PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Tipy na výlet » Detail

Chrám sv. Mikuláše

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Praha 2005-09-15 St Nicholas-00 od Patrick-Emil Zörner (Paddy) -. Licencováno pod CC BY-SA 2.0 de via Wikimedia Commons.

Monumentální chrám sv. Mikuláše na Malostranském náměstí patří mezi nejslavnější barokní chrámy Prahy. Na místě stál původně gotický farní kostel ze 13. století zasvěcený taktéž Mikuláši z Myry. V druhé polovině 17. století začali jezuité uprostřed náměstí, dle projektu G. D. Orsiho, budovat nový komplex budov, kterému ustoupila také nedaleko stojící románská rotunda sv. Václava. Kostel byl postaven ve dvou etapách v průběhu 18. století.

Autorem menších i hlavních chrámových varhan byl jezuita Thomas Schwarz, který v Čechách postavil řadu dalších nástrojů. Hlavní varhany byly zhotoveny v letech 1745 - 1747 a mají přes 4000 píšťal, které dosahují délky až šesti metrů.

Stěny jsou pokryty umělým mramorem od Jana Hennevogela, stropy nástropními freskami od Jana Lukáše Krackera. Malbu na 70 m vysoké kupoli zhotovil František Xaver Palko.
Interiér je zdoben dřevěnými sochami pokrytými bílým štukem se zlacenými detaily od Ignáce Františka Platzera.

Přístupná je kromě kostela také samotná zvonice s vyhlídkou na Malou Stranu a stálou expozicí Pražské zvony, která představuje nejvýznamnější pražské věže a jejich zvony, obecnou historii a vývoj zvonů, jejich výrobu a výzdobu a legendy se zvony spojené.

Chrám sv. Mikuláše je čelným příkladem rozvinuté architektury vrcholného baroka. Každého příchozího ohromí zejména svými rozměry a monumentálně pojatým interiérem.

Otevírací doba:
Březen - Říjen / pondělí - neděle * 09:00-17:00
Listopad - Únor (1.11. - 28.2.)
pondělí - neděle * 09:00-16:00
Poslední prohlídka čtvrt hodiny před zavírací dobou.

Mapa:Středa 24.10.2018
Praha
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.