PrahaDnes.info
PrahaDnes.info » Tipy na výlet » Detail

Pražský hrad

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Hradschin Prag od Stefan Bauer, http://www.ferras.at Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons.

Pražský hrad je nejvýznamnějším hradem v Čechách stojící na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou v centru Prahy. Je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta České republiky. Hrad byl založen pravděpodobně již kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Hrad tvoří rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb rozmanitých architektonických slohů - od románských staveb z 10. století přes gotické úpravy 14. století, zásahy známého slovinského architekta Josipa Plečnika v období 1. republiky po nejnovější úpravy z konce XX. století.

Dominantní stavbou areálu Pražského hradu je katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, která je také místem odpočinku mnoha českých králů a jsou zde uloženy také české korunovační klenoty.
Západní část Pražského hradu tvoří původně císařské palácové budovy uspořádané kolem třech nádvoří, v dnešní podobě od Nicolo Pacassiho z 18. století.

Historicky nejvýznamnější stavby, katedrála, Starý královský palác a bazilika s bývalým klášterem sv. Jiří, dva původně šlechtické paláce,(dříve) obytné domy a zachované části středověkého opevnění včetně věží.¨
Jižní strana hradu je lemována zahradami.

K Pražskému hradu patří i prostory mimo ostrožnu, za Jelením příkopem na severu rovnoběžně ležící Královská zahrada s letohrádkem a na západ od ní situovaná Lumbeho zahrada s přilehlou jízdárnou.

Kromě památek můžete také navštívit i několik trvalých expozic: Obrazárnu, Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci a Svatovítský poklad, vystavený v kapli svatého Kříže.
V Jízdárně Pražského hradu a v Císařské konírně se konají nejrůznější krátkodobé výstavy.

Otevírací doba:
Leden - Březen / pondělí - neděle * 09:00-16:00
Duben - Říjen / pondělí - neděle * 09:00-18:00
Listopad - Prosinec / pondělí - neděle * 09:00-16:00
Areál Pražského Hradu je otevřen v létě 05:00 - 24:00 - v zimě 06:00 - 23:00 hod.

Mapa:Sobota 22.9.2018
Praha
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.