stal kmotrem jeho posledního válečného románu a pokřtí po vánočních svátcích zřejmě rovněž nejnovější levicový titul.

Ačkoli je Vyhlídka čtenářům známý zejména prostřednictvím ságy válečných románů Lví stíhač, jejíž třetí díl se připravuje k vydání na začátku roku 2017, je Poslední Hitlerova zteč svým příběhem něčím v ČR dosud nevídaným. Hlavní hrdina Daniel Hájek je obyčejný prodavač z Jihlavy, kterému je souzeno cestovat časem do roku 1947. Právě v té době vrcholí na ledových pláních Antarktidy zápas Byrdovy polární expedice s nacisty, kteří zde mají tajnou základnu. Kniha je gamebook, kdy čtenář může na konci každé kapitoly rozhodnout, jak se má komunistický hrdina zachovat, a podle toho děj pokračuje dál.

"Román je jedinečný tím, že na pozadí děje se čtenář seznámí s těmi nejzajímavějšími nacistickými tajnými programy, o nichž se často příliš neví. Vzal jsem největší konspirační příběhy, největší otazníky alternativní archeologie, a zpracoval je do čtivého příběhu. Románový žánr není encyklopedií, která dokáže všechno dopodrobna vysvětlit, ale zvídavý čtenář si může mnoho o nakousnutých věcech najít na internetu, rozšířit si významně obzory a pochopit hodně o tom, že Velkoněmecká říše byla možná ještě nebezpečnější, než si dosud myslel," vysvětlil Vyhlídka.

Z příběhu lze jmenovat třeba otazníky kolem tzv. sikharského ptáčka, dosud utajovaná data okolo Byrdovy polární expedice, pravděpodobně jedno z největších tajemství USA kolem projektu Chronos, zmizení několika desítek hitlerovských ponorek, které vezly k jižnímu pólu rtuť, nebo pozorování dívek v blankytně modrých uniformách na nádraží v Poltavě, jež patřily zřejmě do zvráceného chovného programu šéfa SS Heinricha Himmlera. Autor sám uvádí, že nechává na čtenářích, jak se k těmto kapitolám postaví. Buď je mohou vzít jako zajímavost, která vznikla jen shodou náhod, nebo přijmou možnost, že 2. světová válka vážně skončila až v roce 1947 při akci, při níž se americký admirál Byrd svým způsobem pomátl a poté říkal velice zajímavé věci.

"Nejzajímavější na knize je z mého pohledu práce s časovými liniemi. Když jde totiž o cestování časem, reaguje na změny v historii teoreticky čas jako říčka na balvan, který do ní spadne. Proud se stáčí, zurčí, ohýbá, mění koryto. Moje lepší polovička, která rozhodně nepatří mezi fanoušky sci-fi, ale je vždy prvním čtenářem mých knih, ocenila, že jsem dost složitou problematiku těch asi vůbec nejnepochopitelnějších fyzikálních vzorců zpřístupnil běžnému čtenáři. A když se někde nechytla, jak se říká, četla prostě příběh, aniž by se zamýšlela, co tím chtěl pan Einstein říct. Opět jde tedy o knihu pro muže, kteří fandí válečné historii víc, stejně tak i pro ženy, které si tu mohou vést svého hrdinu a zažít neobyčejné dobrodružství, a i pro mládež. Mojí hlavní devizou je, že píšu srozumitelně, aby se v tom každý našel," shrnul spisovatel, který se díky stylu umístil na začátku roku 2016 mezi TOP 10 válečnými romanopisci na českém knižním trhu, přičemž byl jediným tuzemským autorem.

Román "2012: Poslední Hitlerova zteč" vydalo v půli listopadu 2016 nakladatelství Naše vojsko. Kniha má omezenou distribuci v kamenných obchodech, neboť knihkupci mají často stále fóbii z levicové literatury a neobjednávají ji. Na internetu ji lze však objednat prakticky ve všech renomovaných e-shopech a to i za cenu pod dvě stovky, což ocení zejména pracující třída. Na adresu velkého nakladatele lze uvést pochvalu, že nevyškrtnul žádnou část děje, v níž se hlavní hrdina vyjadřuje například při výslechu agenty CIA, nebo při zajetí esesmany, k otázkám ve věci sociální nespravedlnosti v dnešní české společnosti.

Sám autor nemohl uvést knihu do svého autorského e-shopu na adrese www.vyhlidka.dobrodruh.net, kde levicoví čtenáři najdou i jeho starší tituly za ceny přijatelné pro lidi práce, ovšem doporučuje portál dobre-knihy.cz, který vede rovněž oba díly Lvího stíhače. "Za jedno poštovné tam lze získat za rozumnou cenu všechny mé poslední romány. To před Vánocemi ocení hlavně ti, kteří nechtějí na poslední chvíli objednávat z více míst," uvedl Vyhlídka s tím, že pro fanoušky je k dispozici jeho web, kde lze získat i starší tituly, co jsou jinak všude doprodány.

Autor: Jiřina Richtrová
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Trio IMPRA excelovalo v Drážďanech
Studenti už mají jen pár dní na přihlášení do trainee programu v Jan Becher Pernod Ricard
Vloni bylo spokojeno s předvánočním doručováním balíků 83 % Čechů
Obliba chytrých drog stoupá, působí jako prevence civilizačních chorob
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.