Tipy kam na výlet - Praha a okolí

PrahaDnes.info
PrahaDnes.info
Tipy na výlet - PrahaDnes.info

Kam na výlet

PrahaDnes.info » Tipy na výlet » Nový hrad u Kunratic
Přidej tip na výlet

Nový hrad u Kunratic

Foto: Autor: Ondřej Kořínek Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22453793

V kunratickém lese nedaleko zastávky autobusu Zelené domky, který odjíždí z Kačerova, po modré turistické značce je možno nalézt zříceniny hradu. Stavba Nového hradu byla zahájena na pokyn krále Václava IV. roku 1411. Po Václavově smrti v roce 1419 zde krátce pobývala královna Žofie a během roku 1420 hrad několikrát navštívil Zikmund Lucemburský. Poté, co Nový hrad v následujícím roce dobyli a vyplenili Pražané už žádný panovník neprojevil zájem ho obnovit.

Půdorys Nového hradu měl tvar nepravidelného pětiúhelníka, jehož delší osa ve směru severovýchod - jihozápad byla asi 70 m dlouhá. K hradnímu areálu se vstupovalo od severovýchodu po zvedacím mostě přes zmíněný vylámaný příkop. Proti této vstupní cestě byl hradní objekt obrácen ostře lomeným východním křídlem, jehož obrannou funkci dosvědčuje 2,5 m silné zdivo. Při severní části hradební zdi byla vybudována věž se vstupní bránou, k jejíž levé straně přiléhala hradní palácová budova o rozměrech 23 x 8,5 m.
Podle zachovaných pozůstatků jejího sklepního prostoru lze usuzovat, že patra věžovitého paláce byla příčkami rozdělena na tři prostory, z nichž prostřední byl největší. Další velké obdélné budovy byly umístěny při západní a jihovýchodní zdi hradního objektu.

Dodnes se zachovaly jen skromné zbytky zdí obdélného paláce a věže. V předhradí jsou stále patrné zbytky husitských valů z doby obléhání hradu.
Zříceniny hradu jsou celoročně volně přístupné po modré turistické značce.


Odkazy:

Wikipedia
praha-kunratice.cz/historie-soucasnost/1463-novy-hradFotogalerie:


Mapa:Copyright © 1/2009-2017 M+MPspol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos © Freedigitalphotos.net | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.