PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Tipy na výlet » Detail

Trojský zámek

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: A.K. InfoDnes

Trojský zámek v Praze se řadí mezi nejvýznamnější stavby počátku vrcholného baroka ve střední Evropě. Ještě v polovině 17. století se na tomto místě nacházela jen bezvýznamná knížecí venkovská usedlost, jejíž majitelkou byla Alžběta Polyxena Dembinská. Tehdy se okolní vesnice jmenovala Zadní Ovenec, (název Troja nejdříve patřil pouze zámku a až v 18. století se přenesl na celou obec). Je odvozen od výzdoby zámku antickými motivy, mimo jiné i výjevy z trojské války.

Barokní zámek byl postaven v letech 1679?1685 hrabětem Václavem Vojtěchem ze Šternberka. Projektant Trojského zámku byl architekt francouzského původu Jean Baptiste Mathey.

Tři místnosti v severovýchodním traktu prvního patra zámku, tzv. čínské komnaty, jsou vyzdobeny nástěnnými malbami s orientálními motivy. Malby jsou dílem neznámého umělce a pocházejí patrně ze druhé poloviny 18. století.
Hlavní sál zámku zaujme rozsáhlou freskovou výzdobou na téma vítězství Habsburků nad Turky u Vídně a vede z něj velkolepé dvojramenné schodiště vyzdobené sochami přímo do rozsáhlého a pěkně udržovaného francouzského parku s terakotovými vázami.

Rozlehlá zámecká zahrada ve francouzském stylu vznikla až na přelomu 17. a 18. století jako mistrovská práce zahradního architekta Jiřího Seemana s řadou fontánek a unikátním bludištěm.
Na svazích za zámkem vyrostly v téže době rozlehlé vinice a v jejich středu se na vrcholu kopce nachází kaple svaté Kláry, zasvěcená této světici podle Šternberkovy manželky Kláry z Malzanu.

Hlavní sál v současnosti slouží také ke koncertům, a jsou zde expozice Galerie hl. m. Prahy.

Otevírací doba:
Duben - Listopad
úterý - čtvrtek / 10:00 - 18:00
pátek / 13:00 - 18:00
sobota - neděle / 10:00 - 18:00

Fotogalerie:

Mapa:Sobota 22.9.2018
Praha
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.