InfoDnes.cz

Zpravodajství Praha - Vaše zprávy | Z regionu

PrahaDnes.info
Středa 22.11. 2017 | Cecílie
 
PrahaDnes.info
Zpravodajství online - PrahaDnes.info

Po neúspěšných volbách přijde občanská válka v novém hávu

10.10.2016 | Z regionu
Levicové politice a kultuře ještě úplně neodzvonilo, přestože krajské volby dopadly pro levici nepříznivě. Tvrdí to alespoň přední český válečný romanopisec Vratislav Vyhlídka, který na přelomu roku chystá vydat třetí díl leteckých dobrodružství ze španělské občanské války. Nový titul Lvího stíhače by měl být po grafické stránce ve zcela novém hávu a styl, který pro něj spisovatel použil, je podle něj tím jeho vůbec nejakčnějším.
Stíhací Polikarpov I-16, tzv. mosca, románového hrdiny Františka Lva | Foto: Jiřina Richtrová
"Bitva u Guadalajary, která je historickým pozadím pro román, k inovacím přímo vybízí. Šlo o první pokus o tzv. blitzkrieg, kdy Italové proti republikánům vrhli plně mechanizovaný sbor. Nasazeno bylo přes padesát tisíc fašistů, tisíce náklaďáků, stovky tančíků, z nichž mnoho bylo v plamenometné verzi, navíc měl Mussoliniho sbor k dispozici tisíce kulometů, stovky děl a na letištích čekaly stovky bojových letounů. To vše proti pár tisícům bojovníků za svobodu Španělska, z nichž pušky mohla mít tak polovina a kteří neměli žádné opevnění," řekl Vyhlídka o začátku bitvy, co se odehrála na jaře 1937 na severovýchod od Madridu.
Italové plánovali rychlý postup po hlavních tazích s cílem odříznout hlavní město republiky a ukončit tím válku. "Měl to být velký italský triumf, jímž by Mussolini zastrašil Anglii a Francii, své potenciální nepřátele ve Středomoří. Měl chuť i dokázat světu, že Řím není chudý příbuzný Berlína. Ale zasáhlo počasí i dobrovolníci ze zahraničních interbrigád - a bylo z toho vojenské fiasko a světová ostuda. Takže čtenáři se dějově mají rozhodně na co těšit," doplnil spisovatel, jenž se s příběhy Lvího stíhače umístil v žebříčku TOP 10 autorů žánru válečný román na českém knižním trhu jako jediný český autor.

V těchto dnech probíhá výroba návrhu obálky pro nový titul, co ponese název Lví stíhač a blesková válka u Guadalajary. Mělo by jít o zcela novou koncepci, jejímž autorem je grafik Václav Špíral, působící při ÚV KSČM. "S Vaškem bychom chtěli, aby se grafika co nejvíce blížila textové části. Tedy aby obálka byla rovněž co nejvíce levicová. Je dobře, že si čeští komunisté už začínají uvědomovat, že dobré volební výsledky nepřijdou samy. Žijeme v době, kdy se člověk musí tzv. hodně starat, aby mohl vůbec pomýšlet na dosažení cíle. Sám to mohu potvrdit na svojí vlastní zkušenosti, coby autor dnes alternativní literatury," uvedl spisovatel.

Nejnovější knize z autorovy dílny se otevírají dveře do Číny a Ruska. Po vydání druhého dílu ságy, který je příběhem z období bitvy na Jaramě, se autor dostal do hledáčku ruských komunistů a komunikuje ohledně možné spolupráce i s kulturním oddělením velvyslanectví Čínské lidové republiky. "Samozřejmě jsme úplně na začátku a svou roli hraje i jazyková bariéra, protože jsem z generace, která se ruštinu neučila. S čínštinou je to ještě složitější. Samozřejmě, že romány by v případě překladu musely doznat nějakých úprav - vzhledem ke kulturním rozdílům, které odlišují naši českou a jejich literaturu. Bohužel spisovatelé a nakladatelé v Česku nemají takovou podporu ze strany vlády jako autoři ze skandinávských zemí, kteří díky státem placeným překladům svých knih mohli dobýt severskou detektivkou svět," uvedl Vyhlídka. Věří, že spolupráce se zahraničními partnery tak alespoň přinese zastoupení dalších zajímavých osobností ze světa při křtu novinky. "Je ale příjemným zjištěním, že česká levicová tvorba není soudruhům v zahraničí lhostejná," dodává.

Autor: Jiřina Richtrová
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Trio IMPRA excelovalo v Drážďanech
Studenti už mají jen pár dní na přihlášení do trainee programu v Jan Becher Pernod Ricard
Vloni bylo spokojeno s předvánočním doručováním balíků 83 % Čechů
Obliba chytrých drog stoupá, působí jako prevence civilizačních chorob
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.